Myśliwi wyznaczyli nagrodę pieniężną za pomoc w ustaleniu sprawcy zastrzelenia wilków na Roztoczu

Zamojscy myśliwi sprzeciwiają się, jak twierdzą nie mających poparcia w faktach oskarżeniom, że stoją za śmiercią roztoczańskich wilków. Dlatego też wyznaczyli nagrodę za pomoc w ustaleniu osoby, która zastrzeliła zwierzęta.

Po ostatnich informacjach związanych ze śmiercią trzech wilków na Roztoczu, myśliwi z Koła Łowieckiego „Słonka” w Zwierzyńcu wyznaczyli nagrodę za pomoc w ustaleniu sprawcy zastrzelenia tych zwierząt.

Jak już informowaliśmy, w połowie września w okolicach miejscowości Lipowiec-Kolonia i Brody Małe w gminie Szczebrzeszyn pracownicy Roztoczańskiego Parku Narodowego natknęli się na zastrzelonego wilka. Ponieważ zwierze posiadało obrożę z nadajnikiem GPS szybko ustalono, że jest to „Kosy”, sześcioletni samiec, który żył w tej okolicy od dawna.

Przed kilkoma dniami Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” poinformowało, że nie żyją kolejne dwa roztoczańskie wilki. W marcu 2019 r. z broni palnej zastrzelono młodziutką samicę. Wykonane analizy genetyczne wykazały, że była ona córką siostry Kosego, rozmnażającej się w sąsiedniej grupie rodzinnej.

Co więcej, po sprawdzeniu nagrań i zdjęć wykonanych przez zamontowane na Roztoczu fotopułapki naukowcy ustalili, że istnieje uzasadnione podejrzenie, iż kolejny wilk z watahy Kosego został poważnie zraniony z broni palnej. Miało to miejsce w tej samej okolicy, a w konsekwencji doprowadziło do śmierci zwierzęcia.

Ponieważ wszystkie wilki zostały zastrzelone, pierwsze podejrzenia padły w kierunku myśliwych. Zdarzenia miały miejsce na terenie obwodu łowieckiego nr 280, dzierżawionego przez Koło Łowieckie nr 59 „Słonka” w Zwierzyńcu. Po znalezieniu Kosego Stowarzyszenie dla Natury „Wilk” przekazało wprost, że został on zastrzelony przez myśliwych, wskazując również ambonę, z której padł strzał. Koło łowieckie zaczęło się jednak bronić, że żadne polowanie w tym czasie się nie odbywało. Wskazywał na to brak wpisów w książce polowań.

W sprawę włączył się także Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu. Łowczy Okręgowy Wojciech Adamczyk zapewnił, że Polski Związek Łowiecki dołoży wszelkich starań, aby wesprzeć organy ścigania i doprowadzić do wykrycia i ukarania sprawcy. Jak tłumaczył, myśliwi biorą czynny udział w monitoringu wilków na terenie Roztocza. Każdego dnia dokładają też wszelkich starań, aby rozwijać swoją wiedzę i zdobywać nowe informacje na temat populacji bytującej na tym terenie. Co więcej, bezprawne zabijanie zwierząt objętych ochroną gatunkową zbulwersowało środowisko myśliwych. Dodał również, że sprzeciwiają się mowie nienawiści i nieopartego na żadnych faktach atakowi na myśliwych.

Dlatego też myśliwi z Koła Łowieckiego „Słonka” w Zwierzyńcu postanowili ufundować nagrodę w wysokości 5 tys. złotych. Taką samą sumę dołożył Zarząd Okręgowy Polskiego Związku Łowieckiego w Zamościu. Pieniądze trafią do osoby, która przekaże policji informację pomocną w ustaleniu osoby odpowiedzialnej za śmierć wilków z roztoczańskiej watahy.

(fot. SdN Wilk)

Zobacz również

26 komentarzy

 1. No nie hipokryzja pełną parą. Między sobą szukajcie winnego. Po co te nagrody i inne działania pozorowane, ludziom oczu nie zamydlicie, większość wie kim są myśliwi.

  • Jeżeli się znajdzie winny, chcemy informację z jakiego koła był i kto mu dał pozwolenie, a sam nie był i ci co go kryją także powinni być oskarżeni!

   • „nie mających poparcia w faktach oskarżeniom”….? To ja mam pytanie: Czy może ktoś mieć broń myśliwską (z takich zastrzelono wszystkie wilki – fakt ustalony przez policję) i nie być myśliwym…?!?!?
    Jest oczywiście prawdopodobieństwo że ktoś ma broń nielegalnie… ale trudno uwierzyć że chodzi sobie taki kłusownik i strzela do zwierzyny bez obaw…!

