Poniedziałek, 14 października 202414/10/2024
690 680 960
690 680 960

Nietypowa ekspozycja w Galerii Saskiej. To już ostatnie chwile na jej obejrzenie… (zdjęcia)

Przechodząc wzdłuż ogrodzenia Ogrodu Saskiego w Lublinie, można na chwilę zatrzymać się, aby zapoznać się z treścią kolejnej, ale tym razem zupełnie innej niż poprzednie, wystawy.

Prezentowanych jest tu obecnie 20 plansz, ale jeszcze tylko przez kilkanaście godzin. Tym razem jednak nie są to prace artystyczne, lecz materiały poglądowe. Szkoda jednakże, iż wieczorem nie jest obecnie włączane indywidualne oświetlenie każdej planszy. W świetle lamp ekspozycja nabiera zawsze dodatkowego uroku.

Ekspozycja zatytułowana „Lokomotywy” Funduszy Europejskich” poświęcona jest wyeksponowaniu 20 najbardziej reprezentatywnych projektów dofinansowanych z Funduszy Europejskich w ramach programów regionalnych na lata 2007-2013 oraz 2014-2020.  Jednocześnie wystawa stanowi promocję tych samych funduszy dla Lubelskiego na lata 2021-2027.

Wystawa zorganizowana jest dla uczczenia 20-lecia Polski w Unii Europejskiej, a dofinansowana została właśnie przez Unię Europejską z tychże Funduszy Europejskich.

Galeria Saska, usytuowana wzdłuż Al. Racławickich, zlokalizowana jest na ogrodzeniu okalającym Ogród Saski. Kontynuuje ona działalność Galerii na Płocie, która pod egidą Teatru Starego funkcjonowała w tymże miejscu od 2014 r. Od roku 2015 organizatorem wszystkich wystaw jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a galeria zmieniła nazwę, ciągle poszerzając ofertę kulturalną miasta oraz angażując coraz szersze kręgi mieszkańców do głębszego uczestnictwa w kulturze. Lublinianie przed laty ciepło przyjęli to przedsięwzięcie. Podobnego zdania są również odwiedzający miasto turyści.

Wydarzenie współfinansuje Urząd Miasta Lublin. Ta otwarta przestrzeń wystawiennicza pozytywnie wpływa na wizerunek miasta, demonstrując jego stałe ukierunkowanie nie tylko na kulturę i dialog, ale na dialog kultur. Wystawom artystycznym zawsze towarzyszą spotkania z twórcami, które odbywają się w CSK. Siedem lat temu, w roku 700-lecia Miasta Lublina, galeria wyposażona została w nową iluminację. Dzięki temu prezentowane w tym miejscu ekspozycje są świetnie widoczne również po zmierzchu, jeśli tylko oświetlenie jest włączone.

Tekst i zdjęcia: Leszek Mikrut

Dodaj komentarz

Z kraju

Polityka i społeczeństwo

Zdrowie i styl życia