Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Silne burze możliwe w czwartek nad woj. lubelskim. Będą nawalne opady burzowe, grad i silny wiatr

W czwartek w regionie prognozowane są lokalne burze. Będą im towarzyszyły nawalne opady deszczu. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, dlatego sumy opadowe mogą lokalnie być bardzo duże.

W czwartek znajdujemy się na peryferiach górnej zatoki niżowej. Konfiguracja pola ciśnienia nad Europą i przyległościami sprzyjać ma w dalszym ciągu napływowi wilgotnego, ciepłego i chwiejnego powietrza do Polski z południa i południowego-wschodu. Na dolnych poziomach zaznaczy się płytki ośrodek niskiego ciśnienia z centrum w rejonie Pomorza oraz Mazowszem, dodatkowo pojawi się dolno-troposferyczna strefa zbieżności wiatru, wymuszając rozwój burz, które miejscami okażą się gwałtowne. W strefie konwergencji wiatru nagromadzi się w kolejnych godzinach dużo wilgoci i pod wpływem siły wyporu utworzą się dzisiejsze burze. Wiatr w całym pionowym profilu troposfery okaże się słaby. Wysoka wodność atmosfery będzie przynosić miejscami nawalne opady deszczu prowadzące do miejscowych podtopień. Szacuje się, że dziś w regionie wysokość opadów w burzach może dochodzić do 15-60 mm, a w ciągu 10-15 minut spaść może miejscami nawet 15-25 l/mkw.

Kilka burz nad jednym obszarem

Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, dlatego sumy opadowe mogą lokalnie być bardzo duże. W obszarach silniej zurbanizowanych i niżej położonych niewykluczone są podtopienia i zalania, a nawet lokalne powodzie błyskawiczne, zmuszając strażaków do interwencji. Ponadto możliwe są porywy wiatru do 50-75 km/h. Zdarzą się opady gradu o średnicy do około 1-2 cm i miejscami większą jego akumulacją, powodując zabielenie krajobrazów i utrudnienia w ruchu drogowym.

Dziś pierwsze burze mogą powstać już około godz. 12.00 w woj. lubelskim, ale najwięcej będzie ich pomiędzy 13.00 a 18.00, gdy to chwiejność termodynamiczna na skutek dziennego nagrzania przypowierzchniowych warstw okaże się największa, natomiast procesy wspomagające konwekcje najsilniejsze.

Możliwe zalania i podtopienia

Podobnie tak jak w ostatnich dniach czwartkowe burze formować mają się w warunkach słabego przepływu mas powietrza. Dlatego ich prędkość przemieszczania będzie niewielka, powodując zalania i podtopienia. Najsilniej rozbudowane chmury burzowe wykazywać mogą się wysoką aktywnością elektryczną. Przewiduje się, że dziś późnym wieczorem i w nocy nie będzie już warunków korzystnych do rozwoju burz.

W czwartek spodziewamy się najsilniejszych burz m.in na terenie następujących powiatów: janowski, kraśnicki, opolski, puławski, rycki, gdzie zaznaczyć może się silna strefa zbieżności wiatru, na której już około południa zaczną formować się pierwsze burze. Ponadto zjawisk konwekcyjnych spodziewamy się m.in w centralnej i północnej części woj. lubelskiego. Najmniej prawdopodobne są w powiatach przygranicznych z Ukrainą i Białorusią.

Lokalnie grad i duża wysokość opadów

Czwartek przyniesie w dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie, zwłaszcza na zachodzie, południu i centrum regionu opady deszczu i gwałtowne burze, lokalnie grad o średnicy do 1-2 cm. Wysokość opadów w czasie burz do 50-60 mm. Nad jednym obszarem w krótkim czasie może przejść kilka burz, prowadząc do dużej akumulacji opadów w krótkim czasie i wystąpieniem podtopień, zalań, a nawet lokalnych powodzi błyskawicznych. W najcieplejszym momencie dnia od 25°C do 28°C. Wiatr będzie umiarkowany, okresami dość silny, porywisty, z kierunków południowych. Tylko w czasie burz porywy do 70-75 km/h.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz w czwartek ocenia się na 95% w woj. lubelskim. Najsilniejsze powinny być na południu i południowym zachodzie regionu, ale nie można ich wykluczyć na przeważającym obszarze Lubelszczyzny. Z wyjątkiem wschodnich powiatów. Pierwsze mogą utworzyć już około południa. Ze szczytem aktywności burzowej pomiędzy godz. 13.00 a 18.00, potem burze powinny stopniowo zaniknąć.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody
Położenie opadów i lokalnych burz

Autor: redakcja

23 komentarze

  1. Dziadek Józek ze Slamsowa

    Do tych prognoz należy wziąć pod uwagę, że Lublin leży na wyżynie. Myślę, że na skutek podbijania prądów powietrznych prze „zbocza” owej wyżyny chmury przed „wtargnięciem” na teren Miasta Inspiracji dzielą się i opływają Lublin bokami, co w efekcie zmniejsza ilość deszczu przypadającego na ten teren.

