Piątek, 21 czerwca 202421/06/2024
690 680 960
690 680 960

Ważne zmiany od 1 czerwca. Zastrzeż PESEL i czuj się bezpiecznie

Od 1 czerwca 2024 instytucje finansowe w Polsce mają obowiązek sprawdzić numer PESEL klienta przed udzieleniem pożyczki lub podpisaniem umowy kredytowej.

To oznacza, że jeśli ktoś zastrzeże swój PESEL, przestępcy nie będę mogli go wykorzystać do zaciągnięcia kredytu czy pożyczki na cudze dane. Instytucja finansowa, która go udzieli tego typu kredytu, nie będzie mogła dochodzić z tego tytułu roszczeń wobec ofiary przestępstwa. To czy numer PESEL jest zastrzeżony będą sprawdzać także notariusze i operatorzy telekomunikacyjni.

Oszustwa związane z wyłudzeniem danych są niestety coraz częstsze. Dane mówią, że dochodzi do nich średnio co 40 minut. Aby uchronić się przed skutkami kradzieży tożsamości, można skorzystać między innymi z usługi Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0. To najszybszy i najprostszy sposób, żeby to zrobić. Swój PESEL można zastrzec również w urzędzie gminy lub w serwisie mObywatel.

– Zachęcamy każdego do zastrzeżenia swojego numeru PESEL, dzięki temu można uniknąć ryzyka i odpowiedzialności w przypadku gdy przestępca posłuży się tożsamością obywatela i zaciągnie na jego dane kredyt lub pożyczkę, ale także gdy będzie próbował wyrobić sobie duplikat jego karty SIM. To zastrzeżenie można w każdego chwili cofnąć. Najłatwiej zrobić to przez aplikację mObywatel, ale można także w serwisie internetowym oraz bezpośrednio w urzędzie gminy – mówi wicepremier i minister cyfryzacji, Krzysztof Gawkowski.

Dlaczego warto zastrzec PESEL w aplikacji mObywatel 2.0?

Zastrzeżenie numeru PESEL zabezpiecza przed bezprawnym wykorzystaniem go przez innych. Warto więc mieć zastrzeżony PESEL cały czas i jedynie cofać zastrzeżenie, gdy jest to niezbędne. Dzięki temu nikt nie wykorzysta numeru PESEL, nawet gdy go zna. Oznacza to, że między innymi nie weźmie kredytu, ani nie otrzyma duplikatu karty SIM.

Osoba, która zastrzegła swój numer PESEL nadal może: 

 • pójść do lekarza,
 • zrealizować receptę,
 • kupić bilety lotnicze,
 • załatwić sprawę w urzędzie,
 • głosować w wyborach.

Czy możesz cofnąć zastrzeżenie PESEL?

W każdej chwili można cofnąć zastrzeżenie numeru PESEL. Można zrobić to, wybierając jedną z dwóch opcji:

 • bezterminowe cofnięcie zastrzeżenia – oznacza, że PESEL przestanie być chroniony aż do czasu ponownego zastrzeżenia,
 • czasowe cofnięcie zastrzeżenia – w tej opcji aplikacja poprosi o wyznaczenie dnia i godziny, kiedy PESEL zostanie automatycznie zastrzeżony. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o ponownym włączeniu ochrony.

Miej kontrolę nad tym, kto i kiedy sprawdzał Twój numer PESEL

W usłudze Zastrzeż PESEL można sprawdzić zarówno historię zastrzeżeń oraz to, jakie podmioty i instytucje sprawdzały jego status. Dzięki temu ma się pełną kontrolę nad swoim numerem PESEL. Zarówno zastrzeżenie PESEL jak i cofnięcie tego zastrzeżenia są bezpłatne.

Zobacz filmik instruktażowy, jak korzystać z usługi Zastrzeż PESEL w aplikacji mObywatel 2.0

11 komentarzy

 1. A czy nie byłoby logiczne zastrzec wszystkie pesele systemowo?

  • „Eee” mądralo – to jakbyś wtedy podpisał umowę na telefon nie wspominając spraw bankowych lub notarialnych?

   • Odp: Odstrzegając swój pesel mądralo

    • Eee zawsze byłeś taki głupi?
     Chcesz aby systemowo wszystkim zastrzegli i niech każdy później sam się martwi.
     Nawet ci, którzy nie korzystają z aplikacji lub profilu zaufanego.
     Babcia nie kupi w sobotę w promocji pralki na raty bo będzie musiała w poniedziałek pójść do Urzędu Gminy aby cofnąć zastrzeżenie 🙂
     A nie tylko babcie nie korzystają z aplikacji mObywatel.
     Każdy ma wolny wybór a ty chcesz na ludziach coś wymusić.

  • nasz kraj powinien się nazywać aksloP bo wszystko na opak jest xD zamiast urzędnik nas prosić o kliknięcie w komie „okeja” to sam się mart człowieku żeb

 2. Zapomniano dodać że zastrzeżony PESEL uniemożliwia pobranie gotówki w kasach banku przy przekroczeniu dziennego limitu jednorazowego lub łącznego ponad 12 tys zł i nie pomoże tu odstrzezenie PESEL. Trzeba czekać 12 godzin

  • „Lolik” mylisz pojęcia.
   Konieczność wcześniejszego zgłoszenia wypłaty gotówki większej niż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia (oraz czas oczekiwania) zależy od banku oraz danego oddziału.
   Placówki niektórych banków życzą sobie takiego zgłoszenia nawet do dwóch dni poprzedzających wypłatę.
   Bank sprawdza jedynie czy masz (lub nie) zastrzeżony PESEL a nie kiedy go zastrzegłeś lub cofnąłeś jego zastrzeżenie.
   W chwili sprawdzania przez bank nie możesz mieć zastrzeżonego PESEL.

 3. Jeżeli ktoś weźmie kredyt na inną osobę to winny powinien być bank, a nie niewinna osoba, na którą wzięto kredyt. Jest to zrzucanie odpowiedzialności na obywatela

  • Kuba masz rację.
   Tylko, że do chwili obecnej ty musiałeś udowodnić, że jakiś oszust a nie ty osobiście wziąłeś kredyt lub kupiłeś w sklepie coś na raty.
   A od dzisiaj, jeśli miałeś zastrzeżony PESEL nie odpowiadasz za nic.

 4. Chyba w banku jak ktos bierze nie ns swój dowód kredyt to bank jest naszpikowany kamerami tak i dalej macie z tym problem nie wiem jakim cudem !!!!

  • Jaro gniady – myślisz, że kredyt jest udzielany tylko przez banki i tylko w trakcie osobistej wizyty?
   Myślisz, że posługiwanie się kogoś twoim numerem PESEL, z narażeniem cię na odpowiedzialność finansową, to tylko kredyty?
   Jeśli tak – to bardzo mylisz i ciesz się, że nie doświadczyłeś tych „problemów”.

Dodaj komentarz