Sobota, 27 kwietnia 202427/04/2024
690 680 960
690 680 960

Niebezpieczne burze pojawią się w sobotę w woj. lubelskim. Możliwe gradobicia, podtopienia i liczne wyładowania atmosferyczne

W sobotę w regionie możliwe są gwałtowne burze, którym będą towarzyszyły lokalnie opadu gradu. Największym zagrożeniem będą liczne wyładowania atmosferyczne oraz silny wiatr.

Sobota przyniesie dominacje pola podwyższonego ciśnienia. Jednak nie oznacza to, że warunki pogodowe okażą się stabilne. W naszej części Polski zalega jednak gorąca, wilgotna i z biegiem dnia coraz bardziej chwiejna masa powietrza pochodzenia zwrotnikowego. Dziś najsilniejsze burze pojawią się w drugiej części dnia w zasięgu stref zbieżności wiatru. Szczególnie groźnie może być na terenie Roztocza Środkowego i Zachodniego, jak i też Równiny Biłgorajskiej.

Intensywne zjawiska burzowe niewykluczone są też w powiatach graniczących z Ukrainą i Białorusią. Teoretycznie w tej masie burze możliwe są w całym regionie punktowo, lecz najsilniejsze okażą się głównie na wyżej wymienionych obszarach. Dziś podstawowym zjawiskiem towarzyszącym burzom okażą się ulewne opady deszczu, których akumulacja może sięgać 30-60 mm, prowadząc do podtopień i zalań, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. Głównie terenów niżej położonych. Pierwsze burze mogą utworzyć mogą się w okolicach godziny 12.00-14.00 na terenie woj. lubelskiego.

Sobota z burzami

Początek weekendu przyniesie groźne burze wewnątrzmasowe, które formować mają się w zasięgu stref zbieżności wiatru. Przewidujemy, że dziś utworzą się na przeważającym obszarze regionu krótkotrwałe burze pulsacyjne, słabo zorganizowane klastry wielokomórkowe, a nawet pojedyncze superkomórki burzowe. Chmury Cumulonimbus wykazywać będą się dziś wysoka aktywnością elektryczną, co stwarzać ma realne zagrożenie dla zdrowia, życia i mienia w przypadku wystąpienia licznych wyładowań doziemnych, typu chmura-ziemia.

Zachowaj bezpieczeństwo w trakcie burz

Unikajmy chowania się pod drzewami oraz wysokimi obiektami oraz wiatami, w które może uderzyć piorun. Wyjdźmy z akwenów wodnych, gdy zacznie grzmieć. Na otwartej przestrzeni najbezpieczniejszym schronieniem jest zamknięty samochód, który jest tzw. klatką Faradaya. W minionych dniach na terenie Europy, jak i też w Polsce miały miejsce śmiertelne porażenia przez wyładowania doziemne. Niejednokrotnie zdarzało się, że pioruny uderzały przed strefą opadów, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób postronnych, jak i też obserwatorów zjawisk burzowych, gdyż pioruny potrafiły uderzyć nawet 10-40 km od macierzystej komórki burzowej.

Należy pamiętać, że największe skupisko wyładowań jest często blisko obszarów najbardziej intensywnego gradu lub opadów deszczu, błyskawice mogą uderzyć w ziemię w obrębie opadu burzowego lub bez deszczu, w Twojej lokalizacji w dużej odległości od komórki burzowej. Nazywane jest to tzw. gromem z jasnego nieba i często przenosi bardzo dużą energię z wierzchołka macierzystej chmury Cumulonimbus.

Najbezpieczniejszym miejscem do schronienia się podczas burzy jest odpowiednio uziemiony budynek lub całkowicie zamknięty metalowy pojazd. Nieuziemione chaty, drewniane szopy, schrony przeciwdeszczowe, przystanki lub zadaszenia nie zapewniają żadnej ochrony i mogą być bardzo niebezpiecznymi miejscami podczas burzy, nawet jeśli nie uderzy w nie bezpośrednio piorun, gdyż można zostać porażonym tzw. napięciem krokowym, które wynika z różnicy potencjałów. Szacuje się, że w odległości do 50-100 m od uderzenia pioruna można zostać rannym albo zabitym od wyładowania atmosferycznego. Wiele jednak zależy od energii wyładowania oraz np. tego czy grunt jest mokry i łatwiej przewodzi prąd niż suchy.

