Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Akcja zaraczania w naszym regionie. Do rzek wypuszczono kilkaset osobników raka szlachetnego (zdjęcia)

Ruszyła odbudowa populacji raka szlachetnego w ekosystemach wodnych naszego regionu. Skorupiaki trafiły do rzek, w których żyły przed laty. Tego typu akcja odbyła się w województwie lubelskim po raz pierwszy.

Pod koniec października do rzek Włodawka i Krzemianka w powiecie włodawskim wypuszczono 300 raków szlachetnych. Były to zarówno młode, jak też dorosłe osobniki. Akcja odbyła się w ramach pilotażowego programu zaraczania realizowanego przez Wody Polskie w Lublinie we współpracy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Miejsca te zostały wybrane nieprzypadkowo. Wcześniej przeprowadzono ekspertyzę przyrodniczą i hydro-morfologiczną poszczególnych rzek. Celem działań jest odbudowa populacji raka szlachetnego w ekosystemach wodnych naszego regionu.

Raki pochodziły z wylęgarni specjalizującej się w rozrodzie raka szlachetnego. Trafiły one do rzek, w których gatunek ten przed laty już występował. Odtworzenie populacji raka ma się przyczynić do utrwalenia zależności pokarmowych w ekosystemach wód płynących bardzo cennych przyrodniczo rzek Polesia Lubelskiego i Podlasia Południowego. Efektem tych działań będzie zarówno utrzymanie, jak i zwiększenie bioróżnorodności gatunkowej w skali obu makroregionów. Co więcej, kiedy wypuszczone osobniki zaczną się rozmnażać, ich potomstwo może stanowić materiał do odbudowy populacji gatunku w wielu innych ekosystemach wodnych wschodnich regionów Polski. Tego typu akcja odbywała się w naszym regionie po raz pierwszy. W jej ramach taka sama ilość raków trafiła do rzeki Liwiec w województwie mazowieckim.

Rak szlachetny jest największym i najcenniejszym rodzimym skorupiakiem, osiągającym 20-30 cm długości. Odznacza się też długowiecznością, dożywając ponad 20 lat. Żyje w czystych, chłodnych i dobrze natlenionych wodach, niezbyt bogatych w roślinność, z twardym dnem, w którym może kopać nory. Ze względu na jego dużą wrażliwość na zanieczyszczenia jest bioindykatorem, czyli wskaźnikiem czystości wód. Prowadzi nocny tryb życia, dzień spędza w ukryciu. Jako organizm wszystkożerny związany z dnem zbiorników pełni ważne funkcje sanitarne, nazywany jest czyścicielem wód. Odżywia się świeżą padliną, choć głównym składnikiem jego pokarmu są rośliny wodne.

Oprócz raka szlachetnego w wodach administrowanych przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie występuje też rak błotny, rak amerykański, rak marmurkowy oraz rak sygnałowy. Trzy ostatnie są jednak gatunkami inwazyjnymi, które poprzez ogromną płodność, szybki wzrost oraz dużą odporność na choroby a także umiejętność dostosowania się do niekorzystnych warunków środowiskowych, stanowią zagrożenie dla raków rodzimych, czyli szlachetnego i błotnego.

Akcja zaraczania w naszym regionie. Do rzek wypuszczono kilkaset osobników raka szlachetnego (zdjęcia)

Akcja zaraczania w naszym regionie. Do rzek wypuszczono kilkaset osobników raka szlachetnego (zdjęcia)

Akcja zaraczania w naszym regionie. Do rzek wypuszczono kilkaset osobników raka szlachetnego (zdjęcia)

Akcja zaraczania w naszym regionie. Do rzek wypuszczono kilkaset osobników raka szlachetnego (zdjęcia)

(fot. Wody Polskie)

15 komentarzy

  1. I fajnie. A jak zobaczymy z czerwonymi pręgami na grzbiecie, to od razu deptać.

  2. Kiedy w końcu PZW zacznie zarybiać rzeki?

  3. I pomyśleć że kiedyś za gnojka łapałem raki rękoma przy moście na janowskiej… piękne czasy …

  4. Dżuma racza je wykończy.

  5. małże też by się przydały w rzekach

  6. Dlaczego wypuszcza się je do rzek tuż przed trudnym okresem zimowym? Nie miałyby większych szans an przeżycie na wiosnę?

    • Dobre mówisz, ale to ekolodzy niech się wypowiedzią lub redakcja uprzedzi pytania czytelników ( pozdro redaktora :-).
      Inicjatywa dobra byle została dla w Polsce i by wody polskiej nie sprzedali na giełdzie czy co PiS i PO robi…

    • Być może dlatego, że wypuszczają w okresie „ochronnym” i woda może być lepiej dotleniona. Chociaż temperatura w której czują się najlepiej jest niższa. Raki potrafią przezimować w swoich norkach zimę. Zimy są słabe ostatnimi latami.

  7. czy mundurki do wpuszczania raków były zakupione od instruktora wędkarstwa, funduszy unijnych?,

  8. A zatkaliście odpływy kanalizacji do rzeki pobliskich domostw? Żałosne

Z kraju