Niedziela, 23 czerwca 202423/06/2024
690 680 960
690 680 960

Księdzu nie spodobał się udział Marty Wcisło we mszy świętej. Padły słowa o skandalu i profanacji

Mianem skandalu proboszcz określił przyjęcie przez posłankę Martę Wcisło komunii świętej i to na oczach całej wspólnoty. Wspomniał też o profanacji i karze ekskomuniki.

Sporo kontrowersji wywołały słowa, jakie wypowiedział podczas niedzielnej mszy świętej proboszcz parafii w Potoku Wielkim w powiecie janowskim. Księdza Artura Dyjaka zbulwersowała bowiem obecność w kościele posłanki Platformy Obywatelskiej Marty Wcisło. Tydzień wcześniej uczestniczyła ona na zaproszenie miejscowych strażaków w uroczystościach jubileuszu 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej. Jednym z elementów wydarzenia, było nabożeństwo.

Jak się okazuje, duchownemu nie spodobało się, że posłanka zajęła miejsce tuż przed ołtarzem. W swoim przemówieniu do wiernych określił to mianem „skandalu”. Wyjaśniał, że sprawująca obecnie władzę Platforma Obywatelska lekceważy sprawy rolników, przypomniał, iż byli oni pałowani podczas marszu w Warszawie. Oburzenie proboszcza wywołało również to, że Marta Wcisło „przez głosowanie w parlamencie wspierała wprowadzenie projektu o rozszerzeniu aborcji”. Posłance wypomniał też przychylność wobec tzw. pigułki „dzień po”, przez co została ona wprowadzona w naszym kraju.

Ksiądz określił, że niepoprawnym jest uczestniczenie w liturgii tak blisko ołtarza przez osoby, które prezentują naukę przeciwną Kościołowi. Natomiast skandalem miało być przyjęcie przez posłankę komunii świętej i to na oczach całej wspólnoty. Wspomniał też o profanacji i karze ekskomuniki.

Oberwało się również strażakom z OSP w Potoku za to, że zaprosili posłankę na swoje uroczystości. Proboszcz przeprosił też mieszkańców za to całe „zgorszenie” oraz, że nie zareagował „we właściwym czasie”. Zapowiedział jednocześnie, że teraz duchowni będą dokładnie sprawdzać, kto znajduje się na liście zaproszonych gości na uroczystości. Zagroził też, iż jeżeli taka sytuacja się powtórzy, to zamiast mszy świętej odprawi nabożeństwo pokutne.

Marta Wcisło o wszystkim dowiedziała się od mieszkańców. Jak wskazuje, byli oni zszokowani i oburzeni słowami księdza. Posłanka zaznacza, iż jest głęboko poruszona zachowaniem proboszcza, zwłaszcza że jest katoliczką i regularnie uczęszcza do kościoła. Dodaje, że polityczne przemówienie jakie wygłosił miało na celu zdyskredytowanie jej osoby i wyśmianie udziału we mszy świętej. Jednocześnie podkreśla iż kościół nie jest miejscem na politykę, pogłębianie podziałów i wygłaszanie manifestów politycznych.

Proboszcz parafii w Potoku Wielkim Artur Dyjak nie odbierał dziś telefonu. Udało się z nim skontaktować dziennikarzom Wirtualnej Polski. Ten jednak roześmiał się i rozłączył. O sprawie poinformowana została Kuria Sandomierska, pod którą podlega parafia w Potoku Wielkim.

189 komentarzy

 1. To teraz kleszcz wie, co czuje ateista, widząc krzyż w przestrzeni publicznej. Wszyscy metalowcy, anarchiści itp idźcie tłumnie do świątyń przyjmować komunię!!!!!!!!! Skoro my mamy patrzeć na krzyże, to niech ci wszyscy świątobliwi popatrzą, jak przyjmujecie komunię

  • Tak ci krzyże przeszkadzają, które stoją u nas w Polsce od tysiąca lat? A gdzież to podziała się twoja tolerancja moja postępowa koleżanko?

 2. Proboszcz z prowincjonalnej parafii diecezji sandomierskiej chce ekskomuniki rozdawać. Tego jeszcze nie grali

 3. Pan Bóg stworzył człowieka na obraz i podobieństwo swoje. Kiedy człowiek gubi się w świecie wampirów, w którym mężczyzni miesiączkują a w parach jednopłciowych rodzi się więcej dzieci niż w parach heteroseksualnych – Pan Bóg dał drogowskaz DEKALOG. Prosty jak cep. Unikam osądzania kogokolwiek, ale jeżeli używasz rozumu którym zostałeś obdarowany przez Stwórcę – to zachowuj się zgodnie z Dekalogiem. Masz także dodaną przez Stwórcę wolną wolę i możesz wybierać. Kiedy już wybrałeś, to bądz konsekwentny. Nie chcesz Dekalogu, to żyj po swojemu i nie wpychaj się tam, gdzie tobie nie pasowało…. bo chciałeś być cool, nowoczesny, wyzwolony… Skorzystałeś z wolnej woli i odrzuciłeś Dekalog. Bądz poważny i odpowiedzialny. W tym przypadku Pani Marta postąpiła niezgodnie ze swoim wyborem. Jej wybór światopoglądowy jest niezgodny z Dekalogiem.

  • z dekalogiem czy z polskim kościołem który sobie interpretuje przykazania wedle uznania (tak samo jak większość polskich pseudo katolików chodzących do kościoła aby się pokazać sąsiadom lub po rozgrzeszenie aby dalej móc grzeszyć)?

  • Ha, ha, ha.

 4. Brawa dla księdza, Pani Wcisło popiera zabijanie nienarodzonych, Kościół nie. Więc po co tak chodzi i udale katoliczke?

 5. technik lotniczy

  Brawo odważny i mądry ksiądz Dyjak . Jakże brakuje nam mądrych ludzi . Nigdy nie byłem na wyborach ale znam Panią Wcisło jest to szeszmacona wyrafinowana osoba , bardzo bardzo FAŁSZYWA dbająca wyłacznie o swój interes , Posiadająca mnóstwo nieruchomości na różne osoby . Wszystkiego dorobiła się dzięki zasiadaniu w Radzie Miasta . Nie dajcie się na brać na jej wizerunek.

  • Mądry ksiądz 🙂 wyprawy krzyżowe, inkwizycja i spalenie na stosie tysiące kobiet. Watykan zabił więcej ludzi niż wszystkie wojny razem wzięte. Bądź owieczką.

 6. Dyjakt ty … już wiesz co.

 7. Pewnie brała nauki u Palikota bo tak samo się zachowuje aby tylko zbierać punkty w wyborach do europarlamentu. Nieważne jak mnie będę oceniać aby wybrali bo i tak po kilku miesiącach wszyscy zapomną . Taka ta polityka i wszelki brud z tym związany

Dodaj komentarz