Poniedziałek, 17 czerwca 202417/06/2024
690 680 960
690 680 960

Silne burze uderzą dziś na obszarze woj. lubelskiego. Niewykluczone groźne superkomórki burzowe, możliwy spory grad

W sobotę w regionie prognozowane są silne burze z dużym gradem. Pierwsze burze mogą zacząć się formować już od godzin około południowych. Podczas burz porywy wiatru mogą osiągnąć do 80-90 km/h.

Nad region dociera ciepłe i wilgotne powietrze

W sobotę Polska znajdzie się na ogół pod wpływem klina wysokiego ciśnienia znad obszaru Federacji Rosyjskiej. Nieco w mniejszym stopniu w zasięgu płytkiej zatoki niżowej z południowego-zachodu Europy. Do naszej części Europy będzie docierać bardzo ciepłe, lecz wilgotne i niestabilne powietrze polarne o cechach morskich, charakteryzując się zarówno większymi rozpogodzeniami, jak i wzmocnionym potencjałem do rozwoju lokalnych burz z intensywnymi opadami deszczu, gradu oraz lokalnie silnymi porywami wiatru, z największą ich aktywnością w drugiej połowie dnia. Na obszarze woj. lubelskiego przewidujemy rozwój zjawisk burzowych w drugiej części dnia. Będą to burze pulsacyjne, miejscami superkomórki burzowe i struktury wielokomórkowe.

Lokalne burze i spory grad

Dziś prognozowane jest w woj. lubelskim na ogół zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego. Lokalnie przelotne opady deszczu oraz gwałtowne burze z możliwym gradem o średnicy do 1-3.5 cm. Prognozowana wysokość opadów w czasie burz do około 35-55 mm. W najcieplejszym momencie dnia od 26°C do 28°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, na ogół południowo-wschodni. Podczas burz porywy do 80-90 km/h.

Sobota okaże się kolejną burzową dobą w woj. lubelskim. Pierwsze burze mogą zacząć się formować już od godzin około południowych. Jednak szczyt swojej aktywności osiągną od godz. 14.00 do 19.00 w regionie. Przemieszczać powinny się z południa na północny zachód, północ. Niewykluczone, że burze miejscami spowodują podtopienia, zalania i poważne szkody wiatrowe. Z najsilniejszych burz może wystąpić znaczna akumulacja gradu, powodując lokalnie poważne szkody na polach uprawnych.

Od kilku dni znajdujemy się w polu słabogradientowym, które charakteryzuje się niewielkim gradientem barycznym, co powoduje występowanie niewielkiego przepływu w całym pionowym profilu troposfery. Chmury burzowe tworzyć będą się dziś w zasięgu lokalnych, lecz silnych stref zbieżności wiatru. Przewiduje się, że w sobotę burz będzie więcej niż w piątek w woj. lubelskim oraz będą gwałtowniejsze. Warunki sprzyjać będą tworzeniu się intensywnych zjawisk konwekcyjnych na przeważającym obszarze Lubelszczyzny, co może zmuszać strażaków do interwencji w celu usuwania miejscowych zagrożeń.

Sporo wyładowań atmosferycznych

Silna rozbudowa pionowa chmur Cumulonimbus może skutkować wysoką ilością wyładowań doziemnych, stwarzając realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia w woj. lubelskim. Ponadto możliwe są silne podmuchy wiatru dochodzące do 90 km/h i związane z oddziaływaniem silnych prądów zstępujących z burz. Na południu, centrum i północy Lubelszczyzny nie można wykluczyć lokalnych gwałtownych superkomórek burzowych. Na ogół jednak tworzyć będą się pojedyncze burze pulsacyjne, miejscami klastry wielokomórkowe. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka burz, prowadząc do poważnych zalań na skutek wystąpienia opadów powyżej 50 mm.

Szczególnie narażone na podtopienia okażą się obszary silnie zurbanizowane i niżej położone. Wysokość opadów w burzach do 15-25 l/mkw/10 minut, a miejscami w ciągu godziny powyżej 40-55 mm. Istnieje pewne nieduże prawdopodobieństwo pojawienia się lejków kondensacyjnych, a nawet krótkotrwałej trąby powietrznej. Pomimo niewielkiego ryzyka, to należy o nich wspomnieć i uważnie obserwować dziś niebo w czasie burz.

