Czwartek, 16 maja 202416/05/2024
690 680 960
690 680 960

Weekend majowy w Grodzisku Żmijowiska. Placówka zaprasza na Spotkania z Archeologią

W środę, 1 maja, w Grodzisku Żmijowiska rozpoczną się Spotkania z Archeologią. Wydarzenie potrwa trzy dni. Wstęp jest bezpłatny. Przedstawiamy program imprezy.

Żmijowiska
2024-05-01, 10:00

W weekend majowy wczesnośredniowieczne Grodzisko Żmijowiska znowu ożyje. Od środy do piątku każdy będzie miał okazję przeżyć niecodzienne spotkanie z archeologią. Tegoroczne wydarzenie będzie „spotkaniami z przyrodą”. Taką formułę placówki muzealnej czescy partnerzy placówki nazywają „muzeum v přirodĕ”. Bez wątpienia przyroda jest najwspanialszą oprawą tych elementów dziedzictwa archeologicznego, które w Żmijowiskach są prezentowane.

– Jak co roku, Spotkania z Archeologią zainaugurują sezon turystyczny w Muzeum Nadwiślańskim. Podczas majówki, pracownicy Grodziska Żmijowiska, uznawanego za jedno z najbardziej oryginalnych muzeów w Polsce, oprowadzą wszystkich zainteresowanych po rekonstrukcjach słowiańskiego grodu i osady. Podzielą się swoją wiedzą nie tylko o zespole osadniczym z IX-X wieku, ale także o kulturze materialnej Słowian, którzy we wczesnym średniowieczu zamieszkiwali tereny Kotliny Chodelskiej. Będzie można wziąć również udział w niecodziennych warsztatach o tematyce roślinnej – wyjaśnia Izabela Andryszczyk, dyrektor Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzy Dolnym.

Archeolodzy będą oczekiwać na turystów w godzinach 10:00-16:00 i chętnie oprowadzą po rekonstrukcjach grodziska i archeologicznym skansenie. Zwyczajem Spotkań jest płonące cały czas ognisko, na którym będzie można upiec przyniesione ze sobą wiktuały oraz przy którym toczyć się będą ciekawe rozmowy oraz dyskusje z archeologami, muzealnikami i prelegentami. Wstęp wolny

PROGRAM:

Środa – 1 maja
• 11.00 | 14:00 – kuratorskie oprowadzanie po Grodzisku Żmijowiska przez archeologa
• 12.00 – „Dlaczego na grodzisku nie rosną tulipany?” – Joanna Szkuat (Muzeum Nadwiślańskie) – Spacer przyrodniczy i warsztaty. Podczas spotkania będzie można przyjrzeć się z bliska roślinom rosnącym na grodzisku i w jego najbliższej okolicy oraz spróbować wspólnie oznaczyć znalezione gatunki. Uczestnicy dowiedzą się dlaczego spotykamy tu właśnie te a nie inne kwiaty oraz porozmawiają o tym jak okoliczny krajobraz mógł wyglądać w przeszłości. Przekonają się, ile kolorów kryje w sobie natura i wykonają coś pięknego ze zwyczajnych chwastów.

Czwartek – 2 maja
• 11.00 | 14:00 – kuratorskie oprowadzanie po Grodzisku Żmijowiska przez archeologa
• 12.00 – „Rośliny użytkowe we wczesnym średniowieczu w Kotlinie Chodelskiej” – Katarzyna Tajer (Muzeum Nadwiślańskie) – Prezentacja szaty roślinnej uprawowej i dziko rosnącej, jaka towarzyszyła naszym słowiańskim przodkom we wczesnym średniowieczu. Walory spożywcze, smakowe i tradycje ich użytkowania – co przetrwało do naszych czasów.

Piątek – 3 maja
• 11.00 | 14:00 – kuratorskie oprowadzanie po Grodzisku Żmijowiska przez archeologa
• 12.00 –„Piękno z natury” – Marzena Puzio („Naturalnie do lasu”). Warsztaty tworzenia kosmetyków z wykorzystaniem roślin rosnących na łąkach i w lesie. Część warsztatową poprzedzi spacer po terenach wokół Grodziska, podczas którego uczestnicy poszukają roślin wykorzystywanych w kosmetyce naturalnej.

Dodaj komentarz