Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

PGE Energia Ciepła zachęca do wyboru technicznych szkół i do pracy w elektrociepłowniach

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jako największy pracodawca w branży ciepłowniczej w Polsce, współpracuje z 10 szkołami średnimi w całym kraju. W ramach autorskiego programu „Energetyczna Kariera” już ponad 230 uczniów odbyło praktyki i staże w elektrociepłowniach należących do PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła we współpracy ze szkołami średnimi o profilu technicznym w kilkunastu miastach, w których posiada swoje elektrociepłownie, m.in. w Lublinie, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Toruniu, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim, Zielonej Górze) od ponad 7 lat realizuje program „Energetyczna Kariera”. Dzięki tej inicjatywie młodzież może uczyć się zawodu w rzeczywistych warunkach pracy. Podczas praktyk i staży poznaje elektrociepłownię oraz konkretne stanowiska pracy. Ścisła współpraca z oświatą przekłada się na dopasowanie programów kształcenia do rynkowych potrzeb branży ciepłowniczej.

W ciągu 7 lat trwania programu „Energetyczna kariera” stworzono kilka klas patronackich w partnerskich szkołach technicznych, a w niektórych z nich inżynierowie – pracownicy elektrociepłowni – prowadzą zajęcia dydaktyczne, wspierając szkoły kadrowo i merytorycznie.

Od rozpoczęcia programu do dziś aż 234 uczniów odbyło praktyki i staże w elektrociepłowniach należących do PGE Energia Ciepła. Możliwość praktycznej nauki w obiektach przemysłowych są ważnym uzupełnieniem edukacji młodzieży. Przekładają wiedzę teoretyczną na praktyczne aspekty, pomagają zrozumieć trudne zagadnienia techniczne, budzą zainteresowanie naukami ścisłymi i inspirują do dalszego rozwoju. Jednocześnie, podczas praktyk i staży, młodzież poznaje branżę energetyczną i PGE jako pracodawcę.

Grupa PGE, w tym PGE Energia Ciepła stawia na ciągły rozwój i inwestowanie w pracowników oraz wprowadzanie nowoczesnych technologii. Najbliższe lata w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła to czas dalszej transformacji ciepłownictwa i nowych inwestycji, związanych z dekarbonizacją. Młodzi energetycy mają szansę uczestniczyć w tej technologicznej zmianie polskiego ciepłownictwa, co może być dla nich ciekawym wyzwaniem i z pewnością pozwoli im na dalszy rozwój. Proces adaptacji młodych pracowników odbywa się w modelu uczeń-mistrz. W energetyce to najlepszy sposób na naukę zawodu i przygotowanie do działania w konkretnych sytuacjach produkcyjnych.

PGE Energia Ciepła jako pracodawca dla przyszłych techników i inżynierów uczestniczy w targach i innych wydarzeniach związanych z edukacją i ścieżkami rozwoju dla młodych ludzi. W tym roku, już kolejny raz, przedstawiciele krakowskiej elektrociepłowni i Zespołu Szkół Energetycznych wspólnie pojawią się na Festiwalu Zawodów w Krakowie. Uczniowie będą mogli uzyskać tam informacje o efektywnym wytwarzaniu energii, inicjatywach w zakresie ochrony środowiska, a także poznać możliwości odbycia praktyk zawodowych oraz zatrudnienia w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. Spółka zaprasza również młodzież partnerskich szkół do udziału w wydarzeniach organizowanych przez elektrociepłownie, jak np. wspólne sadzenie drzew w ramach projektu „Lasy Pełne Energii”, drzwi otwarte czy konkursy.

Z racji następującej w elektrociepłowniach wymiany pokoleniowej, program „Energetyczna Kariera” nabiera tempa, co widać po liczbie młodych pracowników dołączających do PGE Energia Ciepła. W ramach realizowanego programu ponad 50 uczniów szkół partnerskich rozpoczęło pracę w PGE Energia Ciepła.

Opinie pracowników zatrudnionych w ramach „Energetycznej Kariery”:

„Energetyczna Kariera to dobry start w przyszłość. To program, który od kilkunastu lat wychodzi naprzeciw oczekiwaniom młodzieży i umożliwia uczniom szkół średnich odbycie praktyk zawodowych, a absolwentom szkół partnerskich podjęcie pracy zawodowej w elektrociepłowniach PGE Energia Ciepła. W krakowskiej elektrociepłowni pracuję od ponad 8 lat i ciągle się rozwijam. Zawód energetyka to zawód przyszłości” – mówi Paweł, absolwent jednej z partnerskich szkół i pracownik krakowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

„Jestem absolwentem Zespołu Szkół Mechanicznych, Elektrycznych i Elektronicznych w Toruniu i blisko 3 lata pracuję w PGE Toruń. Zawsze interesowała mnie branża energetyczna i nowoczesne technologie. W PGE Toruń pracuję na stanowisku technik ds. elektroenergetycznych. Wybierając PGE Toruń jako pracodawcę brałem po uwagę zarówno nowoczesność firmy, jak i możliwości rozwojowe oraz podejście i szacunek firmy do pracownika. Po tych kilku latach pracy mogę powiedzieć, że warto pracować w tak dużej grupie jaką jest PGE. Daje to poczucie stabilności i bezpieczeństwa. Pracując tu rozwijam się, a jednocześnie mam czas na swoje pasje i dalszą edukację” – mówi Krystian z elektrociepłowni gazowej PGE Toruń.

