Niedziela, 16 czerwca 202416/06/2024
690 680 960
690 680 960

Dziesiątki rannych w lubelskim skansenie. Nocne zmagania ratowników medycznych z całego kraju (zdjęcia, wideo)

Ponad 30 ambulansów zajechało minionej nocy do lubelskiego skansenu. W budynkach doszło do wybuchu butli z gazem. Była duża liczba poszkodowanych. Na szczęście to tylko scenariusz pierwszej konkurencji, z jaką przyszło zmagać się uczestnikom Regionalnych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym.

W środę w Lublinie rozpoczęły się Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym. Jest to jubileuszowa, gdyż 10. edycja tego, zorganizowanego przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie wydarzenia. Cieszy się ono bardzo dużym zainteresowaniem. Lista uczestników została bardzo szybko zapełniona, tym samym do zmagań przystąpiło 36 zespołów ratownictwa medycznego z całej Polski.

Przyjechały one z Krakowa, Kielc, Gdańska, Gdyni, Jeleniej Góry, Szczecina, Białegostoku, Wrocławia, Siedlec, Legnicy, Chełma, Tarnowa, Żywca, Sanoka, Łomży, Legionowa, Ostrołęki, Zamościa, Opola, Sosnowca, Rzeszowa, Bochni, oraz Bielska Białej. Do tego dwa zespoły gospodarzy, czyli Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego oraz jeden z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4.

Uczestnicy mistrzostw na początek wzięli udział w sympozjach naukowych, a w nocy przystąpili do pierwszej konkurencji. Odbyła się ona na terenie Muzeum Wsi Lubelskiej. Było to zdarzenie masowe z dużą liczbą poszkodowanych. Wszyscy musieli otrzymać profesjonalną pomoc. Każdy ruch ratowników oceniali sędziowie. Wszystko odbywało się w niezwykle realistycznych warunkach. Byli statyści, dużo emocji i jeszcze więcej sztucznej krwi.

Dziś na uczestników czeka kolejnych pięć konkurencji. Wszystkie z nich mają odzwierciedlać prawdziwe sytuacje, z jakimi mają do czynienia w swojej pracy. A więc mowa np. o wypadkach, katastrofach czy też różnego rodzaju zdarzeniach, w których uczestniczy wiele osób. Ich szczegółów organizatorzy nie zdradzają, aby nie ułatwiać zespołom zadania.

Co ważne, dwie z konkurencji odbędą się na terenie nowego dworca autobusowego oraz w Centrum Spotkania Kultur, aby mieszkańcy mogli obserwować zmagania ratowników. Dzięki temu społeczeństwo ma szansę zapoznać się bliżej z pracą ratowników medycznych. Symulowane zdarzenia będą realizowane między godz. 9.00 a 15.00.

Wydarzenie potrwa do piątku. Tego dnia ogłoszone zostaną wyniki oraz przewidziana jest Parada Ambulansów, które będą się przemieszczały po ulicach Lublina na Plac Teatralny przed Centrum Spotkania Kultur. Tam też przeprowadzona zostanie akcja edukacyjna o nazwie „Akcja – Defibrylacja”. Głównym celem wydarzenia jest przekazanie lokalnej społeczności wiedzy oraz praktycznych wskazówek dotyczących korzystania z przenośnego defibrylatora AED – urządzenia, które może uratować życie w przypadkach nagłego zatrzymania akcji serca.

Autor: redakcja

3 komentarze

  1. Ooo w końcu nowy dworzec nie będzie świecił pustkami

  2. Dzisiaj rano byli na Dworcu Lublin

  3. Teraz Usłyszysz Same Kłamstwa

    Zdarzenie masowe w Lublinie może się zdarzyć jak dwoje dziadków będzie miało bol brzucha i biegunkę a wynik się poślizgnie biegnąc po telefon by zadzwonić na 112.

Dodaj komentarz