Piątek, 21 czerwca 202421/06/2024
690 680 960
690 680 960

Dni Biłgoraja 2024. Gwiazdami imprezy będą Filipek oraz Kombi Łosowski

W sobotę, 25 maja, rozpoczną się tegoroczne Dni Biłgoraja. Miejscem imprezy będzie plac przed Biłgorajskim Centrum Kultury. Wydarzenie potrwa dwa dni.

Biłgoraj
2024-05-25, 17:00

W ramach Dni Biłgoraja odbędą się koncerty, animacje dla dzieci oraz spotkanie z kulturami Indian Ameryki Północnej. Tradycyjnie na miejscu imprezy zamelduje się także strefa gastronomiczna.

Pierwszego dnia imprezy na najmłodszych mieszkańców miasta czekać będzie Rodzinna Strefa Zabaw z „Powerland”. A w niej liczne gry, zabawy i konkursy. Nie zabraknie także baniek mydlanych oraz dużych maskotek. Dla uczestników przewidziane są upominki.

Wieczorem rozpoczną się koncerty, w tym tegorocznych gwiazd, czyli zespołu Kombi Łosowski oraz Filipka. Koncert na scenie letniej rozpocznie występ Biłgorajskiej Orkiestry Dętej im. Czesława Nizio. W sobotni wieczór wystąpi także Kuba Nizio oraz Ola Nizio – zwyciężczyni 5 edycji „The Voice of Poland”.

W niedzielę od godz. 13.00 organizatorzy zapraszają do wioski w stylu Indian Równin z XIX wieku, czyli Spotkania z kulturami Indian Ameryki Północnej. Będzie można zobaczyć wyposażenie tipi, w tym przedmioty- repliki z życia codziennego ich mieszkańców, czyli różne rodzaje broni: tomahawki, pokrowce na noże, tarcze, repliki karabinów, włócznie, łuki i maczugi. Stroje męskie, kobiece i dziecięce oraz typowe przedmioty codziennego użytku wykonane z naturalnych materiałów: siedziska, torby z surowej skóry typu parfleche, torby podróżne, dziecięce nosidełka i lalki, kubki, miski i sztućce z rogu, grzebienie z kości, dziecięce zabawki oraz instrumenty: bębny, grzechotki, flety.

Nastrój i klimat podkreślą pokazy tańców indiańskich Powwow, wykonywanych przy oryginalnej muzyce Indian Ameryki Północnej. Chętni będą mogli wziąć udział w licznych grach i konkurencjach strzeleckich czy zręcznościowo- humorystycznych, m.in.: strzelaniu z łuku, strzelaniu z winchesterów lub colta, rzutu na róg, polowaniu na „bizona”, wyścigach węży lub żółwi, rzutu migdałami bizona, rzutu skórzaną piłką z użyciem rakietek do lacrosse, indiańskie narty, rzutu podkowami, polowaniu na grzechotniki, polowaniu na uciekającą łasicę czy też wyścigach na kopytach bizona. Będzie także: płukanie złota na Alasce, indiańskie łowienie ryb i indiańskie przeciąganie lassa na pieńkach.

Popołudnie, to koncerty na scenie letniej pod hasłem „W kręgu tańca”. Rozpoczną się one o godz. 17.00. Jako pierwsi wstąpią Old Money Melodies, czyli Diana Kotuła z zespołem. Zagrają polską muzykę sprzed lat z własnymi aranżacjami. Następnie scena będzie należała do przedszkolaków z Przedszkola Samorządowego Nr 1, zespołów Biłgorajskiego Centrum Kultury, Młodzieżowego Domu Kultury oraz Kuby Nizio. Końcówka Dni Miasta będzie należała do zespołów ludowych- Zespołu Pieśni i Tańca „Kresy” z Lubaczowa oraz Grupy Folklorystycznej „Pokolenia” z BCK.

Dodaj komentarz