Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Ceny truskawek i nowalijek. Czy jest taniej niż w poprzednim roku? Dane z paragonów

Truskawki, botwinka, młoda marchew czy kapusta – sezon na świeże warzywa i owoce w pełni. Czy tegoroczne ceny nowalijek są bardziej kuszące niż w poprzednim roku? To badanie, sporządzone na podstawie paragonów dodanych do znanej aplikacji, rozwiewa wszelkie wątpliwości.

– PanParagon to kompleksowa aplikacja zakupowa, w której można m.in. wyszukiwać promocje czy przechowywać paragony. Średnio do naszego systemu trafia ponad milion dowodów zakupu w miesięcznie. To stanowi rzetelne źródło informacji o cenach wybranych produktów, realnej inflacji czy też aktualnych trendach konsumenckich. Sezon na truskawki i nowalijki zachęcił nas do tego, by przyjrzeć się aktualnym i zeszłorocznym cenom poszczególnych warzyw i owoców – komentuje Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon. – Tym razem nasze zestawienie obfituje w pozytywne wieści – dodaje.

Analiza ekspertów obejmuje takie warzywa i owoce jak: truskawki (1 kg), szparagi zielone (pęczek 250 g), botwinka (pęczek), ziemniaki wczesne (1 kg), młoda marchew (1 kg) i kapusta (1 szt.). W celu uzyskania miarodajnego badania, porównano medianę cen tych produktów z maja 2023 oraz analogicznego miesiąca w 2024 r.

Młoda marchew tańsza o około 23 proc.!

Jak wynika z paragonów, cztery z sześciu przebadanych nowalijek potaniały, a dwa warzywa kosztują tyle samo, co w poprzednim sezonie.

– Największą obniżkę w cenie zauważyliśmy w przypadku młodej marchewki. W maju 2023 r., mediana wynosiła 6,99 zł za 1 kg tego warzywa. W tym roku, w analogicznym miesiącu za kilogram młodej marchewki płaciliśmy 5,39 zł. To o 23 proc. mniej niż ubiegłym roku – informuje Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon.

Ceny truskawek również są niższe niż w poprzednim roku. Kilogram tych owoców w maju 2023 kosztował ok. 19,99 zł, natomiast w maju 2024 r. cena była o ok. o 3 zł niższa. Różnica wynosi zatem 15 proc. na korzyść bieżącego sezonu. Warto jednak zauważyć, że owoce te są bardzo podatne na warunki atmosferyczne i ich cena w czerwcu może się zmienić na mniej atrakcyjną dla konsumenta.

Spory spadek odnotowano także w przypadku młodej kapusty. Główka tego warzywa w maju 2023 r. była droższa o 10 proc. względem analogicznego okresu z 2024 r. Taniej o 1,5 proc. kupowaliśmy także szparagi zielone, których 250-gramowy pęczek w poprzednim sezonie kosztował ok. 12,99, a w tym roku mediana wynosiła już ok. 12,79 zł.

Co ciekawe, mediana cen za pęczek botwinki oraz kilogram ziemniaków wczesnych w dwóch przebadanych okresach była identyczna. Zarówno w 2023 i 2024 r., w obu przypadkach płaciliśmy ok. 4,99 zł.

Szczegóły ujęte są na poniższej grafice.

Ceny truskawek i nowalijek. Czy jest taniej niż w poprzednim roku? Dane z paragonów

– Sumarycznie, cały koszyk z ujętymi w badaniu nowalijkami potaniał o 10 proc. Warto jednak zauważyć, że ceny większości warzyw w zeszłym roku były rekordowo wysokie. Cieszy jednak fakt, że obecnie na zakupach owocowo-warzywnych możemy odczuć finansową ulgę – zauważa Antonina Grzelak, z aplikacji PanParagon.

(Źródło: PanParagon)

Jeden komentarz

  1. Tak tak… A świstak siedzi i zawija te sreberka…

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport