Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Marzec miesiącem profilaktyki raka jelita grubego

„Blue march” to nazwa ogólnoświatowej kampanii edukacyjnej, która ma promować badania profilaktyczne w kierunku raka jelita grubego. Rak jelita grubego jest trzecim najczęściej występującym nowotworem złośliwym w polskiej populacji. Rozwija się długo, nawet przez kilka lat i może nie dawać żadnych objawów.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn. Rocznie zapada na niego w Polsce około 18 tys. osób. Eksperci przekonują – im wcześniej zdiagnozujemy nowotwór, tym większa jest szansa na jego wyleczenie. Szacuje się, że profilaktyka raka jelita grubego zmniejsza śmiertelność z jego powodu o 50-60%

Przyczyny raka jelita grubego

Do czynników, które mogą wpływać na rozwój tego nowotworu zalicza się:

  • wiek powyżej 50. roku życia
  • uwarunkowania genetyczne
  • obecność polipów w jelicie grubym
  • choroby zapalne jelit
  • siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej
  • nieprawidłowa dieta, nadmierna masa ciała
  • nadużywanie alkoholu i palenie papierosów.

Rak jelita grubego może początkowo rozwijać się powoli. Zaczyna się od łagodnych zmian, tzw. polipów, w obrębie jednej części jelita grubego – kątnicy, wstępnicy, poprzecznicy, zstępnicy lub odbytnicy. Nie daje dotkliwych dla pacjenta objawów. Dlatego ważne są profilaktyka i badania, które pozwalają wychwycić zmiany w obrębie jelita, zanim staną się dolegliwe dla pacjenta.

Co to jest kolonoskopia

Kolonoskopia jest badaniem, podczas którego lekarz może dokładnie obejrzeć jelito od środka. W zależności od wskazań medycznych badanie może być przeprowadzone w znieczuleniu miejscowym lub znieczuleniu ogólnym. Kolonoskopia trwa od 15 do 40 minut. 

Badanie kolonoskopowe pozwala na wczesne wykrycie zmian świadczących o nowotworze jelita grubego, jeszcze zanim pacjent zaobserwuje niepokojące objawy chorobowe. Podczas kolonoskopii istnieje możliwość usunięcia niektórych polipów, dzięki czemu rak jelita grubego nie ma z czego się rozwinąć. 

Kolonoskopia z jednej strony pozwala więc na wczesną interwencję w przypadku nowotworu jelita grubego, czyli na podjęcie leczenia jeszcze w okresie bezobjawowym choroby, a drugiej – poprzez usunięcie polipów – może zapobiec wystąpieniu choroby w przyszłości.

Bezpłatną kolonoskopię, bez skierowania, wykonasz w programie badań przesiewowych raka jelita grubego.

Program profilaktyki raka jelita grubego

– We wczesnych stadiach może nie dawać żadnych symptomów, dlatego tak ważna jest profilaktyka: z jednej strony wprowadzanie zdrowych nawyków od najmłodszych lat, z drugiej wykonywanie regularnych badań profilaktycznych  – mówi Dagmara Marczewska, zastępca dyrektora ds. medycznych Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ .

Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje Program Profilaktyki Raka jelita grubego. Program jest dla osób w wieku:

  • od 50 do 65 lat,
  • lub od 40 do 49 lat, jeśli u najbliższych krewnych pacjenta, rozpoznano nowotwór jelita grubego.

– Do badania w ramach programu nie jest potrzebne skierowanie. W województwie lubelskim, kolonoskopię w ramach programu profilaktyki raka jelita grubego można zrobić w 14 pracowniach zlokalizowanych w 9 miastach. Od 1 grudnia 2022 r. do 29 lutego 2024 r. z profilaktycznej kolonoskopii skorzystało 4781 mieszkańców naszego regionu, w tym 2839 kobiet i 1942 mężczyzn  – dodaje dyrektor Marczewska.

Listę pracowni endoskopowych, które biorą udział w programie, wraz z adresami i numerami telefonu można znaleźć na stronie Lubelskiego OW NFZ: https://www.nfz-lublin.pl/program_badan_przesiewowych_raka_jelita_grubego

Szczegółowych informacji na temat programu profilaktyki raka jelita grubego, a także innych programów profilaktycznych finansowanych przez NFZ, udziela doradca ds. profilaktyki i promocji zdrowia w Sali Obsługi Klientów. w Lublinie przy ul. Nadstawnej 2-4.

5 komentarzy

  1. Co mi tam… postanawiam umrzeć se bez grzebania palcem w pupci

  2. Do chichot .To uj ci w duszę.Amen.

  3. Żeby ulżyć cierpień za jednym znieczuleniem robi się gastroskopię i kolonoskopię i to tym samym wężem.

Dodaj komentarz

Z kraju