Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Gwałtowne burze nie odpuszczają. Znów wystąpią zalania, silny wiatr i gradobicia

W niedzielę w regionie prognozowane są kolejne gwałtowne burze. Przyniosą one intensywne opady deszczu, które będą powodowały miejscowe podtopienia i zalania. W trakcie burz możliwe są opadu gradu i silne porywy wiatru.

Niedziela przyniesie kolejne gwałtowne burze na obszarze województwa lubelskiego. Zjawiska burzowe przyniosą opady gradu, ulewne opady deszczu i silne porywy wiatru. Ponadto zjawiskom burzowym towarzyszyć ma duża ilość wyładowań. Niewykluczone są zalążki lejów kondensacyjnych, a nawet w pełni wykształcona trąba powietrzna. Temperatura wyniesie od 25°C do 28°C w najcieplejszym momencie dnia.

Już od godzin porannych troposfera w naszej części Polski jest niestabilna. Słabe burze występują na Roztoczu, a w kolejnych godzinach prognozowany jest wzrost aktywności burzowej. Zjawiska burzowe znów będą niebezpieczne. Przyniosą zalania, gradobicia i silny wiatr. Istnieje ryzyko pożarów od wyładowań.

Nasza część Europy pozostaje w słabogradientowym obszarze obniżonego ciśnienia. Napływa wilgotna i ciepła masa powietrza znad Morza Czarnego. Jedynie do zachodniej części Polski następuje adwekcja suchszej i stabilnej masy polarnej znad Atlantyku. Zaznacza się wpływ niżu znad Morza Czarnego. Ponadto na zachodzie kraju zalega front ciepły, który stanowi granice mas powietrza pod względem temperatury i wilgotności.

Warunki w troposferze sprzyjać będą dziś powstawaniu pojedynczych komórek burzowych i struktur wielokomórkowych. Niewykluczone jest uformowanie mezoskalowego układu konwekcyjnego, nawet w formie liniowej, który przemieszczać ma się ze wschodu na zachód późnym popołudniem.

Pierwsze groźniejsze burze możliwe są około południa. Największa ilość burz powstanie po popołudniu. Podstawowym zagrożeniem mają być ulewne opady deszczu. Możliwa akumulacja opadów od 10 mm do 50 mm, co może prowadzić do zalań. Średni okres życia pojedynczej burzy ze względu na słaby przepływ mas powietrza, niewielkie pionowe uskoki wiatru wyniesie od 15 minut do 60 minut. Na granicy odpływu zimnego powietrza (ang. outflow boundary) powstawać będą kolejne burze w bliskim sąsiedztwie.

Ponadto najgroźniejsze burze wygenerują opady gradu od 1 cm do 3 cm. Wiatr od 70 km/h do 90 km/h. Prognozowana jest wysoka aktywność elektryczna najsilniejszych burz. Niebezpieczna pogoda obejmie cały region. Burze mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia i życia oraz powodować szkody w mieniu. Późnym popołudniem i wieczorem od wschodu wkroczyć może mezoskalowy układ konwekcyjny, którego głównym zagrożeniem będą ulewy, opady gradu i silny wiatr.

Zjawiska burzowe mogą utrzymywać się jeszcze w nocy, mając na uwadze zaleganie chwiejnego sektora powietrza. Uniesiony tryb konwekcji ograniczy groźne zjawiska towarzyszące, a podstawowym zagrożeniem będzie deszcz i wyładowania atmosferyczne.

Najnowsze informacje pogodowe
Położenie opadów i burz

(fot. lublin112.pl)

Jeden komentarz

  1. Grill odwołany to zalania nie będzie. Na zdrowie wyjdzie.

Z kraju