Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Lubelscy strażacy wzięli udział w pierwszym ćwiczeniu nowych modułów GFFF Poland (zdjęcia)

W dniach 9-11 kwietnia 2024 roku w miejscowości Świętno (woj. wielkopolskie) odbyły się pierwsze ćwiczenia dedykowane funkcjonariuszom PSP wchodzącym w skład nowo powstałych modułów GFFF Poland, specjalizujących się w gaszeniu pożarów lasu z ziemi (ang. Ground Forest Fire Fighting).

W ćwiczeniach, o nazwie „GFFF 2024”, wzięło udział 40 funkcjonariuszy, w tym 36 z terenu województwa wielkopolskiego oraz przedstawiciele województw lubelskiego i łódzkiego. Po odprawie w rejonie koncentracji, zorganizowanej w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Wolsztynie, członkowie modułu przystąpili do budowy bazy operacji, korzystając z posiadanych środków logistycznych, co zapewniło im pełną samowystarczalność.

Podczas ćwiczeń strażacy zapoznawali się z wyposażeniem modułu oraz doskonalili umiejętności z zakresu topografii, nawigacji GPS, wykorzystania pomp przenośnych i tzw. „małej armatury”. Ponadto, ćwiczenia służyły doskonaleniu standardów bezpieczeństwa ratowników oraz właściwej koordynacji zadań poszczególnych zespołów, w tym wykorzystania sprzętu podręcznego do budowy pasów oddzielenia oraz technik kontrolowanego wypalania.

Jednym z głównych elementów ćwiczeń były epizody nocne, symulujące szybko rozwijający się pożar na obszarze leśnym. Uczestnicy musieli skompletować niezbędny sprzęt, dotrzeć do wskazanego miejsca, przeprowadzić bezpośrednie natarcie na pożar oraz reagować na dynamicznie zmieniającą się sytuację pożarową, przy braku dostępu do źródeł wody i wykorzystaniu jedynie sprzętu podręcznego.

Ćwiczenia pozwoliły przeszkolić załogi modułów do działań podczas dużych pożarów lasów w Polsce i za granicą oraz zaznajomić się z ogólnymi zasadami funkcjonowania grupy ratowniczej PSP poza granicami kraju, kładąc nacisk na samowystarczalność, współpracę oraz odpowiedni wizerunek formacji.

Zdjęcia: asp. Piotr Janiuk/SA PSP Poznań

 

Jeden komentarz

  1. Amerykaaa…

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112