Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze znów uderzą w woj. lubelskie. Grad, zalania i niskie ryzyko trąby powietrznej

W sobotę w woj. lubelskim prognozowane są gwałtowne burze. Będą im towarzyszyły intensywne opady deszczu, lokalnie też gradu. Podczas dzisiejszych burz istnieje ryzyko pojawienia się trąby powietrznej.

W sobotę pozostajemy w wilgotnej i bardzo ciepłej masie powietrza z rejonu Morza Czarnego. Tylko zachód Polski znajdzie się w stabilnym powietrzu polarnym znad Atlantyku. Prognozowane są gwałtowne burze na wschodzie, których podstawowym zagrożeniem będą ulewne opady deszczu, grad i silny wiatr. Temperatura wyniesie dziś od 21°C do 25°C.

Nasza część Europy ma być w zasięgu płytkiego ośrodka niżowego, który ulokuje się początkowo w centrum kraju, związanego z bardziej rozległym układem niżowym znad południowej Ukrainy.

Dzisiejsze burze ponownie przyniosą ulewy od 10 mm do 50 mm, grad od 1 cm do 3 cm. W skrajnych przypadkach możliwy pojedynczy incydent z opadami gradu do 4 cm. Oprócz tego należy spodziewać się silnych porywów wiatru od 70 km/h od 90 km/h. Istnieje ryzyko trąby powietrznej ze względu na niski poziom kondensacji, znaczne nagromadzenie wilgoci w troposferze oraz sporą chwiejność termodynamiczną.

Rozwój chmur Cumulonimbus rozpocznie się już około południa, gdy planetarna warstwa graniczna zostanie ogrzana przez słońce. Szczytowa aktywność burzowa powinna zostać osiągnięta po południu.

Podstawowym zagrożeniem ze strony burz mają być ulewne opady deszczu, prowadzące do podtopień. Sprzyjać będzie temu duża zawartość wody opadowej w pionowym słupie powietrza, która oscylować ma w przedziale od 32 mm do 41 mm, co w warunkach niskiego przepływu mas powietrza skutkować będzie znaczną akumulacją opadów. Burze przemieszczać będą się dziś powoli ze wschodu, południowego-wschodu na zachód i północny-zachód przeważnie z niską prędkością. Warunki w troposferze sprzyjać będą tworzeniu się pojedynczych komórek burzowych oraz słabo zorganizowanych struktur wielokomórkowych.

Średni okres życia pojedynczej burzy wyniesie od 15 minut do 60 minut. Następnie komórka burzowa może wygasać, ale tuż obok niej na tzw. granicy odpływu (ang. outflow boundary) tworzyć mają się następne burze. Ponadto najbardziej rozbudowane w pionie chmury burzowe wykazywać mają się dużą aktywnością elektryczną.

Pierwsze burze mogą powstać już w godzinach przedpołudniowych, ale szczytowa aktywność burzowa jest prognozowana pomiędzy godziną 14 a 18. Burzowa aura utrzyma się również wieczorem. W pierwszej części nocy burze powinny zanikać. Natomiast w porze nocnej z uniesionego trybu konwekcji rozwój burz termicznych ma być ograniczony. Zjawiska w porze nocnej mają przynosić przeważnie opady deszczu.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

10 komentarzy

  1. Pan Cieć z Alei Lubartowskiej w Mieście Inspiracji (d.Lublin)

    Burze, grad, zalania i nadmiar wody…
    A było sie, agentka towarzyska, tak mocno modlić o deszcz, jak go nie było ?!
    A może nie do tego świętego, żeście sie modlili…

  2. XYZ a ty o poczucie humoru

  3. internetowy synoptyk

    Codziennie armagedon normalnie, az sie tego czytac nie da

  4. Stany w rzekach nadal niskie.

  5. O to teraz baracia rolnicy będą narzekać że mokro! Do tej pory było ze za suchalo a teraz że za mokro.Eh szkoda że prawdziwch rolników już niewielu zostało….. zastąpiły ich pazerne świnie dbające tylko o swój interes.

    • A kto zadba o ich interes, ty ? Co ty myślisz że rolnicy będą się zabijać w tych polach żeby jeszcze za swój koszt cię karmić.

      • O ich interes dba PiS ! Pozatym doją straszne pieniądze z dopłat UE . Będąc notabene przeciwko członkostwu Polski w jej strukturach. To się nazywa chamska morda wiesniacka. Rozumiesz!?

      • Rolnicy zyją dzięki miastu! gdyby nie miasto zdechli by z głodu. Komu sprzedaja ten swój syf ? Lepsza zywość można i sprowadza się z Zachodu.

        • O rzesz, Może mi ktoś logicznie wyjaśnić skąd biorą się tacy idioci pokroju tego typa nademą?

Z kraju