Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Ginęli od strzałów w tył głowy, grzebani w zbiorowych mogiłach. 84. rocznica zbrodni katyńskiej

13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Ludobójstwo, dokonane przez funkcjonariuszy NKWD na blisko 22 tys. obywatelach II Rzeczypospolitej, do dziś pozostaje niezabliźnioną raną. Wśród nich było 14,5 tys. jeńców wojennych – oficerów i policjantów – z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz 7,3 tys. więźniów aresztowanych na terenach okupowanych przez ZSRS.

Decyzja Biura Politycznego KC WKP(b) z 5 marca 1940 r. o likwidacji polskich jeńców wojennych bez wzywania aresztowanych, bez przedstawiania im zarzutów, decyzji o zakończeniu śledztwa ani aktu oskarżenia, do dziś budzi przerażenie. Już 3 kwietnia 1940 roku rozpoczęła się likwidacja obozu w Kozielsku.

Wszystkich zgromadzonych w nim jeńców zabito w katyńskim lesie. Przez kolejne sześć tygodni kolejni polscy oficerowie byli wywożeni z obozów i rozstrzeliwani przez Rosjan: żołnierze ze Starobielska – w Charkowie, a policjanci z Ostaszkowa – w Kalininie. Kolejnych mordów NKWD dokonało w Chersoniu, Charkowie, Kijowie i Mińsku.

Dziś Katyń jest nie tylko miejscem straszliwej zbrodni, ale również symbolem pamięci o wymordowanej polskiej inteligencji oraz nieustępliwego dążenia do prawdy. Po latach kłamliwej propagandy przywracany jest szacunek ofiarom.

Obchody 84. rocznicy zbrodni katyńskiej w Lublinie

W najbliższy poniedziałek (15 kwietnia) w Lublinie odbędą się obchody 84. rocznicy zbrodni katyńskiej. Przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich oraz delegacje instytucji uczczą pamięć zamordowanych przez NKWD w 1940 r.

Główne uroczystości rozpoczną się o godz. 12.30 przy pomniku Ofiar Katynia przy ul. Głębokiej, gdzie nastąpi odegranie hymnu narodowego, oddanie hołdu zamordowanym, złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy. Następnie o godz. 13.45 uczestnicy wydarzenia złożą kwiaty i zapalą znicze przy Symbolicznej Mogile Katyńskiej na cmentarzu komunalno-wojskowym przy ul. Białej. Część oficjalną obchodów poprzedzi msza św. w intencji Ofiar zbrodni katyńskiej. Nabożeństwo odbędzie się o godz. 11.00 w kościele pw. Wniebowzięcia NMP Zwycięskiej przy ul. Narutowicza 6.

84. rocznica zbrodni katyńskiej i 14. rocznica katastrofy smoleńskiej. Obchody w Chełmie

W dniu 13 kwietnia 2024 roku w Chełmie odbędą się obchody upamiętniające 84. rocznicę zbrodni katyńskiej oraz 14. rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Program uroczystości przedstawia się następująco:

  • godz. 9:00 – Msza Święta w intencji ofiar zbrodni katyńskiej w Kościele pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie,
  • godz. 10:20 – złożenie kwiatów przy Mauzoleum na Górze Chełmskiej.

 

32 komentarze

  1. Zygmunt co ty pierd…. Już przed wojną było wiadomo że zaraz po żydach bedą Polacy wymordowani …Niemcy i szczerość , to mnie rozbawiłes , już szczerość pokazali ruskim a potem ich zaatakowali …

  2. Jak redakcja i inni chcą poznać calutka prawdę o Katyniu i innych miejscach egzekucji tych znanych i tych setek nie znanych polecam wycieczkę do CAMO w Moskwie tam jest wszystko nawet dane tych co strzelali listy przeznaczonych do odstrzału i dużo dużo więcej i wtedy pisać coś o tym a nie non stop te same wymymlane slogany

    • Które to są slogany? Dużo Pan pisze, ale bez żadnych konkretów…Nie odpowiedział Pan nasze pytania.

  3. A może niby jak można cokolwiek umieścić na tej stronie co

  4. Slogany a to może niech mi ktoś wskaże gdzie się podziali Polacy z tzw listy białoruskiej czy ukraińskiej? Nikt tego nie wie a w CAMO to wiedzą bo są dokumenty od a do z dotyczące polskich jeńców tzw inteligentów kto poszedł do Andersa kto do Berlinga kto do dołu kto na Sybir do kopalni lub lasu a więc to co wy piszecie jak i inni to jest ta sama śpiewka rok w rok beż niczego nowego Wasz anachronizm historyczny aż boli w oczy

  5. W Katyniu zginęło ok 23000 polaków głównie wyselekcjonowanych przez BUND oraz ukraińców. Na Wołyniu zginęło przeszło 200 000 polaków i nikt w dzisiejszej Polsce nie chce o nich pamiętać .

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112