Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Dopłaty do kukurydzy. 686 mln zł trafiło do blisko 164 tys. rolników

Trwa wypłata dopłat do kukurydzy. Do 8 kwietnia ARiMR wydała 166,4 tys. decyzji o przyznaniu wsparcia a blisko 164 tys. rolników otrzymało 686 mln zł.

Nabór wniosków odbył się między 21 a 29 lutego 2024 r. i wówczas złożono ich ponad 172 tys. Ta pomoc finansowa skierowana była do rolników zajmujących się uprawą kukurydzy zagrożonych utratą płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę. Warunek otrzymania wsparcia to spełnianie kryterium mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa i złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie za poprzedni rok, w którym wykazano uprawy kukurydzy. Od ubiegających się o te środki nie wymagano składania dokumentów potwierdzających sprzedaż kukurydzy.

Wysokość dofinansowania stanowi iloczyn deklarowanej we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. powierzchni upraw kukurydzy (z wyłączeniem kukurydzy na kiszonkę) nie większej niż 100 ha i stawki pomocy wynoszącej:

 • 1 000 zł dla województw lubelskiego i podkarpackiego;
 • 700 zł dla województw małopolskiego, mazowieckiego, świętokrzyskiego i podlaskiego;
 • 500 zł dla województw dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, opolskiego, pomorskiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

W związku z tym, że wynikająca ze złożonych wniosków kwota zapotrzebowania na pomoc nie przekroczyła puli środków przewidzianej na dofinansowanie, przy obliczaniu wysokości wsparcia nie było konieczności stosowania ułamkowego współczynnika korygującego.

(fot. ARiMR)

27 komentarzy

 1. na swoich to te nieroby najwięcej kasy wyciągają ,ci co jeżdżą zdezolowanymi autobusami

 2. jak dali nauczycielom nie protestowaliście

 3. Tak tak baju baju propaganda w polskim raju Super to pisze ta czy inna redakcja a zupełnie inaczej to wygląda realnie A tym co tak zawzięcie komentują to kto broni kupić na hektar ziarno za 800 zł za opakowanie potem sprzedać za 750 zł za tonę

  • Dziadek Józek ze Slamsowa

   Mam ponad 75 wiosen, ale zawsze starałem się robić to z czego miałem zysk, jak mi sie coś nie opłacało, robiłem to co było dla mnie opłacalne. Nie czekałem, aż mi ktoś da dotację.

 4. Zablokować im dotacje.

 5. Czyli strajków i blokad już nie będzie? Pamiętajcie sprzątać po sobie jezdnie po wyjechaniu z pola .

 6. Nie chcieliście wspierać rolników w protestach to teraz z waszych podatków będą dopłaty Mam prośbę proszę nie psioczyc na chłopów przecież te dopłaty nie wiele im pomogą a te dopłaty są tylko po to aby wszyscy zaczęli mówić źle o rolnikach ludzie nie dajcie satysfakcji rudemu

 7. Co to jest te 600mln czy rozwalonych przez rząd i skardzionych miliardach albo 2mld na TVP :DDDD

 8. Nie opłaca się. Mało dopłat. A krus dalej najniższy 172zł miesięcznie.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112