Obok jednej wygasającej burzy tworzyć mogą się kolejne, co związane będzie z wygenerowaniem strefy odpływu zimnego powietrza, ale także oddziaływaniem stref zbieżności wiatru. Silne podmuchy wiatru związane ze zjawiskiem outflow boundary mogą dziś występować także w pewnej odległości od komórek burzowych.

Burze spodziewane są jeszcze w pierwszej części nocy z soboty na niedzielę, ale w drugiej części nocy komórki burzowe powinny już zaniknąć nad woj. lubelskim.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych, lecz silnych, miejscami gwałtownych burz w sobotę ocenia się na 90% w woj. lubelskim.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów teledetekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

Autor: redakcja

42 komentarze

  1. Sratatata piszecie to już od tygodnia, nawet alert rcb był drugiego stopnia a dalej ciągle 0 (zero) deszczu, miłego weekendu 😎

    • Widać, po tym komentarzu, że nie potrafi Pan\Pani korzystać z ogólnodostępnych narzędzi pogodowych, jak i baz danych dotyczących opadów, burz, czy wyładowań atmosferycznych. Wystarczy chwila, aby wykazać szanownemu komentującemu\komentującej, w jak dużym jest błędzie. To nie są prognozy dla Pana\Pani balkonu czy okna, którego obserwuje Pani\Pan świat. IMGW publikuje co dobę mapy z wysokością opadów, ale trzeba chcieć je obejrzeć, a nie pisać nieprawdę w komentarzach. Polecamy szerzej patrzeć na świat, niż tylko z miejsca własnego zamieszkania 😉

      To zero deszczu było tak? To ciekawa teoria 😉

      • Dobrodziej frasobliwy

        Nooo… jeśli Szczecin , Koszalin, czy Gdańsk to nasz region, to redakcja ma rację.

        • Jeżeli Pan ma jakieś problemy z określeniem woj. lubelskiego na mapie… to
          podpowiadamy: Tam gdzie czerwona kropka z napisem Lublin i dookoła zarys województwa.
          Pozdrawiamy

          • Dobrodziej frasobliwy

            Aż żem se okulary zmienił, ale jako żywo województwa lubelskiego na mapce nie widzę.
            Nawet czerwonej kropki z napisem Lublin w „regionie”.

      • To teraz zinterpretujcie tą mapę z opadami co wstawiliscie pod woj. lubelskie. Czy spadły duze ilości deszczu? Nawet dziecko ogarnie że prawie nie było żadnego opadu i to jedno z najsuchszych województw. Opady może i były ale w większości śladowe, burz nie było. chyba że robicie teraz prognozy dla regionów mazowieckie, podkarpackie, świętokrzyskie. Wtedy tak.

        • Póki co, szanowny komentujący nie ogarnia danych z tej mapy.
          Trzeba być zupełnym ignorantem, aby zaprzeczać oficjalnym danym o wysokości opadów.
          Po co kłamać, że burz nie było, skoro wczoraj były w woj. lubelskim? Dać mapę wyładowań, czy sam Pan znajdzie? 🙂
          Pozdrawiamy

          • Proszę o mape wyładowan z lubelskiego, z wczoraj. Wszystkim zależy abyście uratowali swój honor i podesłali taką mapę. Lub chociaż zmodyfikowali ją w Paincil

      • Przepraszam, zapomniałem, że mam zadaszony balkon i dlatego na nim nie było kropel deszczu😁
        Pozdrawiam szanowną redakcyje🫡

      • Gubernator wiejski

        Redakcja lubilin112 się kompromituje, nie pierwszy raz oczywiście.

        • Jak widać, komentarz na wysokim merytorycznym poziomie, podparty faktami.
          Miłej soboty.

          • Gubernator wiejski

            Właśnie redakcja dała świadectwo swojej racji. Czasami lepiej chyba dla was byłoby nie odpisywanie na różne komentarze bo nie zawsze możecie mieć rację. Ale co zrobicie to już jest wasza sprawa. Pozdrowienia

            • Ale redakcja daje ci fakty konkretne i dowody z systemów pogodowych w jakim celu z nimi dyskutujesz? Przecież to ty nie masz tu racji, więc o co ci chodzi ??? Tak jak i pozostali piszą w komentarzach bez sensu mimo, że redakcja dała im mapy. Co z wami ?

      • Wasza mapa gdyby interpretowac przedstawia opad z 4-5 najniższych warstw kolorystycznych na woj. Lubelskim. Opady w skrajności rzędu 5mm. Najgorsza burza nie daje takich opadów. 😉 Nikt nie podważa burz i opadów w innych województwach. One były. Mocne i z obfitym deszczem.

        • Po co zaprzeczać, że nie było burz skoro były, zaprzeczać opadom, skoro były? Fakty i dowody są niepodważalne…
          Miejscami w tym tygodniu doszło do podtopień i zalań. Przecież ktoś, kto patrzy na świat przez okno i u niego nie padało, to nie padało nigdzie :), prawda? 🙂

    • I po co ci to było, Ted Ris ?
      Szanowna redakcja się na ciebie wypyszczyła, jak na kogo złego.

    • CZĘSTO POWTARZAM ŻE PRZEWIDYWANIA POGODY SPRAWDZAJĄ SIĘ RZADZIEJ NIŻ 1 NA 10 ALE DALEJ BRNĄ W TEN TEMAT ZAMIAST GO PO PROSTU SOBIE ODPUŚCIĆ BO Z DNIA NA DZIEŃ SĄ CORAZ MNIEJ WIARYGODNI ALE NIE MÓJ CYRK NIE MOJE MAŁPY XD

      • Zachęcamy do rzeczowej dyskusji popartej faktami :).
        Najmniej wiarygodne w materii pogody są Pana komentarze.
        Pozdrawiamy

      • Kolejny znawca pogody hahahahahah bo łuuuu niego nie padało
        skąd wy się tu bierzecie?

    • Na wszelki wypadek te alerty,żeby IMiGW nie można było w razie czego podać do sądu za nietrafne prognozy,czyli prawie wszystkie-zmieniane często tak aby zgadzały się ze stanem faktycznym.

      • do sądu za prognozy ? hahahahahhahahahahahahhahahhaaahhahaha
        prawie wszystkie? hahahahahahahahahhaahah

        • Nie za prognozy, a za brak ostrzeżeń, gdyby jakiemuś pieniaczowi w czasie burzy np. urwana gałąź spadła na główkę.

  2. Zapowiada się sporo wyładowań atmosferycznych. Widzicie wszelkiej maści dranie ? Bozia na was zagrzmi.
    A co większych może nawet piorunem razi !

    • Tymi Tu Nie... ( zawód: bezrobotny z długim stażem)

      Razi, ale tylko w „regionie” z załączonej mapki, chyba, że redakcja mapkę zmieni

  3. Pan Sołtys z Miasta Inspiracji (dawniej: Lublin)

    Popatrzcie na animację chmur na windy, te zbliżające się od strony Zamościa, przed wyżyną lubelską dzielą się na dwoje i opływają Lublin.
    Szkoda bo przedwczorajszy deszczyk na moje grządeczki był ciut za mały. Przydałby się jeszcze.

  4. moja znajoma mówiła, że nie pada bo tu „podłe ludzie mieszkają”

  5. Studętkom jezdem i myślem, że...

    Zaprawdę powiadam Wam, jak w ogóle gdzieś zagrzmi to pewnikiem nie w Mieście Inspiracji

  6. Gdyby był tor ❤️ to byłby i deszcz większy

  7. piniędzy nima

    W powiecie Lubartowskim są miejscowości gdzie nie było opadów od początku maja..!!

  8. Witam z ta redakcja wszelkie polemiki pogodowe są zupełnie bezsensu bo nawet gdy robią z siebie durnia to i tak się nie przyznają bo jakże maja racje .Zapomnieli tylko o jednym radary Polard polowa z nich nie działa wiec dane z trakerow są mało wiarygodne albo nawet wcale ,Zapominają tez ze mieszkańcy wiedza najlepiej czy padako czy tez nie

    • gadasz bzdury. Wszystkie radary POLRAD są po modernizacji i już działają

      Rozmieszczenie oraz okres pracy operacyjnej radarów sieci POLRAD:
      Radar \ Typ Lokalizacja Meteor 360AC Meteor 500C Meteor 1500C Meteor 1600CDP Meteor 735CDP10[7]
      Legionowo k. Warszawy
      52°24′19″N 20°57′40″E

      25.09.2002 – 16.05.2022[8] 05.08.2022–[9]
      Świdwin k. Szczecina
      53°47′44″N 15°50′13″E

      2003 – 30.08.2022[10] 07.10.2022–[10]
      Rzeszów Lotnisko Rzeszów
      50°06′53″N 22°01′28″E

      2003 – 2015 2015 – 10.10.2022[11] 27.10.2022–
      Poznań 52°24′48″N 16°47′43″E 2003 – 02.11.2022 25.11.2022–[12]
      Użranki k. Mrągowa
      53°51′23″N 21°24′42″E

      05.04.2023-[10][13][9][14]
      Ramża k. Katowic
      50°09′05″N 18°43′30″E

      1996 – 2010 2011 – 27.02.2023 25.04.2023–
      Pastewnik k. Jeleniej Góry
      51°42′22″N 16°41′40″E

      04.09.2000-2009 2009 – 02.01.2016
      01.12.2016 – 25.04.2023[15]

      16.06.2023–[7]
      Góra św. Anny 50°27′44″N 18°09′04″E 28.11.2023–[16][12][17][14][18]
      Brzuchania k. Krakowa
      50°23′39″N 20°05′00″E

      2004 – 06.12.2022 18.12.2023–[12][15][19]
      Szemud k. Gdyni
      54°30′01″N 18°16′25″E

      27.03.2024– uruchomiono ostatni radar w woj. pomorskim

    • Niezłe bzdury w tym komentarzu 🙂

      • Te dane są do sprawdzenia m.in na Wikipedii pod frazą POLRAD (wystarczy wpisać w Google słowo POLRAD) i jawne dla każdego, które radary dopplerowskie (meteorologiczne IMGW) pracują już operacyjnie w Polsce. Także Pan Jasten bredzi i nie wie, o czym pisze. Nawet jakby radary nie działały, to informacje o tym, gdzie burze wystąpiły można zweryfikować na podstawie danych z systemów teledetekcji wyładowań atmosferycznych (Blitzortung, system PERUN) oraz zdjęcia satelitarne. Ubiegłej doby w woj. lubelskim intensywne burze wystąpiły na południu, wschodzie, północy i północnym zachodzie Lubelszczyzny. Według systemu RainGRS ubiegłej doby na południu woj. lubelskiego spadło ponad 60-70 mm deszczu.

        • Szkoda tutaj z niektórymi dyskutować 🙂
          Zwykłe ich trollowanie i hejtowanie nie podparte faktami.
          Nie mają nawet chęci skorzystania z dostępnych narzędzi pogodowych dla każdego zupełnie za darmo.
          Pozdrawiamy 🙂

  9. I co… dnoooooooooooooo, gdzies pryknelo, gdzies podlalo czyli w 20% regionu, a reszta suszaaaaaa

  10. Jak czyta się te wasze clickbajtowe artykuły o burzach i wyładowaniach, o gradzie itp to może człowieka trafić. Skąd wy to bierzecie? wszędzie susza, a te piszą o burzach i tylko wnerwiacie ludzi czekających na deszcz.

    • jak nie rozumiesz lokalności zjawisk burzowych, to tak jest. Wczoraj grzmiało na większym obszarze niż 20% woj. lubelskiego

    • W Pana komentarzu widać ogromną ignorancję do faktów i danych z narzędzi pogodowych.

    • Wszędzie susza, a w niektórych miejscach podtopienia, gradobicia, powodzie błyskawiczne po burzach. Jeśli nie potrafisz korzystać z danych pochodzących z systemu POLRAD, zdjęć satelitarnych, detektorów wyładowań LTS, to już Twoja sprawa.

Dodaj komentarz