Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Uwaga na fałszywą korespondencję pocztową dotyczącą mandatu z fotoradaru

Główny Inspektorat Transportu Drogowego ostrzega przed fałszywą korespondencją informującą o ukaraniu mandatem karnym wraz z wezwaniem do dokonania płatności za wykroczenie drogowe, zarejestrowane przez system CANARD.

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym nie wysyła wezwań z numerem rachunku bankowego do opłacenia mandatu karnego. Pierwsza korespondencja z CANARD przesyłaną do właściciela/ posiadacza pojazdu nie jest jeszcze mandatem karnym. 

CANARD po ujawnieniu naruszenia, do właściciela pojazdu wysyła odpowiednie formularze, w celu wypełnienia i ustalenia stanu faktycznego. Do druków dołączona jest także karta informacyjna zawierająca wzór mandatu karnego.

Jedynie mandat karny jest podstawą do uiszczenia grzywny za popełnione wykroczenie.

Mandat karny może byc nałożony wyłącznie w przypadku wyrażenia zgody na jego przyjęcie przez sprawcę naruszenia.
Każdy mandat karny kredytowany ma przypisany indywidualny numer rachunku bankowego, na który należy dokonać wpłaty.

Przesyłka zawierająca mandat karny jest wysyłana:

 • osobnym listem poleconym w wersji papierowej (pieczęć z godłem na druku jest wyraźnie wypukła, wykonana technologią suchego stempla),
 • elektronicznie (po wcześniejszym wyrażeniu zgody na jego przyjęcie oraz potwierdzeniu przez sprawcę wykroczenia zgody na jego doręczenie w formie elektronicznej za pośrednictwem portalu eBOK CANARD).

Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na wskazane w fałszywym wezwaniu nieprawidłowe dane:

 • nazwy Organu – np. „Główny Inspektorat RUCHU Drogowego” (poprawnie: Główny Inspektorat Transportu Drogowego),
 • adresu siedziby Organu – np. „ul. Kołłątaja 115a” (poprawny adres siedziby CANARD: ul. Przyczółkowa 109A, 02-968 Warszawa,  natomiast adres do korespondencji w sprawach naruszeń fotoradarowych: Główny Inspektorat Transportu Drogowego, Skrytka pocztowa 146, 05-090 Raszyn),
 • adresu poczty elektronicznej (e-mail) – poprawny e-mail: [email protected].

Procedura prowadzenia czynności w sprawie zarejestrowanego wykroczenia, polegającego na przekroczeniu dopuszczalnej prędkości lub niezastosowania się do sygnalizacji świetlnej, wzory mandatów karnych oraz oświadczeń znajdują się na stronie internetowej CANARD.

W przypadkach budzących wątpliwości prosimy o kontakt z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Dedykowany adres skrzynki e-mail CANARD to: [email protected]. Zachęcamy również do kontaktu z infolinią (22) 220 45 00, która dostępna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 – 15:00.

Jeżeli stałeś się ofiarą ataku lub doszło do kradzieży danych (np. bankowości elektronicznej) bądź środków finansowych poinformuj o tym swój bank oraz niezwłocznie zgłoś sprawę na policję i do CERT.PL (CSIRT NASK).

Uwaga na fałszywą korespondencję pocztową dotyczącą mandatu z fotoradaru

fot. GITD

(Źródło: GITD)

6 komentarzy

 1. Ale po co policji cokolwiek zgłaszać, przecież oni nikogo nie szukają, robią tylko papierki i umarzają. Ale medialnie to musi dobrze wyglądać.

 2. Ha ha ha wysyp poszustów

 3. ahhh kiedyś to były czas jak się podawało dane kolegi lub innej osoby i odwlekało mandat o kilka miesięcy, najlepsze był jaja jak podawałem osobę która nie ma prawka…. chociaż wesoło było jak podałem zmarłego hehehehe

 4. Czyli wszystkie mandaty z ostatniego miesiąca mogą być fałszywe

 5. Nowa władza i raj dla oszustów. Strach z domu wychodzić.

 6. Po czym poznać że to oszuści? Bo chcą mniej pieniędzy niż prawdziwe krokodyle.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112