Piątek, 24 maja 202424/05/2024
690 680 960
690 680 960

Burze możliwe w piątek nad Polską. Grad, ulewy, krupa, na niebie tęcze oraz wały szkwałowe

W piątek Polska znajduje się w zasięgu układu niskiego ciśnienia migrującego znad Morza Północnego nad obszar kraju. Spływać będą arktyczne i polarne masy powietrza, przynosząc zachmurzenie i opady atmosferyczne o różnej intensywności, przeważnie deszczu, ale lokalnie również w formie mieszanej i krupy śnieżnej oraz gradu.

Dziś prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, początkowo na zachodzie zachmurzenie małe. Przelotne opady deszczu pochodzenia konwekcyjnego. Możliwe punktowe burze z opadami krupy śnieżnej i drobnego gradu. Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami, zwłaszcza w czasie burz porywisty, z kierunków zachodnich w porywach do 65 km/h.

Przewiduje się, że pierwsze burze mogą pojawić się dzisiaj około godziny 12-13. Najwięcej będzie ich pomiędzy godz. 14.00 a 18.00. Wieczorem na skutek zaniku insolacji słonecznej zaczną zanikać. Nad jednym obszarem przejść może nawet kilka struktur konwekcyjnych. Warto obserwować dziś niebo, gdyż konwekcja może być niezwykle fotogeniczna, przynosząc tęcze, efektowne wały szkwałowe, ciekawie prezentujące się smugi opadowe. Burze mogą wystąpić dziś lokalnie w całym woj. lubelskim.

Kolejne przygruntowe przymrozki  i wietrznie

Noc z piątku na sobotę przyniesie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Zwłaszcza na zachodzie przelotne opady deszczu. Temperatura minimalna od 1°C do 4°C. Punktowo przy gruncie w rejonie większych i dłuższych przejaśnień przygruntowy przymrozek. Wiatr słaby, z kierunków południowych.

Sobota przyniesie w regionie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Przelotne opady deszczu i punktowe burze. Suma opadów również w trakcie burz do 5-10 mm. Na termometrach od 10°C do 12°C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, okresami porywisty, a w trakcie burz w porywach do 60-65 km/h, południowy i południowo-zachodni.

Noc z soboty na niedzielę przyniesie zachmurzenie duże. Spodziewane przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem. Temperatura minimalna od 1°C do 4°C. Wiatr słaby i umiarkowany, początkowo zmienny, następnie północny.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe.

Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prawdopodobieństwo wystąpienia dziś burz szacuje się na 30% w woj. lubelskim. Najwięcej będzie ich pomiędzy 13 a 18 czasu urzędowego.

Prognozy pogody
Położenie opadów i lokalnych burz nad Polską

16 komentarzy

 1. Poczekamy zobaczymy. Na ten wszelki wypadek osłonię grządki włókniną, a w okno tunelu foliowego: gromnico-odgromnica i facjata jednej z wielu w Polsce, matek boskich.

  • Najlepiej wystaw za okno facjate swojej starej. Jest pewne, że w takiego bazyla piorun nie strzeli ze strachu. A jeżeli nawet, to i tak będziesz na tym interesie zarobiony.

  • Ale jaja ale jaja

   Zobaczymy śmieszku jak się niedługo będziesz śmiał

 2. „Wały szkwałowe” – ciekawe czy jak do sąsiada powiem: „ty wale szkwałowy”, to sie obrazi, czy nie.

 3. ##### niemieckich sługusów

  kara za głosowanie na chyżego rója

 4. Wczoraj miały być przymrozki, dziadek mój lepiej przepowiadał z dnia na dzień..!!

 5. W końcu jakieś porządne wały, to mi się podoba

 6. „Wieczorem na skutek zaniku insolacji słonecznej zaczną zanikać”. Czyli, wieczorem na skutek zaniku nasłonecznienia słonecznego zaczną zanikać😁😉 Tak to wychodzi, bo insolacja z definicji jest słoneczna.

  • W moim „regionie”, popadało z 15 mninut, a potem stała się „insolacja słoneczna”, aż do wieczora. Dzięki temu mogłem postawić tunel foliowy i… teraz mi nie napada.

   P.S. Kiedyś słońce normalnie świeciło, ale teraz wg. uczonych w języku polskim, odpala insolację słoneczną.

   • Ja chętnie bym się poopalała, bom blada jak jaka agentka towarzyska, ale dziś insolacja słoneczna chu…a.

Dodaj komentarz

Wiadomości z info112