Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Wolne miejsca na bezpłatne badania w ramach programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego

W Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie można wykonać bezpłatnie badanie kolonoskopowe w kierunku wykrywania raka jelita grubego. Z programu profilaktycznego mogą skorzystać osoby w wieku 50-65 lat bez rozpoznania choroby nowotworowej, a także w wieku 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Kto może skorzystać z badania?

Do profilaktycznej kolonoskopii kwalifikują się osoby: bez objawów klinicznych sugerujących nowotwór jelita grubego, które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu 10 lat, spełniające kryteria wiekowe: 50-65 lat lub 40-49 lat posiadające krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo), u którego rozpoznano nowotwór jelita grubego.

Profilaktyka ratuje życie

Rak jelita grubego to jeden z najczęstszych nowotworów, rozpoznawanych zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Choroba może rozwijać się nawet kilka lat, nie dając żadnych objawów. Dlatego tak ważne są badania przesiewowe mające charakter profilaktyczny i pozwalające na wykrycie różnych nieprawidłowości w jelicie grubym na wczesnym etapie, które w konsekwencji mogą prowadzić do rozwoju zmian nowotworowych.

Kolonoskopia to badanie, podczas którego lekarz gastroenterolog może dokładnie obejrzeć jelito grube od środka. Badanie endoskopem pozwala wykryć nieprawidłowe zmiany i szybko podjąć leczenie. Badanie można wykonać w USK Nr 4 w Lublinie, w ramach programu Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego. Nie jest potrzebne skierowanie.

– Kolonoskopia jest niezwykle ważna, bo niejednokrotnie jest to badanie, które może uratować pacjentowi życie. Wykrywanie różnych zmian patologicznych w jelicie grubym pozwala na pobranie materiału do badania histologicznego, postawienia rozpoznania i podjęcie właściwego leczenia. Nieraz udało nam się rozpoznać zmiany polipowate, które okazały się zmianami nowotworowymi. Usunięcie tych zmian, podczas kolonoskopii powoduje to, że pacjent pozbywa się tej patologii. Wiem, że niektórzy myślą, że zawsze jest to badanie bolesne. Nie jest to prawda. Nie ma się czego bać. Na życzenie pacjenta podajemy leki przeciwbólowe jeszcze przed badaniem lub podczas jego wykonywania, które znoszą poczucie bólu lub zdecydowanie go zmniejszają. Poza tym do tego badania są używane nowoczesne endoskopy, które zwiększają komfort pacjenta. Jeszcze raz podkreślam, że jest to badanie ze wszech miar wskazane. I do tego uzasadnione. Statystyki wskazują, że u ponad 30 procent badanych pacjentów znajdujemy polipy, które potencjalnie są stanem przednowotworowym. Usunięcie małych zmian polipowatych powoduje, że zdecydowanie zmniejszamy ryzyko rozwoju procesu nowotworowego w jelicie grubym. Dlatego zapraszamy na to badanie. Tym bardziej, że jest ono bezpłatne. Kolonoskopię w ramach badań przesiewowych może wykonać każda osoba między 50., a 65. rokiem życia, która przez 10 ostatnich lat nie miała wykonywanego tego badania. Natomiast pacjenci, którzy mają krewnych pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego, to badanie mogą wykonywać już od 40. roku życia – mówi prof. dr hab. n. med. Halina Cichoż-Lach kierująca Klinicznym Oddziałem Gastroenterologii, Hepatologii i Chorób Wewnętrznych z Pracownią Endoskopową USK Nr 4 w Lublinie.

Badanie kolonoskopowe trwa od 15 do 30 minut. W razie stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości w jelicie grubym jednoczasowo podczas badania zostają pobrane wycinki lub usunięte polipy wielkości do 15 mm. Pobrany materiał trafia do badania histopatologicznego, w celu postawienia rozpoznania. Pacjent otrzymuje wynik badania, a także zalecenia dotyczące dalszego postepowania.

Do kolonoskopii w programie Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego pacjenci są kwalifikowani na podstawie ankiety. Badania wykonują lekarze specjaliści gastroenterolodzy – doświadczeni endoskopiści – pracownicy Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową USK Nr 4 w Lublinie.

Rejestracja na badanie

Rejestracja oraz informacje dotyczące kolonoskopii można uzyskać dzwoniąc pod numer telefonu 81 724 46 73 lub 81 724 45 32, jak też w Sekretariacie Kliniki Gastroenterologii z Pracownią Endoskopową USK Nr 4 w Lublinie (ul. Dra K. Jaczewskiego 8, V piętro). Na badanie można się zapisać również poprzez e-rejestrację USK Nr 4 w Lublinie.