  • … obstawiam że winny się nie znajdzie … to co z nagrodą ? ! … na jaki cel przekażą ?

  • Co drugi kłusownik posiada broń palną.
   Skoro nie ma wpisu w książce polowań, to chyba jasne że nikt tam nie polował.
   Kur….a czy to tak trudno zrozumieć?
   Pomyślcie logicznie, a nie nagonka na myśliwych!!!

 2. To napewno wina dzieci z pobliskiego przedszkola.

 3. Mam glęboką nadzieje,że to pomoże,a winny zostanie dla przykładu surowo ukarany.

 4. Może sam się zastrzelił, aby podejrzenia skierować na myśliwych?

 5. W podstawówce jak ktoś puścił bąka, to też pierwszy „winnego” szukał…

 6. A wczoraj późnym wieczorem w Dąbrowie od strony Kolonii Prawiedniki ktoś strzelał do saren. Sarny szukały schronienia przy ogrodzeniach posesji sąsiadujących z lasem. Ciekawe czy strzały słyszał leśniczy mieszkający niedaleko w Metowie.

 7. Walic do wszystkiego co sie rusza

 8. A jak sie ubije cos ,to sie cieszą jak młody pies pchłami.no i libacja oczywiście .taki to jest Polski związek łotrów .Dobrze ich znam Łachow

 9. Mam propozycję, zamknąć wszystkich myśliwych w klatce bez broni i sprawdzić czy nadal ktoś będzie zabijał wilki. Szybko się wyjaśni czy to myśliwy czy nie, a w międzyczasie mogą sobie przemyśleć swoje priorytety.

 10. Jakie to ohydne jest zakładanie takich nadajników na szyję dzikich zwierząt. Wyglądają jak roboty, jakieś cyborgi i to zgodnie z prawem. Ręce opadają.

 11. Dla mnie myśliwi to barbarzyńcy!!! interesuje się strzelectwem ale robie to na legalnych strzelnicach do tarcz. Zabijanie dla zabawy to barbarzyństwo, powinni wszystkich przebadać pod kierunkiem skłonności do psychopatii!!

 12. Jacy myśliwi w imię dbania o przyrodę urządzają sobie polowania.
  Legalni kłusownicy.
  D o siebie nawzajem niech strzelają pajace:-)

 13. Sami sobie wyznaczyli nagrodę :), skąd my to znamy???

 14. Polski Związek Kołnierzy Wymiętych

  Czyli rabuś krzyczy „ŁAPAĆ ZŁODZIEJA!!!!”.

 15. MinisterBieńkowska

  brawo Wy! myśliwi organizują nagrodę za złapanie jednego ze swoich. od zawsze wyznają zasadę że w kole łowieckim może być tylko jeden drapieżnik – i zazwyczaj jest nim myśliwy bo wilka odstrzelą.

 16. sami zastrzelili wilki , sami ogłosili nagrodę i sami się nagrodzą ot tak tylko w polce można )))), bohaterwie ze strzelbami ,pipy męskie

 17. Pierwsze jest się kłusownikiem a później myśliwym jak mój sąsiad.

 18. Jest sposób na bardzo proste rozwiązanie problemu. Cofnięcie pozwolenia na broń mysliwską wszystkim z danego okręgu łowieckiego i konfiskata broni. Na drugi dzień sami wydadzą delikwenta.
  Proste?

Pracapraca.lublin112.pl

  Kursy walut

  • USD 3.8759zł 0.24%
  • GBP 5.0579zł -0.06%
  • EUR 4.5774zł 0%
  • CHF 4.2734zł 0%

  Polub nas

  Materiały wideo

  Lubelscy policjanci wzięli udział w akcji #GaszynChallenge (wideo)
  Nowe iluminacje świąteczne na Rynku Wielkim w Zamościu (wideo)
  99. Rocznica Bitwy pod Komarowem (wideo)
  W Zamościu trwa 18 Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny EUROFOLK (wideo)
  W Zamościu trwa XIII Zamojski Festiwal Kultury (wideo)

  Co? Gdzie? Kiedy?

  Spektakl słowno – muzyczny „Nasz papież” w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim
  Targi marki Festool w Lublinie. Przedstawią rozwiązania dla branży stolarskiej i budowlanej
  Nabór do drużyny cheerleaderek – Perełki Tytanów
  „Obieraczki kapuściane” w Muzeum Wsi Lubelskiej
  Uroczyste obchody 81 rocznicy masowego mordu w Szczuczkach