Piątek, 26 kwietnia 202426/04/2024
690 680 960
690 680 960

Z każdego miejsca wynoszą ogrom śmieci, przeważają zielone butelki po piwie. Jest petycja do Perły

Większość śmieci, jakie zalegają w publicznych miejscach, stanowią bezzwrotne butelki po piwie. Problem jest duży, gdyż z kilkudziesięciu metrów kwadratowych, zbierane są setki tych szklanych opakowań.

Z tygodnia na tydzień rośnie liczba mieszkańców, którym zależy na tym, aby ich otoczenie nie tonęło w śmieciach. Do grupy „Posprzątajmy Lublin” przystąpiło już ponad 750 osób. W miarę swoich możliwości, jak też wolnego czasu, spotykają się i wspólnie oczyszczają z zalegających śmieci kolejne miejskie tereny. W ubiegły weekend był to rejon ul. Działkowej, wcześniej wąwóz na Węglinie, tereny obok Lidla na Jana Pawła II czy przy ul. Spacerowej.

Jak wyjaśnia Tomasz Futyma, pomysłodawca i organizator akcji, ok. 70 proc. wszystkich śmieci stanowią zielone, niezwrotne butelki po piwie Perła. Dlatego też przygotowywana została petycja w tej sprawie do lubelskiego producenta. Pomysłem jest ustawienie przez browar automatów na butelki, które będą znajdowały się we wszystkich sklepach wielkopowierzchniowych i stacjach benzynowych w widocznych i dostępnych dla każdego miejscach.

Społecznicy apelują również, aby browar całkowicie zrezygnował z rozlewania swoich produktów do butelek bezzwrotnych. Jeżeli te działania byłyby poparte dużą promocją recyklingu, z pewnością Perła jako pierwszy koncern wprowadzający tylko butelki zwrotne odniósł by wielki sukces marketingowy, a co za tym idzie również zysk. Dodatkowo stałby się przykładem dla innych firm z branży. Jako przykład Tomasz Futyma wymienia wiele europejskich krajów, gdzie klient zanim dokona zakupów, wrzuca butelki do automatu. Wtedy otrzymuje paragon z kwotą, która jest następnie odejmowana od wartości zakupów.

(fot. Tomasz Futyma)

44 komentarze

  1. Automaty nic tu nie pomogą. Jak ktoś jest brudas to i tak wyrzuci butelkę w krzaki.

  2. Jak w czasach EKOTERRORYZMU surowiec podlegający w 100% recyklingowi może być niewymienny ?!?! Państwo oczekuje od obywatela segregacji itp a problem nie jest na dole tylko na górze bo machina państwa wymaga a jednocześnie nie potrafi odebrać. !!!

  3. Na co oni narzekają? Przecież jak by nie wyrzucali tych butelek to społeczniaki nie miały by co robić, a tak moga urządzić sobie zbiórkę.

  4. hehe pretensja do garbatego że dzieci ma proste ))) pijcie, zaśmiecajcie, ludzie ludziom zgotowali ten los , bzdurne segregacje , żeby kase wyciągać , zwrotne bezzwrotne , ot kołomyja to na ziemię , ekolodzy posprzątają , od tego są , tańsze jak kom-eko, suez i koma ))))))

    • Dokładnie tak, nie ma co im zabierać przyjemności ze sprzątania, zielone butelki muszą zostać. Do tego dorzucił bym jeszcze kilka opakowań bezzwrotnych, których nawet na skupie nie przyjmą, wtedy przestaną mieć w głowach takie pomysły i zajmą się swoją pasją, sprzątaniem.

  5. a kto zarabia na bezzwrotnych tam gdzie dopłacamy

Z kraju