Niedziela, 21 lipca 202421/07/2024
690 680 960
690 680 960

Dziś rusza Euro 2024. Nasi policjanci zabezpieczą mecze Polaków

Już dziś, 14 czerwca, rozpocznie się turniej finałowy ME w Piłce Nożnej UEFA EURO 2024. Polacy swój pierwszy mecz rozegrają w niedzielę, 16 czerwca, z Holandią. O bezpieczeństwo fanów reprezentacji Polski zadba 34 naszych policjantów, którzy już są na miejscu. To funkcjonariusze, którzy mają duże doświadczenie w zabezpieczeniu imprez sportowych. Oby musieli wykonywać swoje zadanie aż do finału mistrzostw.

Jesteśmy coraz bliżej kolejnych, wielkich piłkarskich emocji. Już dziś,14 czerwca br., rozpocznie się turniej finałowy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Impreza potrwa do 14 lipca br. Wśród 24 drużyn, które wystąpią w Niemczech, jest oczywiście reprezentacja Polski. Nad bezpieczeństwem najlepszych kibiców na świecie – fanów naszej kadry, już teraz czuwają polscy policjanci.

Przygotowania do zabezpieczenia mistrzostw cały czas trwają. Funkcjonariusze Krajowego Punktu Informacyjnego ds. Imprez Sportowych w Wydziale Operacyjnym Głównego Sztabu Policji Komendy Głównej Policji współpracują ze swoim odpowiednikiem w niemieckiej Policji (NFIP Germany). Dotyczy to przede wszystkim wymiany informacji o wszelkich zagrożeniach, które mogą wystąpić podczas tego turnieju. Podczas Mistrzostw Europy będzie działało Międzynarodowe Centrum Współpracy Policji (IPCC). Centrum mieści się w miejscowości Neuss w siedzibie Krajowego Urzędu ds. Szkolenia, Doskonalenia i Spraw Kadrowych Policji Nadrenii Północnej-Westfalii.

Polską delegację, która zabezpieczy mecze z udziałem naszych piłkarzy, tworzy 14 policjantów (dwóch funkcjonariuszy jako obsada IPCC, w tym dowódca kontyngentu oraz 12 spottersów jako tzw. mobile team) oraz dodatkowych 20 policjantów (18 funkcjonariuszy pionu prewencji oraz 2 funkcjonariuszy pionu kryminalnego). To łącznie 34 funkcjonariuszy.

Do Niemiec udali się policjanci znający język angielski i/lub niemiecki oraz posiadający doświadczenie i wiedzę w zakresie problematyki bezpieczeństwa imprez sportowych z udziałem piłkarskiej reprezentacji Polski.

Doświadczeni i gotowi do działania

27 marca br. do Policji wpłynęło oficjalne zaproszenie z Krajowego Punktu Informacyjnego ds. Piłki Nożnej w Niemczech (NFIP Germany) z prośbą o skierowanie funkcjonariuszy do udziału w zabezpieczeniu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Strona niemiecka poprosiła o delegowanie 14 policjantów (dwóch funkcjonariuszy jako obsada IPCC, w tym dowódca kontyngentu oraz 12 spottersów jako tzw. mobile team).

Jeśli chodzi o działanie naszych policjantów podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA 2024, to głównym zadaniem dowódcy oraz oficerów łącznikowych jest współdziałanie z niemiecką Policją. Najważniejsza kwestia to stała wymiana informacji dotyczących sposobu przemieszczania się polskich kibiców na mecze. Dotyczą one m.in. liczby i rodzajów środków transportu, przewidywanych zachowań oraz ewentualnych zagrożeń mogących wystąpić z ich strony.

Natomiast policjanci-spottersi zajmą się monitorowaniem zachowania kibiców reprezentacji Polski na terenie Niemiec. Wspólnie z lokalnymi policjantami zadbają o okolice stadionów oraz innych miejsc, gdzie będą się gromadzili kibice.

Bezpieczeństwo kibiców

W fazie grupowej turnieju polscy piłkarze rozegrają trzy mecze: 16 czerwca br. o godz. 15:00 z Holandią w Hamburgu, 21 czerwca br. o godz. 18:00 z Austrią w Berlinie, 25 czerwca br. o godz. 18:00 z Francją w Dortmundzie.

Z informacji otrzymanych z PZPN oraz od strony niemieckiej wynika, że podczas fazy grupowej turnieju wszystkie bilety przeznaczone dla polskich kibiców zostały już wyprzedane.

Polska społeczność w Niemczech jest bardzo zainteresowana meczami biało-czerwonych. Spodziewanych jest wielu naszych kibiców. Przewoźnicy kolejowi (głównie PKP Intercity) planują uruchomienie dodatkowych pociągów rejsowych do Niemiec w dniach rozgrywania meczów przez polskich piłkarzy. Ponadto planowane jest także maksymalne wydłużenie składów tak, aby jak najwięcej kibiców mogło skorzystać z planowanych połączeń.

Biorąc pod uwagę informacje prasowe oraz pojawiające się w mediach społecznościowych, szczególnie dużym zainteresowaniem cieszy się mecz Polska-Austria, który odbędzie się 21 czerwca br. na Stadionie Olimpijskim w Berlinie. Tego dnia do stolicy Niemiec może przybyć nawet kilkadziesiąt tysięcy kibiców z Polski. Dla Policji to duże wyzwanie pod względem bezpieczeństwa.

(Źródło: MSWiA)

13 komentarzy

  1. no zabezpieczyli auta ludziom żeby przypadiem bez mandatu nie pojechali do domu xD

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport