Piątek, 17 maja 202417/05/2024
690 680 960
690 680 960

Blisko 3000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei będzie strzec bezpieczeństwa

Wzmożone działania prewencyjne ,,Majówka 2024’’ wiążą się z większą ilością patroli SOK, które będzie można spotkać głównie na dworcach kolejowych i w pociągach pasażerskich. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei będą zwracać szczególną uwagę na bezpieczeństwo osób podróżujących koleją. Będą także stanowczo reagować na wszystkie przestępstwa i wykroczenia popełniane na obszarze kolejowym, także te popełniane przez kierowców oraz pieszych na przejazdach i przejściach kolejowych.

W tym roku wzmożone działania funkcjonariuszy SOK będą łącznie liczyły sześć dni. Podczas beztroski związanej z korzystaniem z wolnych wiosennych dni, nie należy zapominać o zdrowym rozsądku i podstawowych zasadach bezpieczeństwa, szczególnie na dworcach kolejowych, w pociągach czy na przejazdach kolejowo-drogowych. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei jak co roku przygotowują się do wzmożonej pracy w tym okresie i apelują do wszystkich osób przebywających na terenie kolejowym o rozwagę, koncentrację oraz odpowiedzialne korzystanie z usług przewoźników kolejowych i zarządców dworców PKP.

Prawie 3000 funkcjonariuszy na straży bezpieczeństwa

Blisko 3000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei w okresie od 30 kwietnia do 5 maja będzie strzec bezpieczeństwa publicznego na obszarze kolejowym. W dobie obszar kolejowy zabezpieczać będzie średnio ok. 500 patroli SOK (niemal 800 funkcjonariuszy). Dodatkowe patrole pojawią się w ponad 700 pociągach pasażerskich.

Podczas weekendu majowego patrole SOK spotkamy zarówno w pełnym umundurowaniu, jak i w ubraniach cywilnych. Funkcjonariuszy bez mundurów spotkamy głównie w pociągach, gdzie ich celem staną się działania przeciwkradzieżowe. Oczywiście, nie zabraknie ich również na stacjach i dworcach kolejowych. Mundurowi w trakcie prowadzonych działań, będą także zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów porządkowych obowiązujących na kolei.

Nowoczesne urządzenia w akcji

Dla zapewnienia maksimum bezpieczeństwa funkcjonariusze wykorzystywać będą nowoczesne wyposażenie techniczne, takie jak fotopułapki, noktowizory, termowizory oraz Mobilne Centra Monitoringu, które prowadzić będą obserwację linii kolejowych. W służbie mundurowych wspierać będzie około 70 psów patrolowo-obronnych. Wsparcia udzielą nam również przedstawiciele innych formacji – Policja, Straż Graniczna, Żandarmeria Wojskowa i Inspekcja Transportu Drogowego.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei apelują o zachowanie bezpieczeństwa podczas przekraczania przejazdów kolejowo-drogowych. Świećmy przykładem i zwolnijmy przed każdym przejazdem. Zatrzymujmy się przed znakiem STOP. Uważajmy na sygnalizatory i rogatki. Pamiętajmy również o bezwzględnym nakazie wjeżdżania na przejazd pojedynczo oraz upewnijmy się, że będziemy mogli z niego bezpiecznie zjechać.

Pilnuj bagażu

Aby podróż na ,,majówkę’’ minęła spokojnie i bezpiecznie przypominamy: zawsze pilnuj swojego bagażu, jeśli zauważysz bagaż pozostawiony bez opieki natychmiast poinformuj o tym Straż Ochrony Kolei, podróżując z dzieckiem zwróć uwagę, żeby nie było pozostawione bez opieki i nie oddalało się od ciebie, nie przyjmuj poczęstunku od nieznajomych współpasażerów, zachowaj ostrożność wsiadając i wysiadając z pociągu, pamiętaj – portfel, telefon, torebkę i inne cenne rzeczy trzymaj blisko siebie!

Do dyspozycji całodobowo dostępny jest numer alarmowy SOK: 22 474 00 00

(Źródło: SOK)

3 komentarze

  1. Blisko 3000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei będzie strzec bezpieczeństwa.
    Łaski nie robią, w końcu za to im się płaci.

  2. A co straż ochrony kolei ma do znaków drogowych, apelować mogą :⁠-⁠(;⁠-⁠)

  3. Aaaa… bezpieczny :)) Pe,.:) zauważyłem dwu smutnych wspartych o barierki „komandosów z grupą” przy przejeździe. Czułem sir bezpieczny :))
    Ps. pilnuja przejazdów n na trasie prezentów dla „braci” od wideł i siekier

Dodaj komentarz