„Kiedy byłem w IV klasie technikum, naszą szkołę odwiedził dyrektor techniczny PGE Energia Ciepła Oddział Wybrzeże, który przedstawił oferty pracy oraz możliwości płynące z zatrudnienia w elektrociepłowni. Pomyślałem, że to życiowa szansa i postanowiłem zaaplikować. Teraz mija już 6 lat odkąd jestem pracownikiem PGE Energia Ciepła. Nie zawiodłem się – cały czas nabywam nowe umiejętności i uprawnienia. To wspaniałe uczucie mieć nadzór nad urządzeniami, które kiedyś w szkole ktoś pokazywał na prezentacjach, opowiadał, rysował. W praktyce wszystkiego można nauczyć się szybciej oraz liczyć na wsparcie bardziej doświadczonych kolegów” – mówi Emil z gdańskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

„Jestem absolwentem Zespołu Szkół nr 18 we Wrocławiu. Elektrociepłownię poznałem w trakcie miesięcznych praktyk uczniowskich, dzięki którym mogłem zobaczyć, jak wygląda praca na ruchu. Uznałem, że to stabilne miejsce pracy i pewna comiesięczna wypłata, dlatego zdecydowałem się rozpocząć moją przygodę z wrocławską KOGENERACJĄ. Dzisiaj jestem obchodowym bloku energetycznego i taką pracę sobie chwalę. Dzięki pracy zmianowej mogę elastycznie układać mój plan dnia i realizować pasje i zainteresowania” – mówi Jakub z KOGENERACJI S.A.

„Od 3 lat pracuję w rzeszowskiej elektrociepłowni jako inspektor ds. ITPOE.  Instalacja Termicznego  Przetwarzania Odpadów z Odzyskiem Energii w Rzeszowie  to miejsce, w którym chciałem podjąć pracę, gdyż kontynuuję  kształcenie na kierunku gospodarki odpadami. Jestem absolwentem Zespołu Szkół Energetycznych im. gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie o kierunku technik elektronik. Szkoła dała mi dobre przygotowanie do  pracy w branży energetycznej, już w trakcie technikum odbywałem praktyki w rzeszowskiej elektrociepłowni. Wiedzę wyniesioną  ze szkoły, a także tę zdobytą w trakcie praktyk, wykorzystuję  teraz  w codziennej pracy. ITPOE, które jest jej  częścią,  to instalacja nowoczesna, która  jako jedno ze źródeł wytwórczych w rzeszowskiej elektrociepłowni, produkuje ekologiczne ciepło i energię elektryczną dla miasta i okolic. Oprócz rozwoju zawodowego, praca tutaj zapewnia mi poczucie stabilizacji.(…) Jednym słowem cieszę się, że wybrałam takie miejsce pracy” – mówi Kacper, pracujący w rzeszowskiej elektrociepłowni PGE Energia Ciepła.

PGE Energia Ciepła zachęca do wyboru technicznych szkół i do pracy w elektrociepłowniach

6 komentarzy

 1. Nawet nie jestem w stanie policzyć ile razy tam składałem CV. Pomimo, iż mam wykształcenie kierunkowe oraz praktykę przez kilka lat zero odzewu. Ani na tak ani na nie.

  • Widocznie zabrakło najważniejszego – znajomości.

  • Dokładnie potwierdzam mam tak samo, raz nawet osobiście składałem dokumenty i oraz kopie świadectw pracy za zgodność z oryginałem i zero odzewu. Tak samo jak na Azoty w Puławach bez znajomości brak możliwości zatrudnienia.

  • „Przydałoby się oświadczenie że ta praca jest Panu naprawdę potrzebna”

 2. Oranie polskiego atomu przez K.13.12 w trakcie.

  Decyzja ponownego rozpatrzenia sprawy o środowiskowych uwarunkowaniach Polskiej Elektrowni Jądrowej, która za rządów PiS dostała zgodę 19 września 2023 roku, przesunięta na 28 czerwca 2024 roku.

 3. gdy ta firma przepisze na mnie działkę i będę dyrektorem to ok !!! w iinyymmmmm wypadku nie ma mowy robić za osiołka !!!!

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112