Poniedziałek, 22 lipca 202422/07/2024
690 680 960
690 680 960

„Uskrzydlone Lokomotywy” Funduszy Europejskich (zdjęcia)

Dziś odbyły się wydarzenia pokazujące rezultaty trzech projektów związanych z „Lokomotywami” Funduszy Europejskich. Zostały zaprezentowane razem ze względu na wspólny mianownik – Port Lotniczy Lublin. W wycieczce, która skierowana była do dzieci szkolnych i nauczycieli z terenu województwa lubelskiego, wziął udział wicemarszałek Piotr Breś.

Port Lotniczy w Lublinie to jedna z najważniejszych inwestycji, jaka w ciągu 20 lat przynależności Polski do Unii Europejskiej została sfinansowana w naszym województwie przy wsparciu Funduszy Europejskich. Trudno więc dziwić się, że lotnisko zostało naszą „Lokomotywą” Funduszy Europejskich. Jest wręcz wzorcowym przykładem przedsięwzięcia, które „napędziło” kolejne instytucje i organizacje do skorzystania ze środków unijnych. Dość przypomnieć, że z usług samego lotniska od chwili jego uruchomienia w 2012 roku skorzystało już blisko 3,5 mln pasażerów.

Projekty

W ramach akcji „Lokomotywy” Funduszy Europejskich mieszkańcy regionu mogli zapoznać się z rezultatami trzech projektów:

 • „Rozbudowa Regionalnego Portu Lotniczego: Port Lotniczy Lublin S.A.” zrealizowanego przez Port Lotniczy Lublin S.A. w ramach działania 5.5. Transport lotniczy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 417 mln zł, a dofinansowanie z Funduszy Europejskich 125 mln zł.
 • „Zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych” zrealizowany przez Województwo Lubelskie w ramach działania 8.3 Transport kolejowy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 165 mln zł, a dofinansowanie z Funduszy Europejskich to aż ponad 130 mln zł.
 • „Lubelski Program Aktywizacji Osób Niepełnosprawnych” zrealizowany przez Polski Związek Niewidomych Okręg Lubelski w ramach działania 11.1 Aktywne włączenie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniosła ponad 606 tys. zł, a dofinansowanie z Funduszy Europejskich to aż 515 tys. zł.

Dwa pierwsze projekty to projekty infrastrukturalne o wielomilionowej wartości. Trzeci, choć pod względem finansowym niewielki, to z perspektywy społecznej stanowi ważny krok na drodze do zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.

– Port Lotniczy Lublin to od dwunastu lat nasze okno na świat i dobry przykład, jak Fundusze Europejskie rozwijają nasz region. Efekty unijnych inwestycji w Lubelskiem moglibyśmy długo wymieniać. Najważniejsze są przede wszystkim korzyści dla ludzi, bo to ludzie są ostatecznymi odbiorcami tych projektów. To większe możliwości kształcenia, mobilność, nowe miejsca pracy, lepsza edukacja czy większa dostępność do usług społecznych i zdrowotnych. I takie właśnie efekty projektów promujemy z okazji naszego 20-lecia w Unii Europejskiej – podkreślał wicemarszałek Piotr Breś.

Atrakcje

„Jedziemy na lotnisko”, „Dzień na lotnisku” i „Dostępność na lotnisku Lublin Airport” to tytuły trzech atrakcji zaproponowanych 10 maja br. przez „Lokomotywy” Funduszy Europejskich. Uczestnicy jednej z nich z założenia uczestniczyli w pozostałych. Pokrótce przedstawimy każde wydarzenie.

Jedziemy na lotnisko

Uczestnikami wycieczki byli dzieci i nauczyciele ze szkół z terenu województwa lubelskiego, których opiekunowie odpowiednio szybko zgłosili chęć spędzenia dnia na lotnisku i zapisali się przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie internetowej funduszeUE.lubelskie.pl. Zgodnie z zasadami określonymi przez władze portu lotniczego młodzież na lotnisko pojechała w dwóch grupach pięćdziesięcioosobowych:

 • I tura w godzinach 7:05–10:21. Uczestniczyli w niej dzieci i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 42 w Lublinie oraz Szkoły Podstawowej nr 57 w Lublinie;
 • II tura w godzinach 11:57–15:35, w której wzięli udział dzieci i nauczyciele z Zespołu Szkół w Mętowie.

Na początku chętni bezpłatnie przejechali z Dworca PKP Lublin Główny na lotnisko Lublin Airport. Pociąg został zakupionym dzięki dofinansowaniu z UE w ramach wspomnianego wyżej projektu, o którym w trakcie jazdy zostali poinformowani uczestnicy wycieczki. Fundatorem biletów był beneficjent – Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie.

Dzień na lotnisku

Obie grupy miały szansę obejrzeć Port Lotniczy Lublin. Zwiedzanie zaczęli od Hali Głównej poprzez stanowiska Check-In, kontrolę bezpieczeństwa itp., aż po przejście przez kontrolę bezpieczeństwa do strefy zastrzeżonej i sortownię bagaży. Wielkich emocji dostarczyła także wizyta w Lotniskowej Straży Ratunkowo-Gaśniczej, gdzie strażacy zaprezentowali wozy, stroje oraz narzędzia ułatwiające ich pracę. Na zakończenie najmłodsi mieszkańcy naszego regionu obejrzeli z bliska samolot, który tego dnia przyleci do Lublina. Zwiedzaniu towarzyszyła pełna ciekawostek opowieść o codziennym życiu lotniska.

Dostępność na lotnisku Lublin Airport

Uczestnicy wycieczki zobaczyli symulację odprawy pasażera niewidomego. Spore wrażenie na obserwatorach zrobiła także odpowiednia komunikacja i wsparcie, jakiego potrzebują osoby o szczególnych potrzebach, aby zapewnić im bezpieczną i komfortową podróż.

Przy okazji beneficjenci z Polskiego Związku Niewidomych Okręg Lubelski mieli okazję sprawdzić dostępność i udogodnienia lotniska w Świdniku. Dzięki temu obsługa portu może podjąć dalsze kroki działania, aby jeszcze bardziej usprawnić proces podróżowania dla osób z dysfunkcją wzroku.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich (DOFE)

DOFE to największe wydarzenie organizowane co roku w całej Polsce wspólnie z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. Ma ukazać, jak wiele projektów zostało zrealizowanych dzięki Funduszom Europejskim i jak zmieniła się Polska od momentu wejścia do wspólnoty europejskiej. Od 24 kwietnia aż do 12 maja br. Beneficjenci przygotowali specjalne wydarzenia z tej okazji, o których mogą Państwo przeczytać więcej w zakładce 20 lat w Unii Europejskiej. Finał DOFE w naszym regionie zaplanowaliśmy na 11 maja br. Zapraszamy na Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a także do Ogrodu Saskiego. To te miejsca tego dnia zamienią się w miasteczka Funduszy Europejskich.

(Źródło: UMWL)

2 komentarze

 1. kronikidewelorozwoju

  AeoroP0rt, na którym wg. propagandy miały lądować inwestory z walizkami pełnymi dolarów, okazał się czarną dziurą, w której rok rocznie znika 30-50 mln.
  Mimo to nadal znajdują się tacy, którzy próbują reklamowac ten obiekt jako wielki „sukces”.

 2. Tekturowe POśmiewisko

  Wolne sądy po niemiecku.Ponad 40 spotkań członków koalicji rządzącej z sędziami TK,SN etc.Ekspert ostrzega przed wpływem polityki na wymiar sprawiedliwości: „to zagraża podziałowi władzy i niezależności sędziowskiej”.
  No ale to jest wyższa kultura prawna.

Dodaj komentarz

Z kraju

Sport