Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Przez lata istniała tam fabryka obuwia, teraz mogą stanąć bloki. Trwa rozbiórka budynków (zdjęcia)

Dawne zakłady przy ul. Kunickiego, w których produkowane było obuwie, dwa lata temu zostały sprzedane. Teraz ruszyło wyburzanie obiektów.

Ruszyło wyburzanie budynków po dawnej fabryce obuwia przy ul. Kunickiego. Mowa o halach produkcyjnych, magazynach i biurach należących niegdyś do firmy Protektor. Historia niektórych z nich sięga XIX wieku, kiedy to w okresie międzywojennym znajdowały się tam prywatne zakłady wytwarzające buty. Po wojnie zostały one znacjonalizowane, po czym ruszyła w nich produkcja obuwia na potrzeby Armii Polskiej.

W 1959 roku Minister Przemysłu Lekkiego powołał do życia Lubelskie Zakłady Przemysłu Skórzanego im. M. Buczka. Powstały one poprzez połączenie Fabryki Obuwia i Lubelskich Zakładów Garbarskich. Na przełomie lat 80/90 przedsiębiorstwo zostało przekształcone w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa, a w 1998 roku Protektor został spółką giełdową.

Głównym przedmiotem działalności firmy była produkcja obuwia specjalistycznego. Wśród klientów zaś polska armia czy też policja. Szereg wyrobów szło również na eksport. W tych latach obroty Protektora były spore, firma przejęła też jednego z niemieckich producentów obuwia. Jednak później pojawiły się problemy.

Na skutek trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa, z końcem 2011 roku zwolnionych zostało ponad 140 osób zatrudnionych w zakładzie przy ul. Kunickiego. Z biegiem czasu Protektorowi udało się przezwyciężyć kryzys i w 2016 r. spółka przeniosła się do nowej siedziby w podstrefie ekonomicznej na Felinie. Powstała tam hala produkcyjna oraz biura.

Wówczas tereny przy ul. Kunickiego stały się dla producenta obuwia zbędne. Jest to osiem działek o powierzchni ponad 1,3 ha. Choć protektor liczył, że kupiec na nieruchomość znajdzie się od razu, jej sprzedaż zajęła kilka lat. Wskazywano na atrakcyjne położenie w pobliżu dworca PKP i przyszłego PKS, czy też doskonałą komunikację. Podkreślano, że jest to idealne miejsce na hotel, sklepy, usługi i zabudowę deweloperską. Ostatecznie transakcja została zawarta dopiero w połowie 2020 roku.

(fot. lublin112)

31 komentarzy

  1. Prawidłowo zburzyć te tereny
    Patologia pozar triblant srg pójdzie
    Niech wyburzają tą okolice
    Będzie mniej patusiarstwa

  2. Dla Armii Polskiej? To i dla Andersa tez robili? Czy tylko dla berlingowcow.

  3. Tylko nie narzekać potem jeden z drugim „miastowym”, że wam pociągi po nocach hałasują 😉

  4. Świetnie napisany artykuł, z historią, faktami, ciekawymi detalami,
    widać, że ktoś popracował nad nim.
    dziękujemy 🙂

  5. A z Fabryką Wag z Łeczynskiej co się stało?

  6. STOP LEWACKIEJ DEPRAWACJI❗❗❗

    Dla kogo te bloki?
    Dla nowych pracowników jakiegoś dyskonta?
    Dla wieśniaków, którzy sprzedadzą ojcowiznę i zaciągną kredyty?
    Dla niewolników ,,nowego ładu”?

    Niech ktoś sorawdzi ile obywatelstw ma Morawiecki, Niedzielski, Duda et consortes…
    Wtedy inaczej będziemy myśleć.

  7. ,aa,boKrzycho.paPj

    To jest tuż przy wiadukcie? Odpowiedzc IE mieszczuchy wieśniakowi proszę

Z kraju