Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Padła ofiarą spoofingu. Kobieta straciła kilka tysięcy złotych

Mieszkanka Kraśnika uwierzyła w historię oszustów o tym, że jej konto jest zagrożone. Jak się okazało przestępcy podszyli się pod numer infolinii prawdziwego banku i nakłonili ją do przelania poprzez BLIK pieniędzy na „bezpieczne konto”.

Do 63-letniej mieszkanki Kraśnika zadzwonił mężczyzna podający się za pracownika centralnego oddziału jednego z banków. Zasugerował, że ktoś na jej dane poprzez Internet złożył wniosek o kredyt. Kobieta zaprzeczyła, ale powiedziała, że ma konto w innym banku i przekazała jego nazwę. Wtedy oszust powiedział, że przekaże tę informację zgodnie z właściwością. Polecił jej zainstalowanie aplikacji ZOOM i wypełnienie „wniosku o niezłożeniu kredytu”.

Po chwili zadzwonił kolejny telefon, gdzie na wyświetlaczu telefonu kobiety pojawił się numer i nazwa banku, w którym 63-latka ma konto. Prawdopodobnie oszuści użyli metody spoofingu, czyli podszyli się pod numer infolinii banku. Kolejny rzekomy konsultant mówił o zagrożonych oszczędnościach, namawiał ją, aby je przelała na bezpieczne konto.

Kobieta otrzymała polecenie, by uaktywnić płatności BLIK w telefonie i podać wygenerowane numery. Fałszywy konsultant gwarantował, że będzie mogła odebrać swoje pieniądze w placówce. Jak się okazało z konta zniknęło ponad 5 tysięcy złotych. Teraz policjanci prowadzą czynności w sprawie tego oszustwa.

Co to jest spoofing?

Spoofing to technika polegająca na podszywaniu się pod inną osobę, urządzenie lub sieć w celu oszukania lub wprowadzenia w błąd. Spoofing może być stosowany w celu uzyskania nieautoryzowanego dostępu do danych lub systemów, rozsyłania spamu, phishingu lub ataków hakerskich.

Przykładem spoofingu może być fałszywe adresowanie poczty e-mail, gdzie adres e-mail nadawcy zostaje sfałszowany, aby wyglądał jak prawdziwy. Innym przykładem jest atak typu IP spoofing, gdzie adres źródłowy w pakietach sieciowych jest podmieniany, aby ukryć prawdziwe źródło ataku.

Istnieją różne techniki spoofingu, w tym adresowanie MAC, adresowanie IP, DNS, e-mail i wiele innych. Spoofing jest często wykorzystywany w atakach typu phishing, aby oszukać użytkowników i skłonić ich do ujawnienia poufnych informacji lub pobrania szkodliwego oprogramowania.

(fot. pixabay.com)

6 komentarzy

  1. Kobiety są inteligentniejsze od mężczyzn. Zawsze to mówiłem.

  2. Jasio z zerówki

    Jak za dużo miała, a może łatwo przyszło, to dobrze, że oddała bardziej potrzebującym.
    Bóg jej to za dobry uczynek odfajkuje.

  3. to z mieszkanka kraśnika nie mogło się dobrze skończy

  4. Kraśnik i wszystko jasne ?

  5. smartfony odmuzdzaja prawie jak pis

  6. To już przechodzi ludzkie pojęcie! Znowu „zagrożone oszczędności”, i do tego w innym banku???

Z kraju