Środa, 24 kwietnia 202424/04/2024
690 680 960
690 680 960

Wnioski o 800+ tylko przez Internet

Trwa nabór wniosków na nowy okres świadczeniowy w ramach programu Rodzina 800+. Aby uzyskać prawo do świadczenia, należy złożyć wniosek do ZUS. Możesz to zrobić wyłącznie drogą elektroniczną. Sprawdź – gdzie i jak.

Skorzystaj z programu Rodzina 800+, aby dostawać co miesiąc świadczenie wychowawcze na dziecko – do czasu, aż ukończy ono 18 lat.

Nowy okres świadczeniowy 800+

Nowy okres świadczeniowy w ramach programu Rodzina 800+  trwa od 1 czerwca 2024 r. do 31 maja 2025 roku. Wnioski można składać już od 1 lutego 2024 r. i warto zrobić to bez zwłoki. Jeśli złożysz wniosek do 30 kwietnia 2024 r., zachowasz ciągłość wypłaty świadczenia.

Przyjmowaniem wniosków, ich rozpatrywaniem oraz przyznawaniem i wypłatą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 stycznia 2024 r. wysokość świadczenia wychowawczego wynosi 800 zł miesięcznie na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 roku życia. Rodzice i opiekunowie mają 3 miesiące od urodzenia się dziecka na złożenie wniosku do ZUS, aby otrzymać świadczenie wychowawcze z wyrównaniem od dnia narodzin.

Prawo do świadczenia wychowawczego jest niezależne od dochodów rodziny, jest wolne od egzekucji i nie podlega opodatkowaniu.

Jak skutecznie złożyć wniosek?

Wnioski do ZUS możesz złożyć tylko przez internet za pośrednictwem jednego z kanałów:

 • portal informacyjno-usługowy Emp@tia
 • platformę PUE ZUS lub aplikację mZUS
 • bankowość elektroniczną.

Jeśli składasz wniosek przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia lub platformę PUE ZUS (albo aplikację mZUS), możesz łatwo zalogować się profilem zaufanym.

Profil zaufany pozwala korzystać ze wszystkich dostępnych e-usług publicznych, czyli spraw urzędowych, które można załatwiać online, z dowolnego miejsca z dostępem do internetu. Złożysz dzięki niemu podanie, wniosek, odwołanie czy skargę bez potrzeby drukowania dokumentu, jego ręcznego podpisywania i wysyłania pocztą.

Usługi online – świadczenia na dzieci

Poza programem Rodzina 800+, możesz skorzystać z innych świadczeń na dzieci lub usług. Do wielu z nich, przyda się profil zaufany.

Programy, do których wnioski złożysz tylko przez internet:

300 zł dla dziecka, które rozpoczyna nowy rok szkolny.

Jeśli twoje drugie lub kolejne dziecko ma od 12 do 35 miesięcy, możesz ubiegać się o rodzinny kapitał opiekuńczy. Możesz otrzymać w sumie 12 tys. zł – niezależnie od wysokości dochodu rodziny.

Warto pamiętać o e-usłudze Zgłoś urodzenie dziecka, dzięki której zaoszczędzisz czas na wizytę w urzędzie, zwłaszcza w tak trudnym okresie, tuż po urodzeniu dziecka. Jeśli urodzi ci się dziecko, trzeba je zgłosić do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego (USC). Kierownik urzędu zarejestruje urodzenie dziecka, przekaże ci jego numer PESEL i zamelduje je.

Masz troje dzieci lub więcej? Twoja rodzina może korzystać z Karty Dużej Rodziny. Sprawdź, jak skorzystać z usługi Uzyskaj Kartę Dużej Rodziny.

Inne usługi, dla rodziców i nie tylko, znajdziesz na GOV.pl w zakładce Usługi dla obywatela.

Nie masz jeszcze profilu zaufanego? Sprawdź, jak łatwo go zdobyć!

Profil zaufany – to proste

Aby założyć profil zaufany, wejdź na stronę:  pz.gov.pl i kliknij na pole Zarejestruj się w prawym górnym rogu. Wybierz sposób, jakim chcesz uzyskać profil zaufany

A można to zrobić na cztery sposoby:

 1. Za pośrednictwem bankowości elektronicznej – to najszybszy sposób, bo nie wymaga dodatkowego potwierdzania danych (dane w banku zostały zweryfikowane podczas zakładania konta). Taką możliwość dają: PKO Bank Polski, Santander, Bank Pekao SA, mBank, ING, Alior Bank, Millennium Bank, BNP Paribas, Inteligo, Velo Bank, Credit Agricole, BOŚ Bank, kilkaset banków spółdzielczych oraz platforma Envelo.
 2. Wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem.
 3. Potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną.
 4. Wypełniając internetowy wniosek i w drugim kroku –
  1. potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2000 punktów potwierdzających w Polsce i zagranicą,
  2. po zalogowaniu się na stronie pz.gov.pl samodzielnie podpisując wniosek kwalifikowanym podpisem elektronicznym (ten sposób jest dostępny tylko dla osób, które mają w kwalifikowanym certyfikacie wpisany numer PESEL).

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz – proces założenia profilu zaufanego jest naprawdę prosty.  Szczegółowe informacje na temat każdego ze sposobów na założenie PZ – znajdziesz w instrukcji użytkownika dostępnej na stronie pz.gov.pl w zakładce POMOC.

(Źródło: MC)

2 komentarze

 1. Wszystko dąży do tego internetu czemuż to osobiście nie można złożyć w czym problem tylko wszystko dąży do plastikowej elektronicznej karty

 2. Za ten socjal zaczynamy płacić spełniając coraz to nowsze wymysły Brukseli

Dodaj komentarz

Z kraju