Piątek, 10 maja 202410/05/2024
690 680 960
690 680 960

Zamiast w szkole, mieli lekcję za kratkami. Celem było wstrząśniecie młodymi ludźmi, jakie konsekwencje ma chwila brawury (zdjęcia)

Spośród 73 tys. osadzonych w zakładach karnych, 6,5 tys. to osoby skazane za przestępstwa w ruchu drogowych, głównie za jazdę po pijanemu. Uczniowie mieli okazję przekonać się, jak przez jeden tak naprawdę głupi wybryk, mogą sobie zmarnować życie.

W poniedziałek, uczniowie jednego z lubelskich liceów ogólnokształcących, wzięli udział w nietypowej lekcji. Odbyła się ona nie w szkolnej ławce, lecz za murami Aresztu Śledczego. Wszystko w ramach projektu pn. „Szanuj zasady, chroń życie” zorganizowanego przez Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną. Akcja skierowana jest do młodych osób, które właśnie zdobywają uprawnienia do kierowania, lub też w najbliższym czasie zamierzają zapisać się na kurs prawa jazdy.

W trakcie spotkania młodzież poznała najważniejsze przepisy i zasady dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jednak głównym celem było uświadomienie młodzieży, że jedna, nieprzemyślana decyzja może zmienić zarówno wielu osób. Mowa tu o wsiadaniu za kierownicę pod wpływem alkoholu lub też środków odurzających, lecz również nie posiadając do tego uprawnień.

Jak podkreślał podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Romanowski, bezpieczeństwo w ruchu komunikacyjnym to ciągle jest bardzo wielka wartość. Z jednej strony poprawia się jakość polskich dróg, z drugiej strony w zakładach karnych przebywają tysiące osadzonych, którzy popełnili przestępstwo na drodze. Dlatego też oprócz represji, bardzo ważna jest edukacja. Dlatego też realizowany jest projekt, który polega na spotkaniach nie tylko z ekspertami, lecz także z osadzonymi, którzy w swoim życiu popełnili ten błąd, często z powodu swojej głupoty.

– Ci ludzie teraz odbywają karę i jednocześnie zdają sobie sprawę, że zmarnowali swoje życie jak też uczynili wielką krzywdę innym. Dlatego też postanowili podzielić się tym złym doświadczeniem z młodymi ludźmi, aby przestrzec ich, pokazać im, że brawura często kończy się czyjąś śmiercią. Mam nadzieję, że tego typu działania przyczynią się do tego, iż będziemy czuli się bezpieczniej na drogach. W szczególności w odniesieniu o młodych ludzi, którzy na skutek braku doświadczenia często dopuszczają się tego typu czynów, a wszystko to będzie miało efekt prewencyjny – mówił Marcin Romanowski.

Natomiast Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur przypomniał, że oprócz kontroli na drogach i obsługą fotoradarów, to właśnie edukacja przyszłych kierowców jest jednym z zadań Inspekcji Transportu Drogowego. Zwłaszcza, że młodzi kierowcy, w grupie wiekowej 18-24 lata, są sprawcami dużej liczby wypadków. Ich główną przyczyną oprócz braku doświadczenia za kierownicą jest brawura.

Wskazał również, iż na podobnym spotkaniu w Warszawie, młodzież wchodziła na spotkanie wesoła i uśmiechnięta, natomiast wychodziła już z kamiennymi twarzami. To po tym, jak poznała młodego mężczyznę, który po pijanemu i bez uprawnień postanowił pojechać tylko na pobliską stację paliw. Po drodze zabił zaś rowerzystę.

-Ci młodzi ludzie dopiero wchodzą w życie, dlatego też poprzez chwilę nieuwagi, przez jeden tak naprawdę głupi wybryk, mogą je sobie zmarnować. Dlatego te spotkania mają uświadamiać młodzież o konsekwencjach, jakie grożą za chwilę beztroski. To są młode osoby, które mają plany życiowe, jednak w ciągu kilku sekund potrafią one zostać przekreślone, właśnie z powodu naruszenia przepisów ruchu drogowego. Dlatego mam nadzieję, że wsiadając za kierownicę po takiej lekcji, zastanowią się czym może skończyć się i ile ich będzie kosztowała np. agresywna jazda – podkreślał Alvin Gajadhur.

Pomimo zaostrzania przepisów ruchu drogowego, w zakładach karnych nie brakuje skazanych za kierowanie pod wpływem alkoholu. Jak wyjaśnia Dyrektor Generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński. Obecnie w jednostkach penitencjarnych przebywa ok. 73 tys osadzonych. Z tego 6,5 tys. to osoby skazane za przestępstwa w ruchu drogowym, a wśród nich jest blisko tysiąc odsiadujących wyroki za spowodowanie wypadku po pijanemu, w którym poszkodowani ponieśli śmierć lub doznali ciężkich obrażeń ciała.

(fot. lublin112)

14 komentarzy

  1. Takie zajęcia powinni odbyć posłowie, senatorowie i powinni pokazać co im grozi w razie zdrady i działaniu przeciwko państwu polskiemu. Jak widzimy rząd, większość sejmu i cały senat działa na niekorzyść naszego kraju i nic im nie grozi żadne więzienie NIC! Trzeba to zmienić, popieram program więzienie plus dla zdrajców, łapówkarzy i oszustów z rządu, sejmu i senatu. Dość tego bezkarnego niszczenia i okradania Polski!