(Źródło: USK Nr 4 w Lublinie)

Autor: redakcja

24 komentarze

  1. chory system, lekarze „biją na alarm”, co chwilę słyszę,, że się ludzie nie badają i coraz młodsi chorują, ale … badanie po 50-ce dopiero można zrobić. Chyba, że prywatnie. Chyba pozostaje się tylko pomodlić

    • dziwny kraj. Zawsze ze skierowaniem możesz się przebadać. A badanie nie jest aż tak straszne. Zakładasz spodenki z dziurką a resztą powoli spokojnie zajmuje się lekarz. Na monitorze widzi całe jelitka. Pousuwa co trzeba i jesteś pewien, że nie zżera ciebie jakiś nowotworek. Naprawde spokój po badaniu jest cenniejszy od stresu, że może jest guz?.

  2. Wiecie gdzie on wtyka to narzędzie tortur co trzyma w ręce? Nie domyślacie się? Miałem przyjemność być na tym seansie. Brrr ..

  3. Pytanie zasadnicze – czy w ramach tego programu przysługuje znieczulenie? Czy na żywca grzebią i tną?

    • Nie bądź taka miękka poród boli 100 razy gorzej.

    • ewa 333333 od razu piłą motorową bez znieczulenia. hihihi Naprawdę nic nie boli a jeśli miałaś jakieś operacje ginekologiczne czy inne krojenie w brzuchu to dostajesz zastrzyka i nic nie czujesz. Naprawde warto zrobić badania i mieć potem spokój.

  4. Grubawa ta sonda 😬

  5. Droga redakcjo: ustawa z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń w art. 147a § 2 przewiduje, iż kto podaje do wiadomości publicznej informacje o zakresie i rodzajach udzielanych świadczeń zdrowotnych mające formę i treść reklamy, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

    Może żeby uniknąć takich nieprzyjemności to dopiszcie gdzie jeszcze w Lublinie można takie badania wykonać bo jak na razie to reklama jednej placówki a kilka innych w lbn też świadczy takie usługi a u was i tym cisza.

    • To w czym problem? Dopisz lokalizacje i kontakt.

      • Się zeźlił, że konkurencja jest bardziej aktywna i zamiast ruszyć cztery litery, jęczy jak potępieniec.

    • Nie jest to reklama, tylko informacja prasowa, materiał nie został opłacony. Informacja została rozesłana do wszystkich lubelskich mediów z informacją dla mieszkańców o możliwości wykonania bezpłatnego badania. Nikt nas nie informował oprócz wspomnianego szpitala o takich badaniach. Po za tym, rzecznicy szpitali na bieżąco informują nas o takich badaniach i informacje o tym są dostępne na portalu. Nie tylko od tej placówki medycznej, ale również od innych placówek.
      Pozdrawiamy

      • Czyli droga redakcjo nie będzie problemem umieszczenie pełnej listy placówek w artykule?
        Dla ułatwienia podaje listę z innego lubelskiego portalu gdzie takie badanie można wykonać. Jeśli to nie problem to proszę o dopisanie aby potencjalini pacjenci mogli wybrać gdzie się będą badać.
        Na razie z tekstu wynika że tylko w USK 4. Wyprowadźmy ich z błędu i niech zdrowie im dopisuje.

        Lista placówek wykonujących darmowe badanie w ramach programu:

        – SPS4 w Lublinie (ul. Jaczewskiego 8). Tel: 81 724 46 73

        – „Scanmed” S.A, Lublin (ul. Onyskowa 10) Tel: 81 534 70 90

        – „Top-Medical”, Lublin (ul. Zana 29/XIX). Tel: 81 524 34 06

        – CM „Luxmed”, Lublin (ul. Orkana 7). Tel: 81 532 37 11

        – Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej, Lublin (ul. Jaczewskiego 7). Tel: 81 454 15 26

        – NZOZ „Kardioneuromed”, Biłgoraj (ul.Nadstawna 56B/4) Tel: 84 6868611

        – NZOZ „Zdrowie”, Janów Lubelski (ul. Jana Pawła II 5) Tel: 158 723 099

        – SPSW im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu (Al. Jana Pawła II 10). Tel: 84 677 37 51

