Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Przeprowadzono kontrolę jakości jaj dostępnych na rynku. Jakie wykryto nieprawidłowości? (wideo)

Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) przedstawia wyniki planowej kontroli w zakresie jakości handlowej jaj, przeprowadzonej w IV kwartale 2023 r. w sklepach spożywczych i innych punktach sprzedaży detalicznej na terenie całego kraju.

Kontrola 142 podmiotów

Celem kontroli, która objęła łącznie 142 podmioty zajmujące się handlem detalicznym (sklepy, stoiska, stragany), było sprawdzenie jakości handlowej jaj spożywczych, w zakresie zgodności z obowiązującymi przepisami i wymaganiami, których spełnienie zostało zadeklarowane w oznakowaniu produktu i/lub dokumentach towarzyszących. Różnego rodzaju nieprawidłowości stwierdzono w 37 punktach sprzedaży (tj. 26,1 % wszystkich skontrolowanych).

Cechy organoleptyczne

W zakresie cech organoleptycznych skontrolowano łącznie 49 partii jaj w opakowaniach jednostkowych o łącznej liczbie 10,4 tys. szt. Z tego zakwestionowano tylko 1 partię (2,0 % skontrolowanych) o liczbie 0,1 tys. szt. Stwierdzone nieprawidłowości dotyczyły umieszczenia w 1 opakowaniu jaj pochodzących z dwóch różnych partii.

Znakowanie

W zakresie znakowania skontrolowano łącznie 460 partii jaj o łącznej liczbie 165,9 tys. szt., w tym 413 partii jaj w opakowaniach jednostkowych (o łącznej liczbie 69,7 tys. szt.), a także 47 partii jaj luzem (o łącznej liczbie 96,2 tys. szt.). Z tego zakwestionowano łącznie 83 partie (18,0 % skontrolowanych) o łącznej liczbie 68,6 tys. szt., w tym w opakowaniach jednostkowych 57 partii o łącznej liczbie 9,7 tys. szt., a luzem 26 partii o łącznej liczbie 58,9 tys. szt.

Jakie nieprawidłowości stwierdzono? Znalazły się wśród nich m.in.: 

 • nieprawidłowe dane dotyczące daty minimalnej trwałości lub ich brak, np. podanie daty w formie kodu, dłuższej niż 28 dni lub w nieprawidłowej kolejności – rok, miesiąc, dzień „2023-11-14” zamiast dzień, miesiąc;
 • nieprawidłowe informacje dotyczące metody chowu kur lub ich brak, np. zastosowano określenie „metoda chowu kur nr 3”;
 • brak danych lub nieprawidłowe dane producenta lub podmiotu wprowadzającego jaja do obrotu, brak kodu producenta na jajach, brak kodu zakładu pakowania jaj, brak objaśnienia oznaczenia kodu producenta na opakowaniu;
 • brak informacji przy sprzedaży jaj luzem, dotyczących: klasy jakości, klasy wagowej, metody chowu, objaśnienia oznaczenia kodu producenta i daty minimalnej trwałości;
 • nieprawidłowo wskazana klasa wagowa jaj lub jej brak, brak wskazania klasy jakości jaj;
 • nieprawidłowe informacje o warunkach przechowywania lub ich brak;
 • brak wskazania numeru partii produkcyjnej jaj, brak wskazania lub nieprawidłowy weterynaryjny numer identyfikacyjny;
 • zastosowanie szaty graficznej sugerującej inny chów niż deklarowany klatkowy;
 • nieprawidłową i niepełną informację dotyczącą wartości odżywczej;
 • nieprawidłowe zastosowanie znaku graficznego „PRODUKT POLSKI”, przez umieszczenie w kwadracie na białym tle mapy polski w kolorze biało-czerwonym, a w niej przekrojone na pół jajko z zapisem na górze – Produkt Polski.

Dodatkowo, w przypadku 6 partii stwierdzono oferowanie w sprzedaży jaj po przekroczeniu daty minimalnej trwałości.

Zastosowane sankcje

W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami wojewódzcy inspektorzy JHARS wydali ogółem 16 decyzji administracyjnych nakładających kary pieniężne na łączną kwotę 10 850 zł, w tym 2 decyzję za wprowadzenie do obrotu wyrobów zafałszowanych na kwotę 1 000 zł i 15 decyzji za wprowadzenie do obrotu produktów o niewłaściwej jakości na łączną kwotę 9 850 zł.

Ponadto, inspektorzy wydali m.in. 8 decyzji zakazujących wprowadzenia do obrotu artykułów rolno-spożywczych niespełniających wymagań jakości handlowej, a na osoby odpowiedzialne nałożyli 9 mandatów karnych na łączna kwotę 3 900 zł (m.in. za wprowadzanie do obrotu jaj przeterminowanych – 6 mandatów o łącznej kwocie 3 150 zł).

Informacja o oferowaniu do sprzedaży jaj niewłaściwej jakości – przeterminowanych została przekazana do Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a informacje o wprowadzaniu do obrotu jaj nieprawidłowo oznakowanych do Inspekcji Weterynaryjnej. Z uwagi na toczące się postępowania administracyjne oraz procedury odwoławcze, ostateczna liczba i wielkość zastosowanych sankcji może ulec zmianie.

(Źródło: IJHRS)

12 komentarzy

 1. … a była ta inspekcja w Elizówce??? tysiące jaj na paletach bez chłodni a latem w hali +30 C.

 2. Kiedy inspekcja przestanie kryć oszustów i trucicieli i zacznie podawać nazwy firm???

 3. Podsawowe pytanie

  A ile jaj z trutkoukrainy?

 4. Czyli polskich jaj na rynku jest też mniej – za to pojawiają się te z Ukrainy które wjechały przez Litwę
  Ciekawe.

 5. A ocena organoleptyczna? Nie było jaj zalanych stłuczkami o niemiłym, siarkowym zapachu? Nie wierzę.

 6. Lewaczek Lolo miły miękki chłopiec

  Kiedy tylko nie ma niemieckich, to staram się kupować ukraińskie. Takie treściwsze są, smaczne. Nawet te polskie się poprawiły odkąd karmią kury pszenicą z U krainy.

 7. Zapraszamy do kwiatuszka po jajeczka z uk

 8. W Pierdonce jajka M są sprzedawane jako L. Zresztą nie tylko tam.

  • Lewaczek LoLo miły miękki chłopiec

   Swojej starej też „sprzedajesz” rozmiar S jako XL, grunt żeby wszyscy byli zadowoleni. Ja jestem zadowolony prawie codziennie.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112