Środa, 22 maja 202422/05/2024
690 680 960
690 680 960

Silna ulewa zmierza do woj. lubelskiego, niewykluczone lokalne burze. Potem silne ocieplenie, na termometrach powyżej 25 stopni

We wtorek Polska jest jeszcze pod wpływem klina wyżowego z zachodu Europy. Do naszego kraju będzie miał jeszcze miejsce napływ chłodnych mas powietrza polarnego i arktycznego, co sprowadzi duże zachmurzenie, również z lokalnymi, przelotnymi opadami deszczu, deszczu ze śniegiem, a nawet śniegu w niektórych regionach naszego kraju. Największe przymrozki w mijającym miesiącu już za nami. Nadchodząca noc i jutrzejszy poranek już bez przymrozków, ale noc przymrozkowa możliwa jest jeszcze w obszarach rozpogodzeń z czwartku na piątek. Ujemna temperatura może wystąpić także w piątek rano.

Dziś po południu i wieczorem obserwowano jest zachmurzenie umiarkowane i duże w woj. lubelskim. Jednak nad południowym wschodzie możliwe słabe, przelotne opady deszczu. Temperatura maksymalna od 9°C do 11°C. Wiatr będzie na ogół słaby, z kierunków południowych.

W nocy z wtorku na środę prognozowane jest zachmurzenie duże i całkowite. Wpływ na pogodę zacznie mieć niż śródziemnomorski Biruta z systemem frontów atmosferycznych. Migrujące z południowego-wschodu na północny-zachód opady deszczu o natężeniu słabym. Nad ranem okresami o natężeniu umiarkowanym. W najchłodniejszej części nocy od 4°C do 7°C. Wiatr będzie słaby, jednak po północy okresami wzmagający się do umiarkowanego i porywistego, przeważnie północno-wschodni i wschodni.

Wielogodzinne opady deszczu i burze

W środę Polska znajdzie się pod wpływem systemu frontów atmosferycznych związanych z mocno uwodnionym cyklonem śródziemnomorskim Biruta, który przechodzi znad basenu Morza Śródziemnego i Półwyspu Apenińskiego wprost nad obszar naszego kraju. Dlatego w trakcie całej jutrzejszej doby w większości regionów oczekiwane są liczne, wielogodzinne opady w formie ciągłej i okresowo konwekcyjnej, na ogół w postaci deszczu, gdzieniegdzie również mieszane oraz mokrego śniegu. Możliwe są też lokalne burze w woj. lubelskim. Mieszana forma opadu wystąpi zwłaszcza na samym południu Polski. Nad Polskę docierać ma coraz wilgotniejsze i nadal chłodne powietrze pochodzenia polarno-morskiego. Silne ocieplenie prognozowane jest dopiero na koniec tygodnia.

Środa przyniesie w całym regionie zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami na południowym wschodzie. Prognozowane wielkoskalowe i konwekcyjne opady deszczu, o słabym, jak i też o natężeniu umiarkowanym. Natomiast na krańcach południowych, południowo-wschodnich i częściowo wschodnich możliwe burze. Lokalnie suma opadów do 10-15 mm. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia od 8°C do 11°C, natomiast na południowym wschodzie najcieplej, bo do około 13°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany i porywisty, z kierunków przeważanie się zmieniających. W trakcie burz porywy do 50-60 km/h.

Noc ze środy na czwartek przyniesie zachmurzenie duże i całkowite. Gdzieniegdzie opady deszczu. Miejscami silne zamglenie. W najchłodniejszej części nocy od 3°C do 5°C. Zachmurzenie warstwowe ograniczy ryzyko nocnych i porannych przymrozków. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany i porywisty, południowo-zachodni i zachodni.

Przejaśnienia i wiatr. Kiedy ocieplenie?

W czwartek prognozowane jest w woj. lubelskim zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Gdzieniegdzie, zwłaszcza początkowo, słabe opady deszczu. W najcieplejszy momencie dnia od 9°C do 12°C. Wiatr będzie słaby, okresami umiarkowany i porywisty, zachodni i południowo-zachodni.

Ocieplenie zacznie postępować pod koniec mijającego tygodnia. Nie zabranie rozpogodzeń i większych przejaśnień. Cyrkulacja zmieni się na południową i południowo-zachodnią, dlatego napłynie cieplejszy strumień cieplejszej masy polarnomorskiej, przejściowo nawet zwrotnikowa.

W piątek na termometrach zobaczymy nawet 13-15°C. Jeszcze cieplej zrobi się w ostatni weekend kwietnia, gdy to odnotujemy 17-19°C. Jeszcze cieplej zrobi się w niedzielę, gdy to zmierzone zostanie 21-22°C. Przekroczony zostanie więc próg dnia ciepłego.

Przełom kwietnia i maja zaskoczy pod kątem temperatur. Będzie nawet 24-26°C w woj. lubelskim, a więc powrócą dni gorące, gdy temperatura przekroczy 25°C. Wstępnie bardzo ciepło zapowiada się początek długiego weekendu majowego, ale na bardziej precyzyjne prognozy numeryczne musimy jeszcze poczekać, gdyż stabilna pogoda najprawdopodobniej nie utrzyma się przez całą majówkę. O szczegółach będziemy jednak informować w kolejnych dniach.

Prognozy pogody
Położenie opadów i lokalnych burz

11 komentarzy

 1. Golec (czyt. bolec)

  Oj oj oj! Oj oj!

 2. Silna ulewa ????? Oczywiście wszystko trzeba wyolbrzymić…

 3. 26 stopni z majówkę w [***] i można żyć.

 4. silna ulewa 7mm deszczu moooze spadnie ajwaj

 5. A może być słaba ulewa?
  Czyli dzisiaj będą opady deszczu o różnym natężeniu. Jakaś nowość w tym rejonie świata?
  Popada i przestanie. Później się wypogodzi i będzie ciepło. Za jakiś czas znowu popada i tak w kółko. A w jesieni będzie ochłodzenie i zacznie padać śnieg.
  Niektórym przypomnę: kwiecień plecień itd. To przysłowie nie powstało wczoraj.

 6. No i gdzie ta ulewa?

  • skorzystaj z radaru pogodowego i sprawdź, a jak nie potrafisz poproś kogoś mądrzejszego

   • Dlaczego tak agresywnie odpowiadasz? Pytanie było normalne. Ulewy nie miało być i nie było. Wszystko się rozmywa. A to, że ktoś sobie robi z igły widły to inna sprawa. Po co komu milion radarów do mżawki?

    • Zapoznaj się z danymi z radarów i nie pajacuj. W Afryce tez nie pada i co, też się nie sprawdziła?

Dodaj komentarz