Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Sprzedaż felg zakończona utratą pieniędzy z konta

28-letnia mieszkanka powiatu ryckiego straciła 2700 złotych, próbując sprzedać felgi za pośrednictwem portalu aukcyjnego. Oszust podszywający się pod zainteresowaną osobę przesłał jej link do fałszywego potwierdzenia transakcji i odbioru płatności. Kobieta, klikając w link, zalogowała się na spreparowaną stronę bankowości elektronicznej, co umożliwiło przestępcy przechwycenie jej danych i wypłatę pieniędzy z jej konta.

Ryccy policjanci prowadzą dochodzenie w sprawie oszustwa. W wyniku działania przestępców poszkodowana została 28-letnia mieszkanka powiatu ryckiego.

Kobieta wystawiła na jednym z portali ogłoszeniowych ogłoszenie o sprzedaży felg za 480 złotych. Wkrótce potem osoba zainteresowana zakupem skontaktowała się z nią za pośrednictwem komunikatora społecznościowego. Kupujący wysłał wiadomość sugerującą, że już przelał pieniądze i poprosił sprzedającą o potwierdzenie zamówienia, klikając w link przesłany przez niego, który miał dotyczyć firmy kurierskiej.

Kobieta została następnie poproszona o potwierdzenie zamówienia przez sms i przekierowana na fałszywą stronę bankowości elektronicznej, gdzie zalogowała się na swoje konto i podała swoje dane logowania oraz kod autoryzacyjny. Po pewnym czasie otrzymała powiadomienie od banku o dodaniu nowego urządzenia i przelaniu z jej konta 2700 złotych. Pokrzywdzona zawiadomiła o tym bank i policję. Trwa ustalanie okoliczności oszustwa.

Uważaj na fałszywe linki!

Fałszywe linki do stron internatowych banków to jedna z najczęstszych metod oszustw internetowych. Przestępcy wysyłają fałszywe e-maile lub SMS-y, podszywając się pod banki lub instytucje finansowe, w celu uzyskania poufnych danych, takich jak hasła, numery kart kredytowych lub dane logowania.

Linki te prowadzą do fałszywych stron internetowych, które wyglądają bardzo podobnie do oryginalnych, jednak zostały spreparowane w taki sposób, aby wykradać dane logowania lub pobierać wirusy na komputery ofiar.

Aby uchronić się przed oszustwami związanymi z fałszywymi linkami do banków, należy zawsze sprawdzać adresy stron internetowych, do których się logujemy. Należy upewnić się, że adres strony rozpoczyna się od „https://” i posiada certyfikat SSL. Warto również unikać klikania w linki otrzymane w e-mailach czy SMS-ach, szczególnie gdy nie wiadomo, kto jest ich nadawcą lub kiedy wiadomość wydaje się podejrzana. W razie wątpliwości, zawsze warto skontaktować się z bankiem bezpośrednio, korzystając z numeru telefonu lub adresu e-mail podanego na oficjalnej stronie internetowej.

W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z bankiem lub policją.

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

  1. niekończąca się historia , powiat rycki

  2. Dzień bez informacji o następnym naiwniaku……. dzień stracony… 🙂

  3. Znowu link do płatności???

  4. Codziennie to samo… Zamiast scrolować fejsa, czytać pudla, oglądać głupie filmiki, mogliby poczytać jakiś serwis informacyjny to by może coś dotarło przecież nawet tutaj na lublin112 piszą o takich oszustwach codziennie

  5. Niech No zgadnę osławiony OLX gdzie najłatwiej jest trafić na oszusta i gdzie nikt nikogo nie weryfikuje

Z kraju