Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Powiększyła się puławska rodzina sokołów. Na świat przyszły cztery pisklęta (foto)

Po śmierci puławskiej samicy sokoła do końca nie było wiadomo, czy w tym roku odbędą się lęgi. Jednak samiec znalazł nową partnerkę i właśnie wykluły się młode.

W zlokalizowanej na kominie elektrociepłowni puławskich Zakładów Azotowych budce lęgowej na świat przyszły młode sokoły. Samica od ponad miesiąca pieczołowicie wysiadywała cztery jaja. Teraz ze wszystkich z nich wykluły się pisklęta.

Znajdująca się ok. 120 metrów nad ziemią budka dla sokołów na kominie w Puławach została zamontowana w 2006 r. Jednak pierwsze pisklęta pojawiły się w niej dopiero w 2013 roku. Od tamtej pory lęgi odbywają się co roku, a gniazdo opuściło już łącznie ponad 20 młodych.

Jedenaście lat temu, kiedy na świat przyszły pierwsze pisklęta, puławskie gniazdo było pierwszym udokumentowanym stanowiskiem lęgowym sokoła wędrownego na Lubelszczyźnie i zaledwie ok. dwudziestym w Polsce. Co ważne, od początku budkę zamieszkiwała jedna i ta sama para sokołów. W ostatnim czasie jednak samicę znaleziono martwą. Jej partner nie był długo samotny, gdyż w okolicy pojawiła się nowa partnerka, która przyleciała aż z Niemiec.

Teraz pisklęta są pieczołowicie doglądane i dokarmiane przez mamę. Tradycyjnie już, kiedy podrosną, zostaną zaobrączkowane. Wtedy to poznamy również ich płeć.

2 komentarze

  1. Huurrraaaaaa! Latajcie sobie ptaszki.

  2. Niemka chciała za Polaka. Przyleciała na swoje tereny.

Dodaj komentarz