Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Poczta Polska otrzyma 750 mln zł rekompensaty (wideo)

W Ministerstwie Aktywów Państwowych została podpisana umowa z Pocztą Polską, która pozwoli na wypłatę spółce prawie 750 mln zł.

Jest to rekompensata za koszty, jakie Poczta Polska poniosła w związku ze świadczeniem usługi powszechnej w latach 2021-2022.

– Mam nadzieję, że te pieniądze pozwolą poczcie funkcjonować w tym roku w miarę bezpiecznie – powiedział Jacek Bartmiński, wiceminister aktywów państwowych, który sprawuje nadzór nad spółką.

Rząd podejmuje starania, by rozwiązać trudną sytuację, w jakiej znalazła się spółka na skutek wieloletnich zaniedbań. Działania rządu umożliwiły podpisanie umowy i dokonanie wypłaty dla Poczty Polskiej.

5 lutego były Minister Aktywów Państwowych, Borys Budka spotkał się z Margrethe Vestager, Wiceprzewodniczącą Wykonawczej Komisji Europejskiej i Komisarz ds. konkurencji. Komisja Europejska potwierdziła wstępną ocenę, że wypłata finansowania kosztu netto za lata 2021 i 2022 przed zakończeniem notyfikacji nie narusza prawa UE. Ustalenia te otworzyły drogę do nowelizacji  Prawa pocztowego, która umożliwiła udzielenie spółce wstępnej płatności.

– Usługa powszechna jest usługą deficytową, więc środki pozwalają pokryć straty, które były wygenerowane w poprzednich latach – informował Sebastian Mikosz, prezes Poczty Polskiej.

Jacek Bartmiński dodał, że rekompensata jest istotna dla funkcjonowania przedsiębiorstwa, mimo że nie przekłada się na trwałą poprawę jego sytuacji. Do tego konieczna jest bowiem kompleksowa transformacja. Kluczowym elementem jest zaś transformacja cyfrowa.

Wszelkie badania i analizy jednoznacznie wskazują też, że poprawa efektywności Poczty Polskiej wymaga zmiany organizacji pracy, z jednoczesnym wsparciem nieprzerwanego funkcjonowania placówek. Zarząd Poczty Polskiej intensywnie pracuje nad planem, który dopasuje profil działalności do wymagań rynku i oczekiwań klientów, oraz zwiększy konkurencyjność zatrudnienia w spółce.

– Transformacja rozpocznie się w tym roku i proces ten będzie trwał wiele lat. Mamy świadomość, że Poczta Polska musi zostać wymyślona na nowo, by mogła funkcjonować na rynku, świadczyć usługi i sprostać oczekiwaniom klientów – argumentował wiceminister Jacek Bartmiński.

Priorytetem prowadzonych działań jest trwałe ustabilizowanie sytuacji spółki, podniesienie jakości świadczonych usług i poprawa sytuacji pracowników spółki.

(Źródło: MAP)

34 komentarze

  1. Szkoda tych pieniędzy bo dyrekcja i kierownictwo już zaciera ręce i myśli jak to między siebie rozdzielić.

    • Co sie porobiło z tym narodem

      Dokładnie, choć podejrzewam że jest już „pokrojone”. Będzie przynajmniej kolejny kramik z pierdołami zamiast świadczyć te usługi do których jest się stworzonym.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport