Wtorek, 21 maja 202421/05/2024
690 680 960
690 680 960

Sadownicy załamują ręce, nawałnica zniszczyła owoce. „Cała nasza praca poszła na marne”

Wczorajsze gradobicie zniszczyło uprawy jabłoni, porzeczek czy też agrestu. W niektórych miejscach grad miał średnicę kilku centymetrów.

74 komentarze

  1. I tak za miesiąc byśmy słuchali lamentu że się nie opłaca zbierać, że ludzi nie ma… a tak po problemie.

    • Dokładnie tak! To jest najbardziej uprzywilejowana grupa zawodowa. Hajs za free z doplat, wiecej niz 8 m-cy obijania się, żadnych podatków (gruntowym i ryczałtem mnie nie rozsmieszajcie) i wieczny płacz… Jak przedsiębiorcy cos sie spali, zniszczy, uszkodzi to jak nie mial ubezpieczenia to jego sprawa… A rolnik jeszcze nie wie czy stracił i ile ale jemu trzeba dać.

      • Nie zdajesz sobie sprawy ile kosztują nawozy , ile trzeba jeździć w to pole, ile paliwo kosztuje i wgl pracy. Ty siedzac za komputerem nie doświadczasz tego więc po co się wypowiadasz?

        • Te z miasta myślą że całe rolnictwo odbywa się na zapleczu supermarketu.
          Rolnik pracuje i to ciężko siedem dni w tygodniu i czasem 24 godziny na dobę – ale taki z miasta co idzie na 7 i o 15 już go nie ma w pracy tego nie zrozumie.

        • Dopłaty do paliwa dla rolników – terminy składania wniosków

          Oficjalne komunikaty informujące rolników o terminach składania wniosków w tym roku. Należy pamiętać o tych datach:

          Od 1 lutego 2021 r. do 1 marca 2021 r. – czas na złożenie odpowiedniego wniosku do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Należy do niego załączyć faktury VAT (lub ich kopie) stanowiące dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 sierpnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r.,
          Od 2 sierpnia 2021 r. do 31 sierpnia 2021 r. – w tym terminie należy złożyć odpowiedni wniosek do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego w okresie od 1 lutego 2021 r. do 31 lipca 2021 r. w ramach limitu zwrotu podatku określonego na 2021 r.

        • Zwiększone dofinasowanie do paliwa rolniczego

          Wyższe dofinansowanie do paliwa rolniczego to jedno z założeń „Planu dla wsi” ogłoszonego przez premiera Mateusza Morawieckiego i ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego.

          Ustawa o zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze podniosła limit zwrotu z 86 do 100 litrów/ha. Wprowadzone zostało również – po raz pierwszy w historii – dodatkowe paliwo dla rolników produkujących bydło. Od 2019 roku państwo ma dopłacać do paliwa rolniczego 1 miliard 180 milionów złotych.

        • Doskonale znam branżę wiem co i ile kosztuje, wiem ile dodatkowych środków rolnik dostaje i jak organizowana jest praca! Współpracowałem z setkami rolników i tylko garstka to normalni ludzi a nie dorobieni i wiecznie marudzacy. Kazdy z nich nie przepracował by miesiaca na etaci z uwagi na glupote i wrodzona butę wieśniaka.

      • taa mało podatków od własnego.
        posiej sobie grządkę na balkonie potem podlicz ile kosztuje to do bierdry ruszysz

    • Niezłe masz zdanie, szkoda że do garnka wkładasz to co oni wychoduja bez mózgu ?

      • Wyobraź sobie że kupuję zagraniczne. Greckie ziemniaki bardziej mi smakują, a najbardziej uwielbiam Węgierskie arbuzy.

      • Głupi wiesniaku. Gdyby nie miasto dalej byś chodził za stodołę i żarł karoofle jak twoi dziadowie. Komu sprzedajesz ten swój pryskany syf? Dzięki miastu dostałeś edukacje. Ale widać jesteś zaglupi bo nie uciekłed do miasta jak większość twoich sąsiadów z wioski.

        • Święta prawda, ale czy chłop to kiedyś zrozumie, wątpię. Im się wydaje, że bez ich pryskanego syfu pomrzemy z głodu, nie uprawiajcie nic z rok to zobaczymy kto będzie głośniej płakał, głupi miastowi czy wieśniaki?

          • Wystarczyło rzucić hasło na wiosnę że „pandemia i umrą wszyscy” i w sklepach nawet nie było papieru toaletowego.
            Miastowe się pos…ły i kupowali wszystko na zapas.

          • Te miastowe, weźcie rozbieg i pie… się w ścianę…

  2. PiS i proboszcz pomogą.

  3. Pan Bóg wiochę karze….
    ale oni zbytnio się nie przejmuja. Dziś pod sklepem pod Janowem smiali się że to dobrze bo pis da odszkodowania wyjdzie drożej jakby musieli to sprzedać.. ręce opadają.

    • PiSda? Nie. Kaczyński z własnej kieszeni da. Autentycznie zasłyszane rok temu przy okazji wypłaty 13 emerytury

    • Ciebie dawno ukarał bo odebrał ci rozum. I tak tego nie zrozumiesz bo rozumek szlag trafił? Nie wysilaj się więc.

  4. Tak to bywa gdy szkoda pare zlotych na ubezpieczenie upraw. Zostaje tylko zalamac rece i plakac.

  5. Łunia Jewropejska was tak nie zostawi. Dadzą piniondze. Może jeszcze się na tym zarobi.

  6. Przecież to nie pierwsza burza czy gradobicie w regionie …. co roku są burze i nawałnice o tej porze roku, a oni co roku zaskoczeni i załamują ręce… zamiast zainwestować w siatki przeciwgradowe i działo do rozbijania burzy… Winnych rejonach jakoś dają radę uchronić plony, tylko na lubelszczyźnie wieczny problem…. i tylko żerowanie na odszkodowaniach….

    • Nie dość że każesz inwestować to jeszcze pozbawić chcesz głównego źródła dochodu pt. odszkodowanie za straty żywiołowe. Na tym lepiej zarabiają jak na sprzedaży.

  7. Tu bez pieczeni( pozdro dla kumatych).

  8. Dyrdymałko 112 (słownie: sto dwunasty)

    Ja tam se myśle (co każdemu i wolno, i może sie zdarzyć), że sami są sobie winni, było otrzymanych unijnych dotacji i „plusów” nie dawać „dobrodziejom”, żeby sie o deszcz modlili… bo wyraźnie przesadzili…

  9. Źródło utrzymania ich?? To bambery które wykupują apartamenty w dużych miastach i stawiają pałace a pracują u nich parobki za grosze ….wogole mi ich nie szkoda ,przez nich aby domy i mieszkania drogie bo oni wszystko wykupują ile nieu nie kosztowalo

  10. Nie prawdą jest to że rolnik przez 7 miesięcy nie pracuje. Mam truskawki (2 ha).
    -sezon zaczyna się w marcu a kończy w listopadzie (pierwsze mrozy). W zimie papierologia, kontole z ARIMR, Piorin.
    -ubezpieczenie 1 ha truskawek od gradu to ok 1500 zł (od deszczu oddzielnie)
    -brak ludzi do pracy przy zbiorach. 2 zł za kg zebranych owoców i chetnych nie ma. Cóż takich mamy nierobów..

    Ale powiecie że przeciez mamy dopłaty – dopłaty moi drodzy sa dla was konsumenci. Dopłaty są po to zeby kupowac droższy zachodni sprzęt i zeby produkty rolnicze były tańsze.

    Niestety taki jeden z drugim naogląda się agrobiznesu i juz ma zdanie wyrobione. To ja powiem tak – te nieroby na etatach praca od 7 do 15, opłacone składki, praca w biurze w klimie, sucho, czysto, kawka herbatka, wypłata 10 kazdego miesiąca…nic tylko isc na etat albo do urzedu 🙂

    • Po1. Idź do pracy w tym wyimaginowanym urzędzie, złóż cv na pewno takiego geniusza zatrudnią.
      Po2. Po ch…. uprawiasz truskawki jak ci się to nie opłaca i z czego co roku dokładasz , bo tego to nikt nie rozumie!
      Po.3 Nie prawdą jest, że bez was rolników miasto umrze z głodu, na złość zarzuć uprawy i poczekaj na efekt.