Piątek, 21 czerwca 202421/06/2024
690 680 960
690 680 960

10 mld złotych na Narodowy Program Odstraszania „Tarcza Wschód”. „Umocnimy 400 km granicy z Rosją i Białorusią” (wideo)

– Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 mld zł. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, te 10 mld zł uruchomiliśmy już w tej chwili, te prace zaczęliśmy, tak, aby granica polska była bezpieczna w czasach pokoju, żeby to była granica nie do przejścia dla przeciwnika w czasie wojny. Nazwaliśmy ten narodowy plan obrony i odstraszania kryptonimem #TarczaWschód – powiedział Donald Tusk w trakcie uroczystości w Krakowie z okazji 80. rocznicy Bitwy o Monte Cassino.

– Nasze myśli biegną w tej chwili do weteranów – miałem zaszczyt gościć ich w siedzibie polskiego rządu kilka dni temu. Dzisiaj pamiętamy o Was – chwała Wam, będziecie zawsze w naszej pamięci, w naszych sercach przykładem polskiego bohaterstwa, niezłomności i odwagi. Jesteście dzisiaj tam – na włoskiej ziemi dając po raz kolejny świadectwo swojej niezłomności i swojego patriotyzmu. Kiedy rozmawiałem z weteranami tej słynnej bitwy, mówili mi, że są bardzo dumni ze swojej ojczyzny, że jest taka jak wtedy w ich marzeniach kiedy wspinali się na wzgórze, jest wolna, jest bezpieczna, jest silna. I z każdym dniem bezpieczniejsza i silniejsza, chociaż czasy są tak trudne, są tak wielkim wyzwaniem – nie tylko dla naszej ojczyzny – powiedział premier.

Następnie Donald Tusk wspominał prezydenta Ukrainy.

– Dzisiaj też przypominam sobie słowa Prezydenta Zelenskyego, Prezydenta kraju z nami zaprzyjaźnionego, który toczy śmiertelny bój o swoją niepodległość i wolność. Kilkadziesiąt godzin temu w czasie długiej rozmowy powiedział bardzo znaczące dla nas słowa: „My Ukraińcy marzymy o tym, aby przynajmniej w części Ukraina była tak bezpieczna jak Wasza ojczyzna, jak Polska.” Polska jest bezpieczniejsza i silniejsza niż kiedykolwiek wcześniej w nowożytnej historii. Dzięki Wam żołnierze, dzięki Waszym dowódcom, dzięki całemu polskiemu narodowi, dzięki tej narodowej, mądrej, wizjonerskiej polityce, którą wspólnie prowadzimy od 35 lat. O bezpieczeństwie Rzeczpospolitej dzisiaj mówi nam wymiar geopolityki. Ten geopolityczny wymiar polskiego bezpieczeństwa to trwałe osadzenie Polski we wspólnocie zachodu – w NATO, w Unii Europejskiej – mówił dziś w Krakowie Donald Tusk.

Dodał, że dzisiaj jest tak ważną dla nas rzeczą, dla Polek i Polaków, dla Rzeczpospolitej, abyśmy dobrze wywiązali się z roli lidera wspólnoty zachodu, tu w tej części świata.

– Taka będzie Europa, jaka będzie Polska. Europa będzie bezpieczna, jeśli Polska będzie silna i bezpieczna. I dlatego naszym zadaniem jest wspólnie z innymi chronić wspólnotę zachodu, chronić Europę przed wszelkimi atakami, przed wszelkimi formami agresji. Postanowiliśmy także, żeby już nie było nigdy poczucia wstydu, czy jakichś zaniechań zadbać o ekwipunek każdego żołnierza, a w najbliższej perspektywie każdego rezerwisty – to jest program pod kryptonimem Szpej, polski żołnierz będzie wyposażony, umundurowany – bo na to zasłużył – wyjaśnił premier.

10 mld złotych na umocnienie wschodniej granicy

– Podjęliśmy decyzję, aby zainwestować w Nasze bezpieczeństwo, a przede wszystkim w bezpieczną wschodnią granicę 10 mld zł. Rozpoczynamy wielki projekt budowy bezpiecznej granicy, te 10 mld zł uruchomiliśmy już w tej chwili, te prace zaczęliśmy, tak, aby granica polska była bezpieczna w czasach pokoju, żeby to była granica nie do przejścia dla przeciwnika w czasie wojny. Nazwaliśmy ten narodowy plan obrony i odstraszania kryptonimem #TarczaWschód. Przeznaczymy 10 mld złotych na Narodowy Program Odstraszania Wschód #TarczaWschód. Umocnimy 400 km granicy z Rosją i Białorusią – mówił szef rządu.

62 komentarze

 1. pieniądze wyrzucone w błoto !
  odpowiednio dobrana głowica wysłana z terytorium Rosyjskiej Federacji pokona nie taki mur
  lepiej na pensje dlalekarzy to przeznaczyć

 2. Wojna będzie, to oczywiste. Dlaczego? Po pierwsze, mentalność i chęć powrotu do wpływów Moskwy za czasów Układu Warszawskiego… Marzenie Putina i kumpli z KGB rządzących w Rosji. Po drugie, potrzeba nowych terenów do własnych celów logistycznych, politycznych, itd. Np. Suwalszczyzna może i Białystok dla Białorusi w przypadku jej zaangażowania w konflikt, jako nagroda… Po trzecie, wywarcie na UE zniesienia sankcji, przyzbania kredytów, itd. To jedyna droga dka Rosji na odwrócenie ywagi od problemów wewnętrznych, zacofaniu, różnicy poziomu życia, infrastruktury, inowacyjbisci w porównaniu z UE… Smutna prawda, ale to Rosja nie ma nic do stracenia, a może tylko zyskać….

  • wbrew powszechnej opinii Putin nie jest szaleńcem

  • Botopolskajest

   Ty świrze jedyny kraj który prze do wojny z ruskimi to USA , polskimi rękami chce to zrobić żeby samemu rozpocząć wojnę z Chinami bo wie że ruskim i chinolom na raz nie da rady

 3. Hahahaaa, narodowy program głupoty a nie odstraszania. Logicznego myślenia trzeba a nie takich bzdur i głupot. Przecież tutaj ani jedna noga ruskiego żołnierza nie stanie na polskiej ziemi tylko atomice spadną i będzie po poliniakach, którzy ujadają jak te psy na łańcuchu i plują jadem nienawiści na wszystkie strony. Oczywiście nikt o tym nie pomyśli tylko szczekają o śmiesznych tarczach i innych bzdurach oglupiając i tak już ogłupione spoleczenstwo. Wstyd i hańba!!!!! Tfuuuu!!!!!!!

Dodaj komentarz