Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Uwaga na fałszywe informacje o ogromnych podwyżkach cen energii

Ministerstwo Klimatu i Środowiska ostrzega przed stronami internetowymi, wiadomościami sms, zdjęciami wykorzystującymi wizerunki znanych osób zawierającymi linki wyłudzające dane.

Grafiki i posty wzbudzające zaufanie z hasłem “jak uniknąć ogromnych podwyżek energii” pojawiły się w mediach społecznościowych.

Ministerstwo przypomina, że od 1 lipca 2024 r. będzie obowiązywała ustawa o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Klikanie w niesprawdzone linki i fałszywe informacje na temat sposobów uniknięcia drastycznych podwyżek jest jednym ze sposobów wyłudzania danych, oszustw oraz prowadzenia działań dezinformacyjnych, których celem jest wywołanie paniki.

Najważniejsze informacje

– Przed kliknięciem w link zawierający niepokojącą treść zastanów się, czy nie zawiera podejrzanych treści.

– Nie klikaj w linki „jak uniknąć drastycznej podwyżki cen prądu/gazu/ciepła”. Pamiętaj, że rozwiązania chroniące odbiorców indywidualnych, samorządy, żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej działają automatycznie, bez składania wniosków.

– Teraz nie ma potrzeby składania jakichkolwiek wniosków. Jeśli będziesz zainteresowana/y bonem energetycznym to dopiero od 1 sierpnia 2024 r. będziesz mogła/mógł złożyć wniosek do urzędu gminy / ośrodka pomocy społecznej.

– Na drugą połowę 2024 r. zostanie przedłużone obowiązywanie ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.

– W drugiej połowie 2024 r. zostanie utrzymana dotychczasowa cena maksymalna na poziomie 693 zł/MWh dla: instytucji samorządowych, podmiotów użyteczności publicznej, np. szkół, żłobków, szpitali oraz małych i średnich przedsiębiorstw.

Bon energetyczny to jednorazowe świadczenie pieniężne przeznaczone dla ok. 3,5 mln gospodarstw domowych o niższych dochodach. Przy wypłacie bonu energetycznego obowiązywać będzie tzw. zasada złotówka za złotówkę.

Przygotowane przez MKiŚ przepisy zapewnią m.in. wsparcie dla 3,5 miliona rodzin o niższych dochodach, a także obniżą cenę maksymalną za energię do 500 zł/MWh. Działania osłonowe obejmą drugą połowę 2024 r.

Wniosek dotyczący bonu energetycznego trzeba będzie złożyć do gminy w terminie od 1 sierpnia do 30 września 2024 r. Na rozpatrzenie wniosku gmina będzie miała 60 dni. Wypłata pieniędzy powinna być zrealizowana jesienią 2024 r. lub na początku 2025 r.

Na drugą połowę 2024 r. przedłużone zostanie obowiązywanie dla gospodarstw domowych ceny maksymalnej za energię elektryczną. Cena zostanie ustalona na poziomie 500 zł/MWh bez względu na zużycie.

W przypadku jednostek samorządu terytorialnego oraz podmiotów wykonujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej (np. żłobki, szpitale, domy pomocy społecznej), ceny w II połowie 2024 r. pozostaną na tym samym poziomie (693 zł/MWh).

Taka sama cena maksymalna 693 zł/MWh będzie obowiązywała dla małych i średnich przedsiębiorstw.

(Źródło: MKiŚ)

13 komentarzy

 1. ##### niemieckich sługusów

  chyży rój mówił ze nie będzie relokacji emigrantów do Polski a tymcxasem

  „strona polska przyznała, że do Polski wydalonych z Niemiec do Polski zostało 7500 osób”

  • To są ludzie którzy dostali się do Niemiec z Polski i zgodnie z prawem są wydalani do kraju z którego przybyli, czyli Polski. Dlatego ta cała heca na granicy z Białorusią. Przecież oni w większości nie chcą mieszkać w Polsce tylko na zachodzie. Gdyby ich wpuścić to oni tłumem ruszyliby do Niemec, tylko że po złapaniu Niemcy wydaliliby ich do Polski i to my byśmy zostali z problemem.

  • Trzeba relokować do Wawrzyka i reszty PiS-u.

 2. Nie RUSZA MNIE TO i tak płacę 125 zł na 6 miesięcy i NIC POZA TYM !!!
  Kto sie uczył ten ma lżej !

 3. Problem w tym, że potencjalne ofiary oszustwa nie interesują się takimi ostrzeżeniami. Natomiast łykają jak pelikany oszukańcze wiadomości. Wystarczy, że Tusk im zafundował podwyżki. Tak mają zryte berety przez 8 lat.

 4. Najpierw miało być 30 zł a potem 30 % a gdy dołożymy wszelkie opłaty mamy 50 %. Gaz 50 % plus opłaty i mamy 70 %. Tusk oszukuje swoich wyborców.

 5. 732 200 158 numer Pani dzwoniącej w sprawie cen energii, która nie wiedziała dla jakiej firmy pracuje. Ewidentna próba oszustwa

 6. Może i będzie duża podwyżka ale uśmiechnięta

 7. ciemny lud we wszystko uwierzy nie ma jak pisowska propaganda, Kurski wróć !

 8. A wizy? Mam znajomych co głosowali za Po. Podczas rozmowy na temat obecnej władzy jest atak na mnie i krzyk. A wizy? Nie pobrałam karty referendum bo pytania były źle sforułowane! Pis to złodzieje i beda siedziec! Jak zapytałem zeby podali jakiś przykład to juz zmiana tematu na inne sprawy.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport