Niebezpieczny Barszcz Sosnowskiego w Lublinie. Teren został odgrodzony (foto)

W Lublinie pojawiły się niebezpieczne dla zdrowia rośliny Barszczu Sosnowskiego. Wywołane nimi poparzenia porównywalne są do oparzeń II stopnia.

Biało – czerwone taśmy ostrzegawcze oraz napisy informujące o ryzyku poparzenia pojawiły się w ostatnich dniach w rejonie skrzyżowania ul. Ducha i Północnej w Lublinie. Na terenie dawnego poligonu wojskowego, tuż obok chodnika biegnącego wzdłuż ulicy i prowadzącego do zlokalizowanego tuż obok przystanku komunikacji miejskiej wyrósł bowiem Barszcz Sosnowskiego.

Jest to bardzo niebezpieczna roślina, która podczas upałów wydziela toksyny powodujące bolesne oparzenia skóry. Co ważne, niebezpieczne substancje unoszą się także w powietrzu i osadzają na wilgotnym podłożu takim jak ludzka skóra. Dlatego też nawet przejście obok Barszczu Sosnowskiego potrafi wywołać oparzenia. Zdarzają się również przypadki uszkodzeń dróg oddechowych oraz wzroku.

Najczęściej informacje o pojawieniu się Barszczu Sosnowskiego przekazują mieszkańcy. Tak też było w tym przypadku. Na miejscu interweniowała straż miejska, która zabezpieczyła miejsce w którym rosną rośliny. W tym roku w samym tylko Lublinie było już pięć podobnych zgłoszeń. Dzisiaj w godzinach popołudniowych przekazano nam jednak, że roślin tych w pobliżu jest więcej. Dlatego też warto zachować szczególną ostrożność w trakcie spacerów.

Wniosek o jak najszybsze usunięcie tych roślin złożył już do Urzędu Miasta Członek Rady Dzielnicy Czechów Południowy Andrzej Filipowicz. Jak wyjaśnia, prosi o niezwłoczną interwencję, bo po mającym właśnie miejsce kwitnieniu, nastąpi naturalny rozsiew tych inwazyjnych roślin. Warto wiedzieć, że średnio z jednego kwiatostanu tej rośliny, potrafi się wysiać nawet kilka tysięcy nasion. Dlatego też ważna jest szybka reakcja, gdyż Barszcz Sosnowskiego nie tylko szybko rośnie, lecz również szybko się rozprzestrzenia. Później zaś jest trudny do usunięcia.

(fot. Andrzej Filipowicz/nadesłane)

24 komentarze

 1. Od razu powinna zostać wysłana ekipa do uprzątnięcia. A nie wysyłanie Mietków grodzenie i cudowanie.

 2. Betonować!!! Natychmiast, to przelało czarę goryczy, te górki to zakałą Lublina

 3. A co ma to Antoni? Może to zamach…??

 4. W Lubartowie pełno tego ale nie ma komu zgłosić. Straż miejska zlikwidowana.

  • W Lubartowie? A gdzie?

  • przez 365 dni w roku przemierzam łąki i pola od Lubartowa na wschód kończąc aż na lesie w Woli Sernickiej i barszu nie widziałem – powiedz gdzie to pójdę i wyrwę szkoda żeby jakiś dzieciak się na to napatoczył

  • Jeden krzak na Olchowej niedaleko parku, trawnik przy ulicy. Po drodze do „olszynek” idąc od Mickiewicza wzdłuż drogi rośnie. Nie chodzę i nie szukam tych roślin ale spacerując z dziećmi zdarza mi się zwrócić uwagę.

 5. Nie no ogrodzony nie stanowi niebezpieczeństwa ,po co wyrywać ,ogrodzić i po problemie .Ten kraj nigdy nie był i chyba już nie będzie normalny

 6. Przecież musi specjalistyczna ekipa przyjechać z równie spacjalistycznym wyposażeniem .Pan Henio i Kazio w jakichś gumowanych strojach ochronnych i w maseczkach ,raczej by nie dali rady tego wykopać

 7. Efekt. Tu kosimy rzadziej. Niekoszone rozsieje nasiona i dopiero będzie strach z dzieckiem wyjść!!!!!!!!

 8. Po co grodzic? Skoro jakis ciekawski cwaniaczek wsadzi łapska. Odrazu powinni to usunąć odrazu po zgłoszeniu.

 9. Zupka z niego dobra, ale trzeba szybko jeść ten barszczyk, bo skrzepnie.

 10. Czekają aż zakwitnie żeby bez końca z nim walczyć

 11. Takie rzeczy to chyba tylko w mieście, mieszkam na wsi i jest tego pełno co roku i nikt nie robi z tego problemu.

 12. to sie wykopuje zwyklym szpadlem ale na wiosne lub jesienia i wtedy nie trzeba grodzic – taki lifehack za darmo dla was 🙂

 13. A gdzie jest skrzyżowanie ul. Ducha i Puławskiej? Tam jest teren byłego poligonu??? To w Lublinie???

 14. SzwindelzPOdŻyrandola

  Mieliśmy wizytę Króla Szamba ale Lublin nie jest gorszy – również w Lublinie wybija szambo patodeweloperki. A miał być piękny park naturalistyczny … .
  Pamiętamy obiecanki PO Prezydenta.
  w Warszawie – Jakie szambo taki prezydent.
  w Lublinie – Jaki prezydent taki park.

  • A gdzie ten król, co to bywał w Świdniku ?
   Już nie chce do Świdnika przyjechać ?

  • Módlmy się żeby Twoje dzieci miały odmienne poglądy. Jeśli dowiedz się że się z Tobą nie zgadzają to nie denerwuj się. To jest znak że są mądrzejsze od Ciebie, a to raczej powód do dumy.

 15. Ech nie ma skrzyżowania takich ulic. Podajcie bliższe informacje, bo miałem jutro barszcz ugotować, a teraz nie wiem, gdzie szukać składników 🙁

 16. Jeśli ktoś załatwiał sprawy w urzędach to doskonale wie, że te rośliny się spokojnie rozsieją zanim urząd odniesie się do prośby.

 17. Pożyczyć czym prędzej miotach płomieni od wojska i wypalić.

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.9505zł 0.49%
  • GBP 5.1404zł 0.8%
  • EUR 4.633zł 0.31%
  • CHF 4.3329zł 0.5%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach