Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rząd przyjął „babciowe”. Świadczeniem w kwocie 1,5 tys. zł ma zostać objętych pół miliona rodzin

We wtorek rząd przyjął projekt ustawy w sprawie programu Aktywny Rodzic. Mowa o tzw. „babciowym”, będącym jedną z obietnic premiera Donalda Tuska i KO przed ubiegłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

Program „Aktywny rodzic”, którego założenia zostały dziś przyjęte przez rząd, zakłada wprowadzenie trzech świadczeń dla rodziców dzieci w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Całość ma za zadanie udzielenie wsparcia dla rodziców oraz umożliwienie im powrotu do pracy.

Premier wyjaśnia, że programem objętych zostanie ok. pół miliona rodzin, przy czym w przyszłości liczba ta ma rosnąć.
systemowej strategii wspierania rodziców w łączeniu ról zawodowych i rodzicielskich. Donald Tusk wskazał, iż jeżeli po 18 tygodniach rodzic zdecyduje się wrócić do pracy, to może pójść do pracy, a wówczas otrzyma pomoc państwa. Mowa o kwocie 1,5 tys. zł, która ma być przeznaczona na opłacenie opiekunki, żłobka czy nawet babci – stąd nazwa „babciowe”.

Szef rządu dodał, iż jest też nadzieja, że program przyczyni się do zwiększenia dzietności. Choć zaznaczył, aby tutaj być ostrożnym z optymistycznymi założeniami, gdyż doświadczenia z 500 plus i 800 plus wskazują, że pieniądze nie zawsze się na to przekładają. Wyjaśniał, że wiele osób nie chce mieć dzieci, gdyż boi się, że nie będzie miało z kim ich zostawić, lub też nie podoła finansowo na zapewnienie mu opieki. Dlatego też te środki mają pomóc w tej kwestii.

Babciowe będzie przysługiwać rodzicom dzieci w wieku od roku do trzech lat, a więc do tego czasu, kiedy będą one mogło iść do przedszkola. Jego wysokość wyniesie 1500 zł. Premier wskazał, iż jeśli nie będzie żadnych sprzeciwów, to 1 października świadczenie powinno być już dostępne w każdym polskim domu. Koszt programu oszacowano na 64,97 mld zł w ciągu 10 lat.

33 komentarze

 1. Ciemny lud POwski łuknie to jak obietnicę 60.000zł wolnych od podatku 🙂

  • 32letniOjciec2dzieci

   Skończcie rozdawać publiczne pieniądze. Jeżeli stać skarb państwa to należy podnieść standardowe 12 emerytur rocznie i nie mydlić oczu ludziom.
   Oczywiście zgadzam się, że godna emerytura należy się każdemu POLAKOWI, który osiągnął wiek emerytalny i przepracował swoje lata odprowadzając składki do OFE czy ZUS.

 2. Ha, ha, ha… Teraz Hołownia wsadzi ten niby projekt do zamrażarki. A tusk zajmie się tabletką PO.

 3. Te i inne dotacje, tj. dopłaty do marż deweloperów, powinny być tematem następnych komisji śledczych.

 4. Babciowe babciowym a tymczasem rząd planuje zrobić ukłon do deweloperów i znieść wymóg 1.5 miejsca parkingowego na mieszkanie. Do 0. No dobra, do 2, które będzie mógł sprzedać w drodze licytacji. O tym cisza. A to wszystko po to by nam się żyło lepiej. Czy to pis czy ko, jeden pies. Nie wiem co gorsze.

 5. ROZDAWNICTWO!!!!!tak elektorat Po krzyczał na 500+a jak nazywać babciowe

 6. Widzę tu ogromną niespójność; świadczenie dla rodziców dzieci w wieku 12 do 35 miesięcy, a Tusk mówi o powrocie do pracy po 18 tygodniach, czyli 4 miesiącach.

 7. Czy ja mam całe życie robić na patologię?

 8. ##### kodziarskich sługusów

  obiecywał paliwo po 5.19?

  • PiS obiecał trzy miliony mieszkań socjalnych i samochody elektryczne Izera dla każdego Polaka Kaczyński obieca wszystko ciemnemu ludowi

   • o czym ty mówisz chłopczyku
    Pierwszy kwartał 2024:

    – polski oddział Nokii – 800 osób do zwolnienia
    – polski oddział Levi-Strauss – likwidacja zakładu, 650 osób do zwolnienia
    – Eltwin w Stargdardzie – 71 osób zwalnianych, większość załogi
    – Backer OBR w Stargardzie – 90 osób do zwolnienia
    – Poczta Polska – zapowiedź zmniejszenia zatrudnienia o 6000 osób, zdaniem związkowców będzie to 10 000
    – MA Polska S.A. i BCube Poland Logistics w Tychach – 370 osób do zwolnienia
    – krakowski oddział PepsiCo – około 200 do zwolnienia
    – Magneti Marelli w Bielsku-Białej – 150 osób do zwolnienia
    – BCUBE Poland w Bielsku-Białej – 55 osób do zwolnienia
    – Wika we Włocławku – już 50, w kolejce 150 osób do zwolnienia
    – Karolina – producent porcelany w Jaworzynie Śląskiej – likwidacja zakładu, ponad 200 osób na bruk
    – Forte fabryka mebli – co najmniej 230 osób na bruk
    – ING Bank Śląski – 1500 osób do zwolnienia
    – Neonet – 100 osób do zwolnienia
    – FCA Powertrain w Bielsku-Białej – zakład do likwidacji, 460 osób na bruk
    – ICC Sery w Pasłęku – 70 osób do zwolnienia
    – Agora SA – 200 osób na bruk
    – Odlewnia staliwa GE w Elblągu – zakład do likwidacji, 170 do zwolnienia
    – Aptiv Services Poland Kraków – 370 osób do zwolnienia
    – Octopus Energy Kraków – 317 osób na bruk

    To tylko te najbardziej liczne zwolnienia. I te już potwierdzone, a szykuje się ryzyko upadku Huty Częstochowa (1000 osób), duże zwolnienia w MANie (kilkaset osób) itp.

    W powietrzu znowu czuć Zieloną Wyspę.

    • … ooo przekaz dnia z Nowogrodzkiej przesłali ? widać ekonomiczny dyletant , rozwój lub ograniczenie produkcji planuje się co najmniej z rocznym wyprzedzeniem. A to przykład ekonomii politycznej w/g PiS

 9. rozdawnictwa ciąg dalszy! a co dalej dziadkowe, wujkowe, pampersowe! Ludzie to są NASZE pieniądze z podatków! w ciemny lud się cieszy że ryży sypie groszem ! a gdzie banzyna po 5.19 i kwota wolna od podatku 60 tys? kłamca i tyle! ze 100 obietnic spełnił parę .Piguła PO , brak prac domowych, i te babciowe ! no szczyt marzeń !:/ ludzie

  • WEŹ KREDYT BĘDZIESZ BOGATY ! Niestety taka jest filozofia PO-PISu . Te rozdawnictwo gospodarki nie ruszy. Ostatnie gałęzie które mają realny wpływ na rozwój gospodarczy państwa Polskiego są likwidowane. Czy masz świadomość tego że rozwoju gospodarczym kraju nie świadczy PKB ? PKB to wskaźnik który mówi jedynie o tym jak bardzo aparat fiskalny złupił społeczeństwo. IM WIĘCEJ PODATKÓW TYM WIĘKSZE PKB. Jak rządzący nastawiają więzień oraz wprowadzą konfiskatę majątku za byle drobnostkę to faktycznie PKB polski może być kosmiczne. Zwóć uwagę na to że ten proces już postępuje.
   O rozwoju gospodraczym państwa świadczy PNB ( produkt narodowy brutto ) ten w Polsce jest fatalny. PNB kreuje między innymi rolnictwo natomiast rolnictwo generuje małe PKB . PNB generują fabryki które sprzedają swoje produkty za granicę natomiast PNB nie jest generowany przez sklepy banki czy usługi.

 10. Jestem w trakcie likwidacji swojego gospodarstwa rolnego. Z niego już nie jestem w stanie się utrzymać. Prawdopodobnie wyjadę za granicę pracować na dobrobyt niemców , szwedów , norwegów. W domu będę musiał zostawić 80 letniego ojca.
  Już teraz wiadomo ze z tych pieniędzy co DAJOM nie uda się kupić opału na zimę. Nie da się opłacić wszystkich rachunków.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112