Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Rekordowe ceny mieszkań w Lublinie. Jak wzrastały ceny w ubiegłych latach?

Eksplozja cen mieszkań w Lublinie. W ujęciu rocznym wzrost cen przekroczył 17%. Pośrednicy mówią wprost – w 2024 nie zanosi się na spadek cen, co nie oznacza, że nie warto inwestować w nieruchomości.

Lublin to stolica województwa lubelskiego i centralny ośrodek aglomeracji lubelskiej. Miasto o wielkości 147,45 km² jest zamieszkiwane przez 331 243 osoby (dane GUS Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2023 roku), przez co plasuje się na ósmym miejscu w Polsce co do wielkości populacji. Każdego roku na lubelskich uniwersytetach rozpoczyna studia kilkanaście tysięcy studentów. Chętnie przyjeżdżają tu także turyści z innych części Polski i zza granicy. Samo miasto jest ważnym ośrodkiem gospodarczym, a atrakcyjne położenie i dobra komunikacja zachęcają dużych inwestorów, którzy tworzą nowe miejsca pracy. Wszystko to nie pozostaje bez wpływu na lokalny rynek nieruchomości, na którym od kilku lat można zaobserwować znaczny wzrost cen. 

Ile kosztuje mieszkanie w Lublinie?

Jak wynika z danych serwisu rynekpierwotny.pl średnia cena nieruchomości w Lublinie w I kwartale 2024 roku wynosi 11 068 zł/m². Tym samym Lublin nadal pozostaje jednym z najtańszych miast wojewódzkich w Polsce. Nie sposób jednak nie zauważyć dynamicznego wzrostu cen nieruchomości. Tylko początkiem roku za mieszkanie z rynku pierwotnego w Lublinie trzeba było zapłacić 10 tys. zł/m². Czy tak duży skok w ciągu 3 miesięcy powinien dziwić? Niekoniecznie, jeśli przeanalizujemy historię cen nieruchomości w Lublinie w ostatnich 10 latach. 

Jak zmieniały się ceny mieszkań w Lublinie?

W 2014 roku za nowe mieszkanie w Lublinie trzeba było zapłacić średnio  4 965 zł/m², podczas gdy średnia cena nieruchomości z rynku wtórnego wynosiła 4 864 zł/m². Rok 2015 przyniósł pierwsze znaczne podwyżki, wówczas zarówno nieruchomości deweloperskie, jak i lokale z rynku wtórnego przekroczyły kwotę 5 tys. zł/m². Od tego czasu lokale wzrastały na wartości średnio o 100 zł za metr z każdym rokiem, aż do 2017 roku. Lata 2018 i 2019 to okres znacznego wzrostu cen, spowodowanego zwiększonym popytem na zakup mieszkania. Polacy chętnie lokowali wówczas w ten sposób oszczędności, jako alternatywę dla słabo oprocentowanych lokat bankowych. Do podjęcia decyzji zakupowej mobilizowało również powszechne przeświadczenie o rosnących cenach mieszkań i tzw. dobrym momencie. Ceny mieszkań w Lublinie plasowały się wówczas na poziomie 5 889 zł/m² na rynku pierwotnym i nieco taniej 5 878 zł/m² w przypadku lokali z rynku wtórnego.

2020 rok przyniósł zahamowanie na rynku nieruchomości w związku z pandemią. Kupujących było mniej, zmniejszyła się także oferta deweloperów, którzy czasowo zamrozili część inwestycji. Mniejsza konkurencja i dostępność lokali wpłynęły na ceny nieruchomości, które skoczyły średnio do 6 500 zł/m², a już rok później było to ponad 7631 zł/m². W 2022 roku zbiegły się trzy czynniki, jakimi było ożywienie inwestycyjne Polaków po czasie Pandemii, inflacja oraz kilkudziesięcioprocentowy wzrost cen materiałów budowlanych w związku z agresją Rosji na Ukrainę. Średnia cena mieszkań w Lublinie poszybowała wówczas do 8 788 zł/m w przypadku lokali z rynku pierwotnego i  8591 zł/m za mieszkanie z drugiej ręki. 

Rekordowe ceny mieszkań w Lublinie

Ceny nieruchomości w Lublinie widocznie przyspieszyły w połowie ubiegłego roku, kiedy wszedł w życie program bezpieczny kredyt 2%. Atrakcyjne warunki finansowania z jednej strony stymulowały popyt na zakup nieruchomości, z drugiej doprowadziły do gwałtownego wzrostu cen, które przebiły granicę 10 tys. zł/m², osiągając tym samym rekordowy poziom. Eksperci porównali ceny z grudnia 2023 i 2022 roku, zwracając uwagę na wyjątkowo mocny wzrost na poziomie 18% w skali roku. Jakie mieszkania mają największe zainteresowanie wśród kupujących? Są to przede wszystkim mieszkania na sprzedaż w Lublinie o małej lub średniej wielkości, które kwalifikują się do warunków programu. Ożywienie można jednak zobaczyć także wśród klientów dużych mieszkań, których sprzedaż również przyspieszyła w ubiegłym roku.

Aktualnie ceny średnie ceny mieszkań w Lublinie oscylują w okolicach 10-11 tys. zł za metr kwadratowy w stanie deweloperskim i 11 – 12 tys, zł za metr w przypadku lokali z drugiej ręki. Za taki stan rzeczy odpowiada nie tylko rządowy program i wzmożony popyt na mieszkania. Eksperci zwracają uwagę, że w przypadku mieszkań deweloperskich na ceny wpływają także takie czynniki jak wzrost kosztów materiałów budowlanych i robocizny, większe koszty transportu oraz media jak woda, gaz i prąd, które wpływają na koszt budowy nowej inwestycji.

Co dalej z cenami? Ile będą kosztować mieszkania w 2024?

Czy kolejne kwartały 2024 roku przyniosą obniżenie cen? Na razie się na to nie zanosi. Na ceny mieszkań na pewno wpłynie nowy program rządu – kredyt na start. Zmienią się jego beneficjenci oraz ograniczenia względem maksymalnej kwoty kredyt, co może oznaczać większe zainteresowanie innymi typami nieruchomości niż dotychczas. Zdaniem ekspertów ceny mieszkań na pewno nie spadną, co najwyżej mogą zatrzymać się na stabilnym poziomie i nie drożeć już w tak gwałtowny sposób, choć nie da się tego przewidzieć ze 100% pewnością. Jest to więc dobry moment na zakup mieszkania, niezależnie od tego, czy ma być to lokal na użytek własny, czy nieruchomość pod wynajem. 

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112