Czwartek, 20 czerwca 202420/06/2024
690 680 960
690 680 960

Tak sucho w lasach jeszcze w tym roku nie było. Sytuacja jest niezwykle poważna

Słoneczna aura z wysokimi temperaturami i brakiem opadów sprawiła, że w lasach naszego regionu występuje trzeci, najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W takich warunkach rzucenie niedopałka oznacza praktycznie pewny pożar.

W ostatnich dniach z godziny na godzinę rośnie zagrożenie pożarowe w lasach. Na Lubelszczyźnie, podobnie jak na terenie prawie całego kraju, zarządzono trzeci, najwyższy stopień. W niektórych miejscach sytuacja jest ekstremalnie poważna, gdyż wilgotność ściółki spadła do kilku procent, a tym samym nawet najmniejsza iskra potrafi doprowadzić do pożaru. Główny wpływ na taki stan rzeczy ma słoneczna aura z wysokimi temperaturami i brakiem opadów.

Leśnicy dwukrotnie każdego dnia, o godzinie 9.00 i 13.00, dokonują pomiaru wilgotności ściółki. W naszym regionie wynosi ona obecnie poniżej 8 proc. Pomiar w okolicach Włodawy wykazał 1,5 proc. Dlatego też kategorycznie zabronione jest rozpalanie ognisk czy grilla na terenach leśnych. O ile to raczej dla każdego jest zrozumiałe, to jednak leśnicy najbardziej obawiają się nieodpowiedzialnych osób. W takich warunkach rzucenie w lesie niedopałka papierosa oznacza praktycznie pewny pożar. Równie niebezpieczne jest wjeżdżanie samochodem do lasu. Od rozgrzanych elementów ściółka może zacząć się palić.

Jeżeli przez kolejnych pięć dni wilgotność ściółki mierzona o godz. 9.00 będzie niższa od 10 proc. Nadleśniczy może wprowadzić zakaz wstępu do lasu. Ma to na celu zapobieganie powstawaniu i rozprzestrzenianiu się pożarów. Jak nam przekazano, tylko wczoraj jednostki Państwowej Straży Pożarnej prowadziły działania przy 125 pożarach lasów. Tego typu zdarzeń nie brakowało też w naszym regionie.

Autor: redakcja

5 komentarzy

 1. Trzeba dodać że zakaz wjazdu nie dotyczy crosowców.

 2. Jesteście żałośni nie dalej miesiąc temu radość w całej Polsce z powodu bardzo wysokich zwierciadeł wody i nawodnienia gleby, teraz tworzycie chore clikcbaitowe tytuły niczym na onecie

 3. A co leśnicy robią w tym temacie poza zakazami wstępu i biadoleniem

  • Studętkom jezdem i myślem, że...

   A co prócz tego mogą robić w tym temacie, leśnicy ? Mogą modlić się o deszcze, byleby nie przesadzili bo będą zalania i podtopienia.

  • Wieśniak (w gumofilcach z ostrogami)

   Modlom sie o dysc !

Dodaj komentarz