Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

MILITARIA – Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu

W piątek, 10 maja, w hali Targów Lublin rozpocznie się Zlot Miłośników Militariów, Strzelectwa i Survivalu. Wydarzenie potrwa trzy dni.

Lublin
2024-05-10

Militaria to wydarzenie dla wszystkich miłośników historii, pasjonatów strzelectwa, entuzjastów survivalu oraz kolekcjonerów, które łączy w sobie pasję, wiedzę, gusta kulinarne i możliwości zakupowe w jednym miejscu. Będzie można spotkać znanych i lubianych ekspertów, zdobyć wiedzę, wymienić się doświadczeniami a przede wszystkim spędzić aktywnie czas podczas pokazów, praktycznych szkoleń i gotowania dań z dziczyzny.

W strefie taktyczno-survivalowej czekać będą: odzież, obuwie, sprzęt termowizyjny, latarki, noże, artykuły strzeleckie, sprzęt biwakowy oraz usługi szkoleniowe. Program uzupełnią specjalistyczne pokazy ratownictwa medycznego, w tym w trudnych warunkach. Jest to bardzo ważne w sytuacjach takich jak obszary działań wojennych, katastrofy naturalne, czy też odległe tereny, gdzie dostęp do standardowej opieki zdrowotnej jest ograniczony lub niemożliwy.

Będziesz też okazja aby wyruszyć w kulinarną podróż uczestnicząc w emocjonującym pokazie oraz degustacji potraw z dziczyzny. Wraz z szefem kuchni „DzikiŁosiu” oraz Partyzantami Lubelszczyzny, uczestnicy odkryją niezwykłe smaki natury w ich najczystszej formie. Dania z dziczyzny są zaliczane do specjalności polskiej kuchni. Podczas pokazu zaprezentowane zostaną tajniki konserwacji i prawidłowej obróbki mięsa, będzie można posmakować „świeżonki à la Szlendi”, a zdobytą wiedzę później wykorzystać podczas wypadów w teren oraz w sytuacjach kryzysu.

Podczas Zlotu Militaria wystąpią: Paweł Szlendak – Partyzanci Lubelszczyzny – ekspert sztuki przetrwania oraz survivalu, autor programu „Przetrwaj i Wygraj”, Janusz Jarosławski – pisarz, publicysta, ekspert historyczny, znawca i kolekcjoner broni białej, fotograf, autor m.in. „Trylogii Oręża Niepodległej”, Adam Sikorski – dziennikarz, reżyser, scenarzysta, poeta, twórca programu „Było, nie minęło – Kronika Zwiadowców Historii”, obecnie prowadzący „Kanał Historyczny Adama Sikorskiego”, NAVAL – były żołnierz Jednostki Wojskowej GROM, konsultant, autor wielu publikacji, mentor, prowadzący program survivalowy „Ekspedycja – odkrywcy drugiej natury”, wykładowca.

Podczas wydarzenia dostępna będzie też wystawa sprzętu i pojazdów militarnych a na niej m.in.: czołg Abrams, MRAP, zestawy przeciwpancerne i przeciwlotnicze, pojazdy wykorzystywane do zabezpieczenia medycznego i wszelkiego rodzaju działań poligonowych, transportery i wiele innych. Do tego pojazdy nietypowe, tworzone przez studentów jednej z lubelskich uczelni zbudowane z myślą o trudnym terenie, w tym pojazd, który zajął II miejsce w prestiżowym konkursie Shell Eco Marathon.

Na miłośników strzelectwa czekać ma strzelnica ASG. Specjaliści przygotują specjalny tor symulujący działania w budynkach (CQB). Zadaniem uczestników będzie przechodzenie przez kolejne pomieszczenia, identyfikacja celów i ich wyeliminowanie przy pomocy replik ASG. Udostępniona zostanie również strzelnica laserowa –– nowe narzędzie treningu strzeleckiego i bezpiecznej zabawy dla osób w każdym wieku. W trakcie treningu
postrzelać będzie można z replik broni palnej, emitujących promień lasera. Dla posiadaczy broni i entuzjastów strzelectwa przygotowane zostanie strefa specjalistyczna, w której znani producenci i dystrybutorzy zaprezentują najnowsze nowinki branżowe. Całość dopełni wystawa i giełda militarna.

W piątek o godz. 11 odbędą się II wojewódzkie obchody Dnia Kadeta – wyjątkowe święto ustanowione przez Marszałka Józefa Piłsudskiego w 1930 roku, wywodzące się z tradycji edukacji wojskowej oraz funkcjonowaniem najstarszych w Polsce szkół specjalizujących się w nauczaniu taktyki wojennej. Obchody uświetnią pokazy paradne Kadetów, uroczysty apel z udziałem orkiestry wojskowej i prezentacją sztandarową. Dniu Kadeta towarzyszyć będą punkty rekrutacyjne, w których osoby zainteresowane załatwią niezbędne formalności związane z aplikowaniem do służby w wojsku.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112