Możliwe powodzie błyskawiczne i silny wiatr

Sobota przyniesie w dzień zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami wzrastające do dużego i w tych rejonach możliwe przelotne opady deszczu i burze z gradem. W trakcie burz suma opadów do 30-50 mm, punktowo na skutek przechodzenia kilku burz nad jednym obszarem do 60 mm prowadząc do zalań i podtopień, a nawet miejscowych powodzi błyskawicznych. W najcieplejszym momencie dnia temperatura maksymalna od 30°C do 32°C, ale na skutek przejścia burz nad danym obszarem spaść może o nawet 5-10°C w kilka minut. Wiatr okaże się słaby, zmienny. W trakcie burz porywy wiatru do 60-80 km/h, punktowo w przypadku pojawienia się silnej superkomórki burzowej do 90 km/h, powodując miejscowe szkody.

Prognozuje się, że burze utrzymają się nad województwem lubelskim w pierwszej połowie nocy z soboty na niedzielę i będą kontynuacją dziennej konwekcji. Prognozuje się zachmurzenie małe i umiarkowane, gdzieniegdzie także duże z przelotnymi opadami deszczu i burzami. W najchłodniejszej części nocy od 19°C do 20°C, a wysoka wilgotność powietrza może dodatkowo potęgować uczucie parności, utrudniając nocny odpoczynek. Niewykluczone, że miejscami, głównie w aglomeracjach miejskich będzie to noc tropikalna. Wiatr okaże się słaby, zmienny. W czasie burz wiatr w porywach do 50-70 km/h, najsilniejszy w pierwszej części nocy. Nie można wykluczyć, że burze utrzymają się miejscami nad regionem do godzin porannych w niedzielę, ale będą to zjawiska mocno punktowe.

Prawdopodobieństwo wystąpienia lokalnych burz ocenia się na 90% w woj. lubelskim. Najsilniejsze zjawiska burzowe powinny wystąpić pomiędzy 16.00 a 21.00 w sobotę, potem zaczną one stopniowo słabnąć i zanikać.

Burze to zjawiska lokalne

Należy pamiętać, że burze są zjawiskiem lokalnym i trudnym do prognozowania, a często również nieprzewidywalnym. Dlatego zaleca się śledzenie danych z sieci dopplerowskich radarów meteorologicznych POLRAD, detektorów wyładowań i zdjęć satelitarnych, aby zorientować się, czy w naszym rejonie tworzą się, bądź też przechodzą komórki burzowe. Nie ma i długo nie będzie precyzyjnych narzędzi, które wskażą nam z dużym wyprzedzeniem czasowym, gdzie konkretnie oraz w jakich godzinach pojawią się komórki burzowe. Dlatego stawia się duży nacisk na prognozy nowcastingowe, jakie opierają się na danych z sieci radarów dopplerowskich, obrazów satelitarnych w spektrum widzialnym i podczerwieni, jak i też pionowych sondowań atmosfery balonami meteorologicznymi, systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych, obserwacji naziemnych ze stacji meteorologicznych oraz modeli nowcastingowych o dużej rozdzielczości.

Prognozy pogody dla Polski

Położenie opadów i lokalnych burz

28 komentarzy

  1. I gdzie te kataklizmy o których straszyliscie? U nas zero mm deszczu. Nie mówiąc już o burzy.

  2. … żeby chociaż kropla deszczu spadła. Szkoda gadać. O deszczu można sobie co najwyżej tutaj poczytać.

  3. Zero deszczu i burzy czy chociaż raz się sprawdziły im te komunikaty.

  4. Dziadek ze Slamsowa

    Na slamsowie też jakoś się nie bardzo sprawdziły strachy na Lachy.
    Owszem grzmiało w „regionie”, bom na własny aparat słuchowy słyszał, ale ledwie co popsikało.
    Pies sąsiada pod krzaczkiem na trawniku więcej zwilżył.
    Za to na na windach, żem widział, że całe zło poszło se na tą wredną Białoruś i tam dopiero się działo.
    I dobrze im tak, job ich mać, łukaszenkowcom i wagnerowcom

Dodaj komentarz

Z kraju