Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Lublin – przegląd rynku nieruchomości

Lublin to przykład miasta, które łączy szacunek do tradycji oraz innowacje przyszłości. Doskonałym tego przykładem jest obecność studentów, którzy kształcą się w jednym z wielu punktów edukacyjnych. Jednak spora ilość żaków generuje również pewne wyzwania dla zasobów lokalnego rynku nieruchomości. Czy absolwent uczelni może pozwolić sobie na zakup lokalu? Dlaczego nie warto zwlekać z taką inwestycją? Odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania czekają poniżej!

Jaka jest dostępność mieszkań?

Na wstępie warto poznać repertuar oferowanych lokali. Pierwszym źródłem informacji są dane zebrane przez ekspertów Urzędu Statystycznego w Lublinie. Opublikowane wartości wskazują bowiem na wyraźny wzrost mieszkań oddanych do użytkowania na przestrzeni ostatniego roku, a same kalkulacje zatrzymały się na poziomie 3371 sztuk.

Kolejne ważne informacje znajdują się na stronie serwisu gethome.pl. Portal ten posiada bowiem aż 972 mieszkania wprost z rynku pierwotnego oraz 547 lokale pochodzące z rynku wtórnego. Które standardy są najbardziej popularne na tym obszarze?

Pora na wykorzystanie trzeciego elementu, czyli danych portalu rynekpierwotny.pl. Przytoczone tam komunikaty pochodzą z października ubiegłego roku i dostarczają praktycznej wiedzy. 

Okazuje się bowiem, że najszersza oferta dedykowana jest inwestorom, których interesują 3-pokojowe mieszkania. Według transparentnego zestawienia, dostępność tego typu lokali przekracza nawet 40%. Tuż za nimi znajdują się lokale o 2 pokojach, a trzecia pozycja to nowe kawalerki w Lublinie

Ile to kosztuje?

Wiedza o dostępności lokali to jedynie część niezbędnych danych, które pozwalają na realizację przyszłej inwestycji. Kolejnym krokiem jest zapoznanie się z poziomem koniecznych wydatków.

Wspomniany serwis, rynekpierwotny.pl, prezentuje również zestawienie z początku bieżącego roku. W konsekwencji czytelnik dowiaduje się, że średnia cena mieszkań w Lublinie wynosi 10 952 złote za metr kwadratowy. Należy podkreślić, że ten wynik oznacza nawet 18 punktów procentowych wzrostu w kontekście minionego roku oraz 6 punktów procentowych względem poprzedniego miesiąca. To jednak nie koniec interesujących wyliczeń!

Średnia cena ofertowa plasuje się na wysokości 572 696 złotych, co również oznacza podwyższenie o 12 punktów procentowych w skali całego roku. Przytoczone informacje udowadniają zatem, że nie warto odkładać tego typu decyzji na później – statystyki jasno pokazują tendencję wzrostową.

Średnie ceny poszczególnych standardów mieszkań demonstruje także serwis gethome.pl. Średni koszt samej kawalerki to wydatek rzędu 448 888 złotych, a dodatkowy pokój podwyższa wydatek o niemal 20 tysięcy złotych. Mieszkania trzypokojowe to inwestycja przekraczająca 600 tysięcy złotych, a lokale czteropokojowe 815 tysięcy złotych.

Ceny te zależą jednak od lokalizacji, charakteru inwestycji, a także indywidualnych aspektów oferty. Przykładowo, dwupokojowe mieszkanie z rynku wtórnego w kameralnej okolicy ulicy Niepodległości można kupić już od 399 tysięcy złotych. To sprawia, że dostępny rynek nieruchomości ma ogromny potencjał inwestycyjny wobec wszystkich studentów, którzy potrzebują mieszkania na wynajem w Lublinie.

Gdzie warto kupić mieszkanie?

To podlega przede wszystkim formie wykorzystania mieszkania, a więc kluczowych odbiorców. Młode małżeństwa z pewnością zainteresują się kameralną dzielnicą Głusk, która gwarantuje spokój i bliskość terenów zielonych. Single z kolei docenią Rury lub Bronowice, położone znacznie bliżej serca Lublina, a zarazem wszystkich jego atrakcji.

Alternatywą jest wybór lokalizacji właśnie w kontekście inwestycji. Wówczas warto zapoznać się z ofertą mieszkań w bezpośrednim sąsiedztwie najważniejszych uczelni aglomeracji, a tych przecież nie brakuje. Lublin, jako ważny ośrodek akademicki, każdego roku przyciąga prawdziwe tłumy podekscytowanych żaków, którzy potrzebuję dogodnego i praktycznego punktu noclegowego. 

Co więcej, Lublin staje się coraz ważniejszym ośrodkiem nieruchomości biurowych. Rozwój tego segmentu powoduje, że wiele osób poszukuje możliwości funkcjonowania w bezpośrednim sąsiedztwie swojego miejsca pracy. Wystarczy wymienić punkty o znaczącej powierzchni biurowej, aby zwiększyć grono potencjalnych lokatorów – przykładem jest ulica Spokojna, Szeligowskiego, Zana, Gęsia oraz Nałęczowska.

Lublin jest również coraz częstszym kierunkiem podróży samych turystów. Ubiegły rok zakończył się bowiem rekordową ilością podróżników, których liczba po raz pierwszy w historii przekroczyła milion osób. 

Jest to zatem świetna wskazówka podczas selekcji dostępnych zasobów oraz finalnego wyboru lokalu w sąsiedztwie kluczowej infrastruktury logistycznej. Zaleca się także specjalne zaprojektowanie oferty noclegowej pod względem atrakcyjności dla zagranicznych klientów – wczasowicze docierają do Lublina z Niemiec, Izraela, Wielkiej Brytanii, a nawet Stanów Zjednoczonych! 

Dodaj komentarz

Z kraju

Wiadomości z info112