Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Założenia programu in vitro. Będzie realizowany do grudnia tego roku

Minister zdrowia Izabela Leszczyna przedstawiła założenia programu in vitro, który wejdzie w życie 1 czerwca 2024 r. i będzie realizowany do grudnia tego roku.

– Mamy to! Mamy program medycznego wsparcia zapłodnienia pozaustrojowego i leczenia niepłodności metodą in vitro. Jest to kolejny element projektu Świadoma, Bezpieczna Ja – mówi minister zdrowia. I dodaje, że nad programem pracował zespół 14 wybitnych ekspertów z wielu dziedzin medycyny, m.in. w zakresie ginekologii, endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości, perinatologii, medycyny rozrodczej i embriologii.

– Naszym głównym celem jest równy dostęp do metody in vitro dla par borykających się z niepłodnością. Dzisiaj przywracamy nadzieję, dajemy realną szansę tym wszystkim kobietom i mężczyznom, którzy chcą zostać rodzicami. Program obejmuje również onkopłodność, czyli zabezpieczenie materiału rozrodczego, tych osób, które w przyszłości będą chciały mieć dzieci, ale wpierw muszą poddać się trudnej i często wyniszczającej organizm terapii onkologicznej, która może pozbawiłaby ich szansy na własne dziecko – tłumaczy min. Izabela Leszczyna.

Prof. Robert Zygmunt Spaczyński, konsultant krajowy w dziedzinie endokrynologii ginekologicznej i rozrodczości dodaje, że na tle bogatych państw Europy jest to bardzo hojny program wsparcia leczenia niepłodności. W większości krajów te programy nie wspomagają pacjentów w takiej liczbie cykli, ani nie dają wsparcia w zakresie dawstwa oocytów.

– To nowatorskie podejście. I tak jak program z lat 2013-2016 zmienił nasze pewne metody leczenia, dzięki czemu staliśmy się liderami Europy np. pod względem transferów pojedynczych zarodków, tak obecny program to też awangarda europejska w leczeniu niepłodności. Mamy nadzieję, że będzie skutkować doskonałymi efektami, dużą liczbą dzieci – przekonuje.

Program, opracowany przez zespół ekspertów, obejmie pary:

  • ze stwierdzoną lub nieskutecznie leczoną niepłodnością w ciągu 12 miesięcy przed zgłoszeniem do programu,
  • będące w związku małżeńskim lub we wspólnym pożyciu,
  • te, które mają kriokonserwowane i przechowywane zarodki, w ramach wcześniej realizowanych procedur.

Przyjęto również kryterium wieku. Z bezpłatnego in vitro będą mogły skorzystać kobiety:

  • do 42. roku życia, korzystające z własnych komórek jajowych lub dawstwa nasienia,
  • do 45. roku życia jeśli korzystają z dawstwa oocytów lub zarodka, a także mężczyźni do 55. roku życia.

Z kolei pacjenci z chorobami onkologicznymi, będą mogli zabezpieczyć płodność na przyszłość poprzez pobranie i przechowywanie gamet przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. W tym wypadku program obejmie kobiety od okresu dojrzewania do 40. roku życia i mężczyzn od okresu dojrzewania do 45. roku życia.

Prof. Robert Zygmunt Spaczyński wyjaśnia:

– Program po raz pierwszy zabezpiecza płodność pacjentów z chorobą onkologiczną, która może zmniejszyć szanse na rodzicielstwo, a nawet całkowicie ich pozbawić. Do tej pory pewne wsparcie w tym zakresie oferowały niektóre samorządy. Rządowy program in vitro daje praktycznie pełne dofinansowanie tych procedur medycznych – zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn.

Przewodnicząca zespołu, który opracował program – Dagmara Korbasińska, mówiła:

– Parze, która stara się o dziecko w ramach procedury in vitro, należy się sześć indywidualnych procedur wspomaganego rozrodu, w różnych wariantach.  Zapewniamy w ten sposób osobom w różnym stanie klinicznym podobną szansę doczekania się dziecka.

Program będzie realizowany do 31 grudnia 2024 r. Na ten cel przeznaczono w budżecie państwa każdego roku 500 mln zł. Łącznie to 2,5 mld zł.

Już wkrótce ogłoszony zostanie konkurs ofert na realizatorów programu, w którym mogą wziąć udział ośrodki medycznie wspomaganej prokreacji, posiadające odpowiednie zaplecze kadrowe i sprzętowe. Minister Izabela Leszczyna podkreśla:

– Zależy mi, aby realizatorami programu nie były tylko ośrodki prywatne, ale aby uczestniczyło w nim jak najwięcej podmiotów publicznych.

Założenia programu in vitro. Będzie realizowany do grudnia tego roku

Założenia programu in vitro. Będzie realizowany do grudnia tego roku

Założenia programu in vitro. Będzie realizowany do grudnia tego roku

Założenia programu in vitro. Będzie realizowany do grudnia tego roku

Założenia programu in vitro. Będzie realizowany do grudnia tego roku

(Źródło: MZ)

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112