Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Mieszkańcy tkwią w korkach, aby wyjechać z osiedla. Miasto obiecuje – będzie lepiej

Po licznych apelach mieszkańców bloków w rejonie ulic Gęsiej i Jantarowej, miasto zapowiedziało wdrożenie zmian w istniejącej organizacji ruchu na skrzyżowaniach ul. Gęsiej i Jantarowej z ul. Jana Pawła II. W przyszłości planowana jest też dobudowa dodatkowych pasów jezdni.

W listopadzie ub. roku poruszaliśmy problem mieszkańców Węglina Południowego, którzy skarżą się na liczne uciążliwości związane z wyjazdem z osiedli. Chodzi m.in. o bloki znajdujące się przy ul. Gęsiej, Koralowej, Cyrkoniowej oraz części ul. Jaspisowej. Jest to ponad 30 kilkupiętrowych budynków wielorodzinnych, które zamieszkuje ponad 2,5 tys. osób. Co więcej, cały czas budowane są kolejne bloki. Tymczasem do osiedla prowadzi tylko jedna ulica, z której muszą korzystać wszyscy zmotoryzowani mieszkańcy. To sprawia, że w godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego tworzą się tam ogromne korki. Podobna sytuacja ma miejsce na sąsiednim osiedlu, w rejonie ul. Jantarowej.

Jak wyjaśniali mieszkańcy, w godzinach porannych, mniej więcej od godz. 06.50 do 07.30, ruch samochodów odbywa się w żółwim tempie i powoduje, że aby wyjechać z osiedla trzeba oczekiwać w korku ok. 10-15 minut. Mieszkańcy problem widzą w ustawieniu sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu z ul. Jana Pawła II. Chodzi o to, że czas wyświetlania zielonego światła dla pojazdów wyjeżdżających z osiedla ma być niedostosowany do natężenia ruchu. To ogranicza ilość przejeżdżających samochodów.

Przedstawiciele urzędu Miasta zapewniali nas wtedy, że problem znają a Wydział Zarządzania Ruchem Drogowym i Mobilnością prowadzi badanie i analizę ruchu pod kątem natężeń na każdym z poszczególnych wlotów skrzyżowania, z uwzględnieniem wszystkich uczestników ruchu. Chodzi zarówno o pojazdy, jak też przechodzących przez jezdnię pieszych. Jednocześnie analizowane były warianty rozwoju układu transportu drogowego dla całego rejonu w tym przebudowa i modernizacja istniejącego skrzyżowania. Obiecano też niebawem wprowadzić rozwiązania, które przyczynią się do rozwiązania tego problemu.

Tymczasem mieszkańcy tłumaczą, że nic się w tej sprawie nie dzieje. Problem poruszył ostatnio również radny Bartosz Margul, który w skierowanej do prezydenta miasta interpelacji, wnosi o jak najszybsze przeprogramowanie sygnalizacji świetlnych.

– W budżecie na rok 2020 prezydent umieścił, następnie rada zatwierdziła uchwałą budżetową inwestycję polegającą na dobudowaniu prawoskrętu do ulic Jantarowej i Gęsiej. Z uwagi jednak na skalę problemu, oraz na ilość nowych inwestycji mieszkaniowych, jakie powstają w tej okolicy, niezależnie od przebudowy, należy jak najszybciej przeprogramować sygnalizację świetlną. Wydłużenie zielonego światła dla tych ulic, nawet o kilka sekund, kosztem zielonego światła dla ul. Jana Pawła II, nie spowoduje zagrożenia dla płynności ruchu na ul. Jana Pawła II a znacznie poprawi komfort życia mieszkańców osiedla – wyjaśnia radny.

Zastępca prezydenta Lublina Artur Szymczyk tłumaczy, że w obydwu przypadkach planowane jest doraźne wprowadzenie zmian w istniejącej organizacji ruchu. W przypadku skrzyżowania ulic Jana Pawła II z ul. Gęsią, korekty polegać będą na zmianie w przeznaczeniu pasów ruchu na wlocie ul. Gęsiej do ul. Jana Pawła II z obecnego układu tj. pasa do jazdy w lewo i wspólnego pasa do jazdy w prawo i na wprost, na układ: wspólny pas do jazdy w lewo i na wprost i wydzielonego pasa do skrętu w prawo. Idąc w ślad projektowanych zmian organizacyjnych, przewidziano także dodatkowe korekty w pracy sygnalizacji świetlnej i jej optymalizacji pod kątem nowej organizacji ruchu. Zatwierdzony projekt organizacji ruchu został w ubiegłym tygodniu przekazany do Zarządu Dróg i Mostów celem wdrożenia. W odniesieniu do skrzyżowania ulic Jana Pawła II z ul. Jantarową, obecnie prowadzone są pomiary ruchu na podstawie których dokonane zostaną korekty w pracy sygnalizacji świetlnej wydłużające zielony sygnał na wlocie z ul. Jantarowej do ul. Jana Pawła.

(fot. nadesłane – Rafał)

42 komentarze

  1. Nie ma bardziej dz8adowskiej dzielnicy lublina niż Gęsia, Koralowa, Kryszrałowa.
    Bandyckie prawo budowlane nie pozostawiło ani jednego miejsca parkingowego dla przyjezdnych! Powstawiane, zamykane pachołki wyglądające jak falochron a miejsca ponumerowane jak cele!
    To osiedle dla słoików ….. praca-dom i kilka sklepów.
    Ilekroć tam jadę zastanawiam się: jak te wieśniaki wychowane na prowincji, gdzie jest tyle przestrzeni, zieleni i świeżego powietrza mogli się tutaj zagniździć?
    Nawet za komuny lepiej to było organizowane. Wystarczy popatrzeć na LSM czy Czuby, mimo że jest tyle nowych aut, jakoś można się wycisnąć. Na Kryształowej za to zastawiona ulica a obok parking z falochronem …. oczywiście z mnóstwem miejsc. Podobnie na Koralowej (wzdłóż uskoku) gdzie słoiki wywalają śmieci. O ogrodzonych gettach nie chce mi się już wspominać. Zastanawia mnie psychika ludzi tu mieszkających, co nimi kieruje wybierając desperacko te mikroapartamenty z widokiem na okno sąsiada?

Z kraju