Niedziela, 03 marca 202403/03/2024
690 680 960
690 680 960

Dwa pisklęta sokołów padły, trzy żyją. Dorosłe ptaki są poza gniazdem (zdjęcia) AKTUALIZACJA

Trzy pisklęta sokoła wędrownego żyją, dwa z nich padły. To smutny bilans tego, co stało się dzisiaj w gnieździe na kominie lubelskiej elektrociepłowni.

Po licznych sygnałach internautów śledzących życie lubelskich sokołów, specjaliści zajmujący się ptakami zajrzeli do gniazda na kominie lubelskiej elektrociepłowni. Przed południem osoby oglądające relację na żywo z gniazda zauważyły, jak samica sokoła oraz część piskląt zaczęły się dziwnie zachowywać. O wszystkim zostali zaalarmowani ornitolodzy doglądający ptaków.

W ciągu kilkudziesięciu minut dwa z maluchów padły, zaś stan samicy widocznie się pogarszał. W końcu nie była ona w stanie utrzymać równowagi i leżała w gnieździe w bezruchu. Jak nam przekazano, ornitolodzy weszli na komin i zajrzeli do gniazda. W tym momencie samica wyfrunęła. Dwa z padłych piskląt zostały zabezpieczone do badań, które zostaną przeprowadzone w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach. Wyniki dadzą odpowiedź, co było przyczyną śmierci ptaków i dziwnego zachowania samicy. Nie wiadomo w chwili obecnej w jakim stanie jest samiec. W momencie, kiedy dostępna była transmisja, nie było go widać w pobliżu gniazda.

Jak informuje Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt Sokół najprawdopodobniej lubelskie sokoły mogły być otrute. Po specjalistycznych badaniach będzie wiadomo, co wpłynęło na tak drastyczne pogorszenie ich stanu. W chwili obecnej nie ma możliwości obserwowania tego, co dzieje się w gnieździe, transmisja została wyłączona około południa.

Przypomnijmy, sokoły wędrowne, zamieszkały na 150-metrowym kominie elektrociepłowni na lubelskim Wrotkowie w specjalnie zbudowanej dla nich budce lęgowej zaprojektowanej przez Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. W ubiegłym roki samica złożyła aż 6 jaj, z czego wykluło się 5 piskląt. Było to niezwykłe osiągnięcie w skali kraju. Młode zostały zaobrączkowane i poszerzyły wąskie grono przedstawicieli tego gatunku. W tym roku ze złożonych pięciu jaj wykluły się wszystkie pisklęta.

AKTUALIZACJA

Przed godziną 17 w gnieździe pojawiły się oba dorosłe ptaki. Przywrócono również transmisję on line. Pisklęta też wyglądają dobrze, po godzinie 16 rozpoczęło się ich karmienie!

Dwa pisklęta sokołów padły, trzy żyją. Dorosłe ptaki są poza gniazdem (zdjęcia) AKTUALIZACJA

Dwa pisklęta sokołów padły, trzy żyją. Dorosłe ptaki są poza gniazdem (zdjęcia) AKTUALIZACJA

Dwa pisklęta sokołów padły, trzy żyją. Dorosłe ptaki są poza gniazdem (zdjęcia) AKTUALIZACJA

Dwa pisklęta sokołów padły, trzy żyją. Dorosłe ptaki są poza gniazdem (zdjęcia) AKTUALIZACJA

(fot. screen transmisji on line)

29 komentarzy

  1. Gołębie lubią bejcowane ziarno, tylko później nie mogą już latać 😉

  2. Nie da się czytać komentarzy pod nr1 i po aktualizacji.3/4 to dzbany co nie mają pojęcia o „łańcuchu pokarmowym”.Jeden zrobił nagonkę na gołębiarzy i hejt na całego.Średniowiecze czy ja przeniosłem się w czasie? i jeszcze sokoli „BigBro”.A może gołąb nawpieprzał się „uszlachetnionego”zasianego zboża,a może trutki na szczury na Starówie?A może to czad z komina?Same macierewicze jego mac.

  3. zjedz gołębia

    PRZEZ TO ZE HODOWCY TYCH GŁUPICH GOŁĘBI SIE DOWIEDZIELI ZE TAM MIESZKAJA TO BEDĄ ICH CAŁY CZAS TRUĆ TERAZ. WYŁĄCZCIE TRANSMISJE I POŚCIE NA YOU TUBE PO TY JAK JUZ WYLECĄ, W HISTORII 15 MINUTOWEJ ICH DORASTANIA !!!!!!!!!!! WTEDY MOŻ SIE UCHOWAJĄ…. Z GOŁĘBIA TO LUBIE ROSÓŁ A SAM GOŁĄB UGOTOWANY TEŻ JEST PYSZNY:) MNIAM…

    • Z takiego miesjkiego gołębia to super… Wiatrówką jedynie takie traktuję. Za to u mnie tam gdzie psy du*mi szczekają i wrony zawracają, gołąbki są wyborne…

  4. Jastrząb mięso, wiater pierze a gołębiarz guano świeże.

Z kraju

Polityka i społeczeństwo