Piątek, 21 czerwca 202421/06/2024
690 680 960
690 680 960

Po intensywnych opadach deszczu na południu kraju strażacy cały czas usuwają skutki podtopień (zdjęcia)

W związku z wczorajszymi intensywnymi opadami deszczu, wczoraj do godzin popołudniowych strażacy w całym kraju odnotowali 1761 zdarzeń. Najwięcej na terenie woj.: śląskiego 1077 i małopolskiego 460. Ta liczba nadal rośnie, bo działania prowadzone są również dzisiaj.

Działania strażaków w dużej mierze polegają na wypompowywaniu wody z zalanych budynków oraz dróg, udrażnianiu zatkanych przepustów drogowych oraz układaniu worków z piaskiem.

Trudna sytuacja w Bielsku-Białej

Trudna sytuacja panuje w Bielsku-Białej oraz na terenie powiatu bielskiego w gminach Jasienica, Jaworze, Kozy, Wilamowice oraz Czechowice. W ostatnich godzinach na tych terenach m.in. zalana została piwnica hali magazynowej o powierzchni ok. 1500 mkw., znacząco zalany został również budynek wielorodzinny. Ponadto, także na terenie Bielska-Białej była konieczność wypompowywania wody m.in. z: archiwum prokuratury okręgowej oraz urzędu pracy, przedszkoli, szkół, torowiska PKP, zajezdni autobusowej oraz licznych zakładów produkcyjnych i magazynowych. Trzy osoby utknęły w zalanym samochodzie pod wiaduktem, konieczna była ich ewakuacja przez strażaków.

W powiecie bielskim w m. Ligota powstał zator na rzece na długości ok. 200m., który wymagał zadysponowania koparki, celem jego usunięcia. Z kolei w Czechowicach-Dziedzicach podmyte zostało koryto rzeki Białki.

Działania z udziałem 320 strażaków

Działania w kulminacyjnym momencie prowadziło 55 zastępów straży pożarnej w ilości 320 strażaków. Do pomocy w zwalczaniu skutków intensywnych opadów deszczu zostały zadysponowane zestawy pompowe z jednostek ratowniczo – gaśniczych z Będzina, Jaworzna, Rudy Śląskiej oraz Sosnowca.

Drzewo przewróciło się na autobus

W Żywcu na jadący autobus przewróciło się drzewo. W działaniach brało udział kilkunastu strażaków oraz pięć samochodów straży pożarnej.

Trudna sytuacja jest też na terenie powiatu cieszyńskiego, gdzie do wczoraj od godz. 14 zalanych zostało 175 budynków, 19 dróg, zatkanych 7 przepustów, 42 inne zdarzenia takie jak zalane pola, pożar skrzynki na wieży ratusza, wypadki, kolizje, powalone drzewa, konary, itp. Główne działania związane z silnymi opadami deszczu są prowadzone na terenie gminy Skoczów, Ustroń i Goleszów.

Do północy strażacy w całym kraju odebrali 2193 zgłoszenia dotyczących podtopień i zdarzeń związanych z silnymi opadami deszczu.

Zdjęcia: KG PSP

(Źródło: Wydział Prasowy KG PSP)

Jeden komentarz

  1. Strażacy cały czas usuwają skutki podtopień, bo od ubiegłorocznych podtopień, „biedni podtopielcy”, nie zrobili nic, żeby uniknąć podtopień po byle opadach w tym roku.
    Nie ma mądrych Polaków po szkodzie. Może to i dobrze, bo strażacy się bardziej dowartościują, odpompowując wodę z posesji i piwniczek.

Dodaj komentarz