Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Premier: „Wszyscy powinniśmy się skupić na bezpieczeństwie” (wideo)

Prezes Rady Ministrów uczestniczył w Brukseli w nieformalnym szczycie Rady Europejskiej, który poświęcony był m.in. kwestiom bezpieczeństwa w kontekście wojny w Ukrainie. W konkluzjach unijnego szczytu pojawił się zapis, który zobowiązuje Unię Europejską do podjęcia działań na rzecz bezpieczeństwa ukraińskiego nieba. Liderzy państw UE połączyli się także on-line z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Obrona ukraińskiego nieba

Jak relacjonował Premier Donald Tusk, Prezydent Zełenski podkreślił natychmiastową, być może rozstrzygającą wojnę, potrzebę dostarczenia Ukrainie systemów, które mogłyby zwalczać rosyjskie rakiety i drony.

– Sytuacja na froncie jest krytyczna, a najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach wojny. (…) W konkluzjach Rady Europejskiej znalazł się zapis, że UE będzie wspierała i podejmie działania na rzecz bezpieczeństwa nieba nad Ukrainą. Decyzja w tej sprawie będzie należała  do państw narodowych – poinformował Prezes Rady Ministrów.

Jak wyjaśnił, nikt nie oczekuje od Polski, jako państwa przyfrontowego, aby to jednak nasz kraj  przekazał własne baterie Patriot Ukrainie.

– Wszyscy wiedzą, ile daliśmy i wszyscy wiedzą, że potrzebujemy chronić swoje niebo ze względu na incydenty z rosyjskimi rakietami – zaznaczył Donald Tusk.

Cały czas czekamy na decyzję USA w sprawie 60 miliardów dolarów pomocy dla Ukrainy.

Możliwość rosyjskiej ingerencji w wybory do PE

Podczas spotkania w Brukseli unijni przywódcy dyskutowali także o rosyjskim zagrożeniu dezinformacją i agresją cybernetyczną w czasie najbliższych wyborów europejskich.

– Wszyscy mamy powody obawiać się prób ingerowania w nasze wybory ze strony Rosji, np. poprzez sieci internetowe i dezinformację – podkreślił szef polskiego rządu. Jak wyjaśnił, Czechy przywołały przykład portalu Voice of Europe oraz udziału niektórych prawicowych polityków europejskich, w tym polskich, w przedsięwzięciach finansowanych i kontrolowanych przez Rosję.

– Dziś nabiera to szczególnego znaczenia, w kontekście informacji o aresztowaniu Polaka, który był w trakcie przygotowań zamachu na Prezydenta Zełenskiego. Wiadomo o jego próbach kontaktu z rosyjskim wywiadem, jego aresztowanie było jak najbardziej zasadne – jak mówił podczas spotkania z dziennikarzami szef polskiego rządu.

Apel o nieblokowanie granic z Ukrainą

Prezes Rady Ministrów zwrócił się do Polaków z apelem, aby nie robić nic, co mogłoby dziś osłabić Ukrainę.

– Niezależnie od uzasadnienia dla protestów, przejścia graniczne nie mogą być dłużej blokowane. Nie możemy w żaden sposób szkodzić Ukrainie, kiedy rozstrzygają się losy wojny – tłumaczył Donald Tusk. – Blokowanie przejść jest po prostu wykluczone – dodał.

Premier zapewnił jednocześnie, że rząd jest przygotowany „do kolejnych form pomocy dla tych, którzy nie z własnej winy stracili na wojnie Rosji z Ukrainą”. Zapowiedział dalsze negocjacje w sprawie ochrony interesów polskich rolników.

(Źródło: KPRP)

Jeden komentarz

  1. Nie wierzę rudym politykom.

Dodaj komentarz