Piątek, 21 czerwca 202421/06/2024
690 680 960
690 680 960

Nieprawdziwy komunikat o mobilizacji wojskowej w Polsce. Dezinformacją zajmuje się ABW

Dzisiaj na platformie Polskiej Agencji Prasowej dwa razy pojawiła się nieprawdziwa informacja o rzekomej mobilizacji wojskowej w Polsce. Natychmiast zdementowano te doniesienia, a sprawą zajmuje się Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Ministerstwo Cyfryzacji.

– W piątek, po godz. 14.00 w serwisie PAP ukazały się depesze pod tytułem „Premier RP Donald Tusk 1 lipca 2024 r. zacznie się w Polsce częściowa mobilizacja”. Polska Agencja Prasowa podkreśliła, że nie jest źródłem tej informacji. Depesza nie powstała w agencji, nie została napisana ani nadana przez pracowników PAP. Depesze zostały anulowane. Fałszywa depesza ukazała się w piątek dwukrotnie – o godz. 14.00 i 14.20. Za każdym razem została anulowana. Po pierwszym anulowaniu ukazała się ponownie – poinformowała w piątek PAP.

W depeszy można było przeczytać, że: „1 lipca 2024 roku ogłaszana zostanie w Polsce częściowa mobilizacja wojskowa. 200 tysięcy obywateli Polski, zarówno byłych wojskowych, jak i zwykłych cywilów zostanie powołanych do obowiązkowej służby wojskowej. Wszyscy zmobilizowani zostaną wysłani na Ukrainę” – (pisownia oryginalna – PAP).

– Rzekomy komunikat PAP na temat mobilizacji jest nieprawdziwy. Służby wyjaśniają incydent – poinformował w piątek szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Grabiec.

Do sprawy odniósł się również przedstawiciel Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Jacek Dobrzyński – rzecznik prasowy Ministra Koordynatora Służb Specjalnych.

– W związku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polską Agencję Prasową i podaniem dezinformujących wiadomości o rzekomej mobilizacji w Polsce, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji  podjęła natychmiastowe działania – przekazał Jacek Dobrzyński.

– W związku z prawdopodobnie rosyjskim cyberatakiem na Polską Agencję Prasową i podaniem dezinformujących wiadomości o rzekomej mobilizacji w Polsce, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego we współpracy z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK podjęła natychmiastowe działania – wyjaśnia Ministerstwo Cyfryzacji.

 

33 komentarze

  1. A już miałem rowerem jechać.

  2. A szkoda, bo już chciałem jechać poćwiczyć strzelanie nie tylko na strzelnicy.

  3. Takich rząd zatrudnia informatyków pewnie spod sklepu albo rodzinne koneksje załatwienia posady komisje sledczą i do paki komunistów hahaha

  4. Patologia w więzieniach głosowała na tych szmaciarzy.

  5. Już to się nudne robi, co złego to Rosja albo Białoruś, ile jeszcze ten niepolski nierząd będzie szczuł

    • Fakt, to zawsze mogą być ultraprawicowe kuce zza Korwina, albo skrajnie lewicowi informatycy, ale polskich komunistów raczej niewielu do takich akcji.

  6. Przecież to moze być również prowokacja

  7. Ah te wyzwiska od ruskich troli, pełowców czy pisiorow.. jak wam grają tak tańczycie i żrecie się jak psy. Brawo brawo. Za takich ludzi to szkoda by było sobie ręce brudzić w razie wojny.

  8. Mobilizacji nie ma,ale WP zaprasza młodzież w wieku 18+ na szkołę na szkolenia wojskowe, płatne 6 tys za miesiąc

Dodaj komentarz