  2. Jeremi z pod ziemi.

    Dziś nie będzie burzy.

    • Pan Cieć z Alei Lubartowskich w Mieście Inspiracji

      Burzy może se nie być, ale spokojny deszcz mile widziany.

    • No raczej nie, dziwi mnie mocno takie zgadywanie chyba technologia dzis na wysokim poziomie a wyglada mi to na zgaduj zgadula

      • Nas dziwi wypowiadanie się w temacie czegoś, co ma nastąpić, bez rzeczowych argumentów i wiedzy w tym temacie. 😉
        I braku rozumienia czytanego tekstu, zwłaszcza ostatniego akapitu 🙂

        • Jest takie powiedzenie: „uderz w stół , norzyce się odezwą”.
          Można t strawestować na:” Wypowiedz się źle o prognozie pogody, redakcja się odezwie”.
          Ma być golone, nie, strzyżone” 😆

          • Najlepiej wypowiadać się po prognozowanych zjawiskach, a nie je bez sensu zaprzeczać, a potem one są ;).
            Ci co komentowali już nie mają odwagi wrócić i napisać kolejnych swoich „mądrości” 😉

            • Dziadek Józek ze Slamsowa

              Może by i wrócili, ale bywa, że redakcja nie dopuszcza niepochlebnych komentarzy.
              Doświadczyłem to na własnej skórze i to nie raz. Pozdrawiam serdecznie.

              • Wystarczy nie spamować, nie pisać z różnych nicków.
                To proste.

                • 2 -3 wpisy różnym nickiem to jeszcze nie spam

                  • Dziadek Józek ze Slamsowa

                    Z mojego komputera za moim pozwoleniem korzysta moja żona, córka i dwoje wnuków. Czy wg. redakcji nie wolno im używać swoich nicków, a tylko i wyłącznie mojego ?

                • Dziadunio z Willolowa

                  Nie, to nie jest proste. Już podczas pierwszej próby wysłania komentarza uaktywnia się cenzorski bocik i zamiast wysłanego komentarza widzimy nagłówek artykułu. Rozumiem, że na liście słów wrażliwych są wulgaryzmy, bo sam nie mam ochoty ich tu czytać, ale niestety cenzor aktywuje się od wielu innych słów, przykładów nie mogę podać, bo i ten wpis nie przejdzie. Ale na pewno problem nie jest w zaśmiecaniu komentarzy, Franio pisze post co minutę, odpowiada samemu sobie po 3 razy i wszystko jest opublikowane. Ale napisz czym naprawdę jest round up i jak go stosują nasi rol nicy, i już cenzura działa.

                • Tymi Tu redaktor Nie...

                  Według „twardo dyskowych” w redakcji, napisanie kilku komentarzy z jednego komputera pod różnymi nickami to grzeszny spam, ale już napisanie na jednym komputerze kilku komentarzy przez kilka osób, ale pod wspólnym nickiem to jest cacy i nie spam.

        • no bez przesady – jaro gniady wypowiedział się rzeczowo w oparciu o zaobserwowane fakty,
          czyli bardzo słabą przewidywalność pogody

          • Dziadek Józek ze Slamsowa

            remi, nie do redakcji taka mowa, oni tam wiedzą lepiej niż dawniej podczas Plenum KC PZPR 😆

  3. Prośba do redakcji: czy nie możecie pisać tych prognoz jakimś bardziej ludzkim językiem? Nie każdy jest meteorologiem i nie każdy rozumie ten fachowy bełkot. Chciałbym się dowiedzieć jaka będzie dzisiaj pogoda ale jak czytam te artykuły to i tak po kilku linijkach odpuszczam bo nic nie rozumiem… Można przecież napisać kiedy będą opady, jakiego rodzaju, ewentualnie jakieś wichury, burze itp. Cała ta wiedza o mechanizmie powstawania pogody nie jest mi do niczego potrzebna

    • W takim razie powinny być dwie wersje prognozy pogody. Jedna dla tych co bardziej kumają i druga dla tych co wolą prostszy przekaz.

      • Ye, ye, yeeee...

        @b – weź pod uwagę, że nie po to takiemu wróżbicie od pogody, przez 5 lat instalowano do twardego dysku uczone słowa i zwroty, żeby żeby ci teraz prosto i pospolicie opisać co mu się na temat pogody ostatniej nocy, śniło.

  4. Czy będą tak silne jak ostatnio, gdy po waszych prognozach padło 0 (słownie zero) wyładowan w województwie lubelskim?

    • I tak dla redakcji ważniejsze jest, że w „regionie” były

      • Dla komentujące ważne jest, aby napisać kolejny komentarz, nic nie wznoszący do tematu 🤣.
        Opady były i burze zgodnie z prognozą, ale trzeba czytać tekst i go rozumieć.

    • Jak widać kolejny komentarz oderwany od faktów ;).
      Zalecamy korzystanie z narzędzi pogodowych, a potem dyskutowanie.
      Słabo to się ma do faktów i tego, co było w pogodzie.

Dodaj komentarz