        – SPWSS w Chełmie, (ul. Szpitalna 53). Tel: 82 562 33 15

        – SPZOZ w Kraśniku (ul. Chopina 13). Tel: 81 759 09 18

        – SPZOZ w Łęcznej (ul. Krasnystawska 52). Tel: 81 752 63 00

        – SPZOZ w Parczewie (ul. Kościelna 136). Tel: 83 355 21 52

        – SPZOZ w Radzyniu Podlaskim (ul. Wisznicka 111). Tel: 83 41 32 216

        – SPZOZ we Włodawie (Al. Józefa Piłsudskiego 64). Tel: 797 704 881

        – SPZOZ w Krasnymstawie (ul. Głowackiego 3). Tel: 82 543 16 39 wew. 639

        – SPZOZ w Tomaszowie Lubelskim (Al. Grunwaldzkie 1). Tel: 84 664 44 11 wew. 311

        – WSS w Białej Podlaskiej (ul. Terebelska 57). Tel: 83 414 75 53

        – ZOZ „Medical”, Puławy (ul. Tysiąclecia Państwa Polskiego 10) Tel: 81 473 13 40

        – CM „Internus”, Puławy (ul. Gen. Fieldorfa Nila 16). Tel: 81 820 03 00

        • Jeżeli te placówki zgłoszą się do nas z taką informacją jak najbardziej.
          Żadna z tych placówek nie wysłała do nas szczegółowych informacji w tej sprawie.
          Poza tym informowaliśmy o takich badaniach tutaj: https://www.lublin112.pl/marzec-miesiacem-profilaktyki-raka-jelita-grubego/
          Co więcej był tam odnośnik do pełnej bazy placówek.

          • We wspomnianym artykule jest informacja o miesiącu promującym badanie kolonoskopią w obecnym o wolnych miejscach w jednej placówce a to ogromna różnica artykuł sugeruje, że w innych (nie wymienionych) brak jest wolnych miejsc więc trzeba zareklamować tą z miejscami wolnymi żeby pacjent tylko do tej jednej się zgłaszał.
            Reklama jak się patrzy, przyjdź do nas bo gdzie indziej się nie dostaniesz.

            • Reklama to tekst opłacony, więc prosimy nas nie pomawiać o to, że coś reklamujemy.

              • Długo relacji zajęło znalezienie odpowiedzi, jednak:
                Aby dany materiał można było uznać za reklama/ogłoszenie w rozumieniu prawa prasowego musi być spełniony podstawowy wymóg – materiał musi pochodzi „z zewnątrz”. Nie jest to więc materiał redakcyjnym – lecz materiał przyjęty od podmiotu zewnętrznego do emisji. (Za infor pl)
                Reklamę można robić też za darmo czyli bez opłat i faktury.
                A i proszę nie pomawiać mnie o pomówienia.

                • To jeszcze raz napiszemy. Jest to materiał prasowy przesłany do wszystkich redakcji w regionie, podpisany przez rzecznika prasowego placówki.
                  Publikacja ma na celu przedstawienie informacji o bezpłatnych badaniach mieszkańcom.
                  Informowaliśmy już o innych placówka również biorących udział w takich badaniach. Przytoczony tekst NFZ.
                  Jeżeli inne placówki medyczne prześlą informacje o bezpłatnych badaniach również te informacje umieścimy.
                  Było już wiele takich publikacji, gdzie informowaliśmy o takich możliwościach w różnych placówkach medycznych.
                  Nie były to tylko badania jelita grubego, ale również piersi, wzroku, czy płuc.

                  Pozdrawiamy

  6. Jeżeli na badaniu będzie Pani ze zdjęcia, to się zastanowię… 🙂

  7. jeżeli badania są bezpłatne to na bank szukają chorych ! zgłoś się ! idz najlepiej 40 latkowie bo lekarze będą brać profity za leczenie was jedynie słusznym lekiem z którym podpisali umowe! co najmniej przez 20 lat będą was karmić tabletkami w międzyczasie zmienią wam na tańsze ale do końca życia !!!!!

    • W punkt , Są do znalezienia ciekawe dyskusje w niegłupich miejscach ( medycyna alternatywna ziołolecznictwo itd, nie na jakichś pudelkach ) na temat sensu cięcia małych guzków w tak czystym środowisku jakim jest dupsko.Warto o tym poczytać. Podobnie z mamografia, z zaprzestaniem podawania dożylnie witaminy c po ciężkich zabiegach, naprawdę do samego siebie warto zacząć czytać o swoim zdrowiu. Każdy szpital to fabryka do zarabiania dużych pieniędzy. Kto ma w rodzinie, wśród przyjaciół szpitalnych doktorów , pielęgniarki ten wie więcej. Jest różnica między leczyć a wyleczyć. Możemy też wierzyć że udziałowcy przemysłu zbrojeniowego chcą pokoju na świecie ale jednak zawsze jest lepiej poczytać. Zdrówka życzę.

Dodaj komentarz